Krztusiec powraca i atakuje nie tylko dzieci
fot. Fotolia

Nie lekceważ kaszlu! Rośnie liczba chorych na krztusiec

Z roku na rok rośnie liczba chorujących na krztusiec. Ten "śmiertelny kaszel" atakuje nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Jak się przed nim bronić?
Hanna Szczesiak
Krztusiec powraca i atakuje nie tylko dzieci
fot. Fotolia
Jak podaje Onet.pl, w 2016 roku zarejestrowano aż 6856 przypadków zachorowań na krztusiec. W 2015 roku liczba chorych nie przekraczała 5 tysięcy, w 2014 roku wynosiła niewiele ponad 2 tysiące. Z roku na rok choruje coraz więcej osób, nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Jak chronić siebie i swoje dziecko?

Krztusiec – rośnie liczba zachorowań

Krztusiec (koklusz) to choroba zakaźna, wywoływana przez bakterię Bordetella pertussis. Choroba szybko się rozprzestrzenia, do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Chociaż najczęściej chorują dzieci, lekarze zauważają, że od kilku lat wzrasta odsetek zachorowań wśród dorosłych. Głównym objawem krztuśca jest długotrwały, uporczywy kaszel.

Jest kilka powodów powrotu choroby. Przede wszystkim to nasilenie ruchów antyszczepionkowych, brak szczepień i szybsze zanikanie odporności po podaniu szczepionek bezkomórkowych. W ciągu pierwszych dwóch lat życia dziecka maluch powinien dostać cztery dawki szczepionki przeciw krztuścowi. W szóstym roku życia powinna zostać podana szczepionka przypominająca. Szczepienie przypominające jest również zalecane w czternastym lub dziewiętnastym roku życia. Niestety, chociaż szczepienia przeciwko krztuścowi są obowiązkowe, część rodziców nie stosuje się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia i nie szczepi dzieci.

Czytaj więcej: Szczepionki bezkomórkowe i pełnokomórkowe. Czym się różnią?
Redakcja poleca: Czy szczepionki 5w1, 6w1 są bezpieczne?
Szczepionki 5w1, 6w1 to szczepionki wysoko skojarzone. Czy są bezpieczne? Lepiej nimi szczepić dziecko czy szczepionkami pojedynczymi - wątpliwości rodziców rozwiewa prof. Ewa Augustynowicz.

Jak leczyć krztusiec?

Najważniejszym sposobem zatrzymania nawrotu krztuśca i ochrony dziecka przed chorobą jest przestrzeganie zaleceń dotyczących szczepień ochronnych. Gdy dojdzie do zachorowania, ważna jest jak najwcześniejsza diagnoza i rozpoczęcie właściwej antybiotykoterapii. Gdy dojdzie do powikłań, konieczna jest hospitalizacja. W najbardziej poważnych przypadkach krztusiec może prowadzić do śmierci. To choroba zakaźna, więc każdy przypadek powinien być zgłaszany w sanepidzie.

Czy wasze dzieci były szczepione przeciwko krztuścowi?

Czytaj także: Kalendarz szczepień na 2017 rok

Źródło: onet.pl, dziennik.pl
Oceń artykuł

Ocena 5 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy