Krztusiec (koklusz)
fot. StockAdobe

Krztusiec wraca! – poznaj jego objawy i leczenie

Krztusiec to choroba, którą często myli się z gruźlicą czy zwykłą grypą. Często lekarze rozpoznają jego objawy dopiero wtedy, kiedy pojawią się powikłania. Poznaj, jakie są pierwsze objawy krztuśca.
Sylwia Niemczyk
Krztusiec (koklusz)
fot. StockAdobe
Chociaż krztusiec u dzieci jest bardziej rozpowszechniony i uważany za chorobę wieku dziecięcego, coraz częściej chorują na niego dorośli. Co gorsza, często nie zdają sobie sprawy z choroby. Lekceważą kaszel i ból gardła, nieświadomie rozsiewając wokół siebie groźne bakterie krztuśca. Zarazki łatwo zaatakują niemowlę, które nie przeszło jeszcze pełnego cyklu szczepień przeciw krztuścowi.

Objawy krztuśca u dzieci

  • W początkowej fazie krztusiec u dzieci objawia się po prostu kaszlem. Z dnia na dzień kaszel się nasila, jego napady przeszkadzają w spaniu i jedzeniu.
  • Zaczyna boleć gardło, pojawia się katar, czasem zapalenie spojówek.
  • Chory na krztusiec nie ma jednak ani gorączki, więc często próbuje leczyć kaszel tabletkami do ssania czy syropami bez recepty.
Po mniej więcej dwóch tygodniach krztusiec przechodzi w drugi, bardzo groźny etap.
  • Pojawiają się duszności, napady kaszlu mogą powtarzać nawet kilkadziesiąt razy w ciągu dnia.
  • U niemowląt częściej zamiast kaszlu występuje utrudniony oddech i atak kichania.
  • Napadowi często towarzyszy chwilowy bezdech, po którym często następują wymioty.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Uwaga na powikłania krztuśca

Bezdech grozi niedotlenieniem mózgu, a nawet jego uszkodzeniem i kłopotami układu nerwowego. Powikłania neurologiczne są często nieodwracalne. Tak samo nieodwracalnym powikłaniem krztuśca u dzieci może być rozstrzenia oskrzeli (czyli stałe rozszerzenie oskrzeli, objawiające się m.in. uporczywym kaszlem i dusznościami)

Zapytaj lekarza o badania w kierunku krztuśca

Dopóki objawami krztuśca są wyłącznie kaszel i ból gardła, lekarzowi trudno jest rozpoznać chorobę. Może to jednak zrobić poprzez zdjęcie rentgenowskie płuc i oskrzeli (występują w nich charakterystyczne zmiany) albo poprzez badanie krwi. Lekarz może też skierować dziecko na wymaz gardła albo badanie odkrztuszanej wydzieliny

Konieczne jest leczenie antybiotykami

Krztusiec u dzieci wywołują bakterie, dlatego konieczne będzie wprowadzenie antybiotyków. Ale uwaga: aby były skuteczne, trzeba je podać już w pierwszym okresie choroby! Jeśli lek zostanie wprowadzony po upływie 2-3 tygodni od wystąpienia kaszlu, może nie zadziałać.
Z tego powodu jeśli dziecko miało kontakt z chorym na krztusiec (nawet jeżeli było szczepione przeciwko tej chorobie), trzeba pójść z nim do lekarza.

Szczepienia przeciw krztuścowi

Najlepszym sposobem walki z krztuścem są szczepienia. Co prawda nie dają one całkowitej pewności, że dziecko nie zachoruje, ale dzięki nim, nawet jeżeli krztusiec wystąpi, to będzie przebiegał łagodniej. Szczepionka jest obowiązkowa i bezpłatna (Di-Te-Per). Chroni też przed powikłaniami krztuśca. Pełna ochrona organizmu pojawia się dopiero w drugim roku życia dziecka, kiedy dostanie ono już cztery dawki szczepionki (w 2., 3/4., 5/6. oraz w ok. 16. miesiącu życia).

Zobacz też: Kalendarz wszystkich szczepień obowiązkowych dziecka

Dorosły też powinien się zaszczepić

Ochrona, jaką maluszek nabywa w pierwszych dwóch latach, nie wystarczy mu na całe życie. Już sześciolatek potrzebuje dawki przypominającej. Po tym piątym już zastrzyku, szczepionka jest skuteczna przez ok. 10 lat. Dorośli są nieodporni wobec bakterii krztuśca i mogą nie tylko chorować (zwykle przechodzą chorobę lżej niż dzieci), lecz także zarażać innych.

UWAGA! Nawet zaszczepione dzieci, po zetknięciu się z osobą chorą na krztusiec, powinny zostać zbadane przez lekarza. Mogą też dostać profilaktycznie antybiotyk.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy