dziecko z krzywym zgryzem
fot. Fotolia

Krzywy zgryz u dziecka - jak mu zapobiec?

Dzieci rodzą się z fizjologicznym tyłozgryzem (lekko cofnięta bródka), ale już po kilku miesiącach żuchwa powinna przesunąć się do przodu. Co robić, aby tak się stało?
Sylwia Niemczyk
dziecko z krzywym zgryzem
fot. Fotolia

Jeśli karmisz piersią, sprawdzaj, czy dziecko obejmuje wargami całą otoczkę brodawki. Ssanie piersi to świetne ćwiczenie dla żuchwy dziecka. Dzięki temu w ciągu kilku miesięcy dolna szczęka rozwija się intensywniej niż górna i zanika dysproporcja ich ustawienia

Jeśli karmisz butelką, używaj smoczka fizjologicznego, z otworem dostosowanym do wieku dziecka (zbyt duży sprawia, że dziecko ssie za mało, bo pokarmy wylewa się samoistnie). Nie opieraj butelki o bródkę, bo w ten sposób unieruchamiasz żuchwę dziecka.

Ucz dziecko gryzienia

Ośmiomiesięczne dziecko nie powinno jeść już samych papek. Gryzienie i przeżuwanie działa jak stymulacja do rozwoju szczęki. Stłoczone zęby w szczęce dziecka zwykle są objawem tzw. „leniwego żucia” - w takim przypadku jako pierwszy etap leczenia zgryzu stomatolodzy zalecają gryzienie przez dziecko marchewek czy skórek od chleba. Dopiero jak to nie pomoże, zastanawiają się nad doborem aparatu.
Redakcja poleca: Jak zapobiegać próchnicy u dzieci?
Zobacz jak należy postępować, żeby nie wywołać próchnicy u dzieci.

Dawkuj smoczek-uspokajacz

Nie podawaj go więc zbyt często (np. wyłącznie do zaśnięcia). Nie pozwól też, by dziecko przyzwyczaiło się do ssania paluszki albo np. kołderki.

Zobacz też: Czy twoje dziecko jest gotowe na pożegnanie ze smoczkiem? – test

Nie układaj niemowlęcia na płasko

Możesz podłożyć pod przednie nogi łóżeczka kilka książek, tak, aby głowa dziecka była odrobinę wyżej niż klatka piersiowa. Kiedy malec leży całkiem płasko, mięśnie twarzy nie są odpowiednio napięte i żuchwa się cofa.

Najczęstsze wady zgryzu u dzieci:

  • Tyłozgryz. Żuchwa cofnięta do tyłu, siekacze górne wychylone do przodu
  • Przodozgryz. Żuchwa jest wówczas wysunięta do przodu.
  • Zgryz otwarty. Między dolnymi i górnymi zębami jest wolna przestrzeń.
  • Zgryz głęboki. Przednie zęby za bardzo na siebie zachodzą (górne siekacze przykrywają więcej niż 1/3 zębów dolnych). Zęby mogą nadgryzać dziąsła.
Zobacz też: 8 częstych pytań o wady zgryzu - poznaj odpowiedzi!
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy