niepublikowane dotąd zdjęcia księżny Diany z synami
fot. Instagram/kensingtonroyal

"Do końca życia będę żałował, że ta rozmowa była taka krótka" – synowie księżnej Diany o ostatnim kontakcie z mamą

Niedługo minie 20 lat od śmierci księżnej Diany. Z tej okazji powstał dokument, w którym książę William i książę Harry wspominają mamę i ostatnią rozmowę, która złamała im serca.
Karolina Stępniewska
niepublikowane dotąd zdjęcia księżny Diany z synami
fot. Instagram/kensingtonroyal
Śmierć mamy to najgorsza tragedia, jaką można sobie wyobrazić dla dziecka. I to dalsze życie bez niej, rozpamiętywanie ostatnich słów i tego, jak inaczej mogłyby wybrzmieć, gdybyśmy wiedzieli, że więcej rozmów nie będzie... Właśnie tak żyją synowie księżnej Diany, której 20 rocznica śmierci wypada w sierpniu. Z tej okazji brytyjska telewizja ITV wyemitowała dokument o księżnej, zatytułowany "Diana, Our Mother: Her Life and Legacy" ("Diana, nasz matka: jej życie i dziedzictwo"), w którym książęta William i Harry opowiadają o swojej relacji z mamą i ostatniej, zbyt krótkiej rozmowie telefonicznej, którą odbyli z nią na kilka godzin przed jej przedwczesną śmiercią.

Ostatnia rozmowa z księżną Dianą

Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci? To niełatwe, a jeszcze trudniejsze jest, kiedy umiera jedno z rodziców. W chwili śmierci mamy książę William miał 15, a książę Harry 12 lat. Ostatniego dnia jej życia rozmawiali z nią przez telefon. Zadzwoniła do nich, kiedy byli pogrążeni w zabawie, obaj chcieli jak najszybciej wrócić do przerwanych zajęć, więc rozmowa była krótka. Nie wiedzieli, że już nigdy nie usłyszą jej głosu.

"Zadzwonił telefon i William poszedł z nią porozmawiać przez jakieś 5 minut" – wspomina książę Harry w filmie dokumentalnym. "Myślę, że Harry i ja bardzo chcieliśmy zakończyć tę rozmowę. Wiecie: ‘Do zobaczenia, musimy lecieć’. Gdybym wiedział, co się wydarzy, nie byłbym taki beztroski. Ten telefon mocno ciąży mi w pamięci" – opowiada książę William. Całkiem niedawno książę Harry wspominał także jak traumatycznym przeżyciem był pogrzeb księżnej Diany - młodzi książęta naprawdę mieli z czym się zmierzyć po śmierci mamy...
Redakcja poleca: Jak dziecko uczy się i rozwija przez zmysły? [WEBINAR 1.]
Za nami pierwszy z 6 bezpłatnych webinarów dla rodziców, organizowanych w ramach akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” i prowadzonych przez Dorotę Zawadzką. Ekspertka opowiadała o tym, jak działają zmysły malucha, a ich prawidłowy rozwój wpływa na życie również w przyszłości.

Życie po śmierci mamy

Książę Harry przez wiele lat nie mógł rozmawiać o śmierci mamy, uporać się z żałobą pomogła mu dopiero terapia. Teraz wspomina ich ostatnią rozmowę: "Kiedy o tym myślę, jest mi niezmiernie ciężko. Muszę się z tym mierzyć do końca życia. Z tym że nie wiedziałem, że po raz ostatni rozmawiam z mamą i tym, jak inaczej ta rozmowa by się potoczyła, gdybym miał chociaż najmniejsze przeczucie, że jej życie zostanie odebrane tej nocy. Do końca życia będę żałował, że ta rozmowa była taka krótka".

fot. Instagram/kensingtonroyal
Synowie i przyjaciele opowiadają w dokumencie ITV, jaka radosna i pełna miłości była księżna Diana. Z całego obrazu wyłania się portret kochającej matki, która była w pełni oddana synom i skora do żartów. Niedawno odkryto album z jej zdjęciami z synami, który księżna Diana sama przygotowała. W filmie możemy zobaczyć część tych zdjęć (trzy z nich zamieszczamy w tym artykule), jak i rodzinne filmy z jej życia przed ślubem z księciem Karolem.

Zobacz też:
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy