Opowieść o Januszu Korczaku

Po drugiej stronie okna - opowieść o Januszu Korczaku

Historia Janusza Korczaka napisana z pasją przez Annę Czerwińską-Rydel. Autorka zna fakty z życia lekarza i pisarza, rozumie jego pisma i książki, a to fundamenty dobrej biografii.
Opowieść o Januszu KorczakuPo drugiej stronie okna - opowieść o Januszu Korczaku
Anna Czerwińska-Rydel
Muchomor
Dla każdego
Cena: 29,90 zł
W "Po drugiej stronie okna..." przed oczami czytelnika roztacza się panorama życia Starego Doktora – czytamy o jego dzieciństwie, początkowo dostatnim, potem trudniejszym, dalej o studiach medycznych, umiłowaniu do literatury pięknej i jego naturze społecznikowskiej. Opowiada o Domu Sierot, jego nieletnich mieszkańcach, zasadach i przekonaniach Korczaka dotyczących wychowania i w ogóle dzieciństwa. Stąd prosta droga do zrozumienia przenikliwej myśli Starego Doktora, którą powinni znać zarówno dzieci, jak i dorośli.

Bo Korczak to nasza chluba narodowa – człowiek, który wyprzedził epokę, a i dzisiejsza za nim nie nadąża. Postulował, aby dziecko traktować jak każdą inną istotę, przestrzegał przed przemocą fizyczną i psychiczną, nawoływał, aby pielęgnować jego charakter, a nie łamać go. Stary Doktor uprzytomnia też nam, dorosłym, że wychowanie to nie słodycz i beztroska, lecz pokora, cierpliwość i odwaga w relacji z dzieckiem. Maluch w pedagogice autora "Króla Maciusia I" jest istotą wielowymiarową – bywa przyjazny i agresywny, kłamie i mówi prawdę, tworzy i niszczy. "Człowiek" zamiast "dziecko" – tego pojęcia Korczak zdecydowanie częściej używa. I to jest kierunkowskaz dla  dorosłego, aby odpowiedzialne traktował mniejszego.
Katarzyna Kubisiowska


Redakcja poleca: Szczęśliwa i bez stresu w czasie ciąży Jak o to zadbać? [WIDEO]
Czy można coś zrobić, by przeżyć ciążę w czasach pandemii bez lęku? Tak. W ramach akcji Szczęśliwa ciąża z Mamo, To Ja podpowiadamy, co możesz zrobić, by zmniejszyć poziom odczuwanego stresu.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy