Tych recept nie wykupisz w aptece, mimo to lekarze chętnie je rozdają

Od pewnego czasu w polskich przychodniach rodzice mogą otrzymywać dość nietypowe recepty. Choć nie zrealizujecie ich w aptekach, weźcie na poważnie zalecenia, które się na nich znajdują.
Milena Oszczepalińska
Recepty na czytanie - akcja propagująca czytelnictwo
fot. AdobeStock
Ruszyła akcja społeczna „Książka na receptę. Recepta na sukces”. Organizowana jest przez Fundację Powszechnego Czytania i prowadzona w wybranych przychodniach w kraju. Lekarze rozdają rodzicom specjalne recepty, na których zaleceniem jest czytanie dzieciom. Pediatrzy biorący udział w akcji chcą w ten sposób propagować codzienne czytanie najmłodszym. Przekonują, że jest to czynność, która ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka.

Czytanie dla zdrowia dziecka

Lekarze są tymi osobami, które budzą szczególny respekt. Ich opinie są przez nas traktowane poważnie. To właśnie dlatego akcja zachęcająca rodziców do codziennego czytania dzieciom kierowana jest do nich za pośrednictwem lekarzy. Nie jest to pionierski pomysł Polaków. Podobną inicjatywę organizowano w Stanach Zjednoczonych 30 lat temu. Ponieważ tam przyniosła ona wymierne korzyści, Fundacja Powszechnego Czytania postanowiła przeprowadzić ją także u nas. Maria Deskur, prezes fundacji przekonuje, że propagowaniem czytania nie powinny zajmować się wyłącznie środowiska z kręgu wydawniczo-kulturowego, choć to mogłoby się wydawać najbardziej zasadne. „Sprawa popularyzacji czytania jest kluczową kwestią dla rozwoju naszego kraju, jego gospodarki, myśli naukowej, innowacyjności czy kultury dialogu społecznego” – dodaje.
Redakcja poleca: Niepokojące objawy podczas nauki chodzenia - film
Jakie zachowanie dziecka, które zaczyna chodzić, powinno skłonić rodziców do wizyty lekarskiej? Doradza pediatra.

Co daje codzienne czytanie dzieciom?

Dr n. med. Jacek Mrukowicz, redaktor naczelny dwumiesięcznika „Medycyna Praktyczna”, partner merytoryczny akcji, przyznaje, że tam, gdzie rodzice realizowali recepty na czytanie, dzieci rozwijały się ponadprzeciętnie. Przekonuje: „Wyniki badań klinicznych sugerują, że dzieci, których rodzice przestrzegali takiego zalecenia lekarskiego mają większe bierne i czynne kompetencje językowe – szybszy rozwój językowy, większą zdolność skupienia uwagi – szybciej osiągają gotowość szkolną, rzadziej wykazują nadreaktywność i agresję”. Ponadto codzienne czytanie pomaga dzieciom zachować stabilność emocjonalną, zwiększa ich kompetencje społeczne, a także zmniejsza ryzyko zachorowania na depresję. 
 

Zasięg akcji „Książka na receptę. Recepta na sukces”

Na początku, w pierwszym roku trwania akcji, zostanie do niej włączonych 120 przychodni, dzięki czemu jej przekaz trafi do około 60 tysięcy polskich rodzin. Ministerstwo Zdrowia objęło honorowy patronat nad akcją. Wspierają ją też: Polskie Towarzystwo Neonatologiczne, Polskie Towarzystwo Pediatryczne, Instytut Książki oraz Biblioteka Narodowa.

Źródło: booklips.pl

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

Narzędzia dla mam

Więcej

Hej Mamy! Nasze święto już w tę niedzielę!!!

Jaką jesteś mamą?