IBBY, nagroda Książka Roku 2015
fot. Fotolia

And the Winner Is...

Filmowcy mają Oscara, a twórcy książek dla dzieci m.in. tytuł "Książka Roku" przyznawany przez międzynarodową organizację IBBY – Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych. Polska Sekcja IBBY nagrodziła polskich pisarzy i ilustratorów (za 2015 rok). Świętujemy razem z nimi.
Tatiana Audycka-Szatrawska
IBBY, nagroda Książka Roku 2015
fot. Fotolia
Marzy mi się, by było tak jak na oscarowej gali: sala koncertowa, czerwone dywany, jupitery, mnóstwo ważnych gości, a do tego transmisja w telewizji, informacje w radiu, wywiady w prasie. Wierzę, że kiedyś tak będzie, teraz jest skromniej i na mniejszą skalę, ale na pewno równie świątecznie.

Jest co świętować! 

To nie tylko święto samych twórców książek dla dzieci, pisarzy i ilustratorów, ale także wydawców i wszystkich, którzy propagują czytelnictwo wśród dzieci (w tym roku nagrodę w tej kategorii otrzymała Fundacja "Jasne Strony" działająca na rzecz rozwoju czytelnictwa wśród dzieci niewidomych i słabo widzących). Przez cały rok pracowali, by dzisiaj cieszyć się uznaniem i nagrodami (dla siebie i innych). To ważne wydarzenie również dla rodziców i bibliotekarzy – znak IBBY na okładce książki jest rekomendacją, dzięki której łatwiej wybrać dobrą książkę (noty o nagrodzonych tytułach można znaleźć na stronie www.ibby.pl).
Redakcja poleca: Czytasz dziecku? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów
Wszystko można robić lepiej lub gorzej. Z chwilą, gdy stajemy się rodzicami, warto jednak podciągnąć się w sztuce głośnego czytania. Po co? Po to, aby dzieci chciały nas słuchać i w przyszłości same chętnie sięgały po książki.

Od książki do nagrody

Co roku na konkurs trafia mniej więcej dwieście tytułów. Jury przyznaje nagrody w trzech kategoriach: dla pisarza (za książkę dla dzieci i osobno dla młodzieży), dla ilustratora (za książką obrazkową oraz za ilustracje i koncepcję graficzną), za upowszechnianie czytelnictwa i promocję książki dla młodego czytelnika. Najpierw nominuje do nagrody, a spośród nominowanych wybiera tych, którym przyznaje cztery nagrody główne i co najmniej osiem wyróżnień. I tak od od 27 lat, bo pierwszy konkurs "Książka Roku" Polska Sekcja IBBY ogłosiła w 1988 roku.

Czym kieruje się jury

Jedno jury ocenia oryginalność fabuły, umiejętność rozbudzania ciekawości dziecka, walory estetyczne tekstu. Drugie jury – warsztat artystyczny, czy ilustracje ułatwiają zrozumienie narracji, prowokują do wielu interpretacji.

And the winner is...

To słowa, którymi na oscarowej gali zapowiada się zwycięzcę. Gdy je słyszę, zawsze oczekuję burzy oklasków. A więc "And the winner is..."
 • Nagroda literacka za książkę dla dzieci
Agnieszka Suchowierska
"Mat i świat" (Wydawnictwo Krytyki Politycznej)
Miś Mat urodził się w chińskiej fabryce. Jest wielkim optymistą, kocha wszystkie dzieci – te bogate i te biedne. Zresztą pieniądze i posiadanie różnych dóbr to nie są sprawy, które interesują Mata. Miś jest przecież do kochania (opis wydawcy).
 • Nagroda literacka za książkę dla młodzieży
Małgorzata Warda
"5 sekund do Io" (Media Rodzina)
W szkole Miki dochodzi do tragicznej w skutkach strzelaniny. Tylko ona widziała sprawcę. Okazuje się, że dramat w liceum mógł mieć coś wspólnego z kontrowersyjną grą, stworzoną w najnowszej technologii. Na prośbę policji Mika wkracza w wirtualny świat stworzony na wulkanicznym księżycu Io. Czy i ona wpadnie w pułapkę piekielnie niebezpiecznej gry? (Opis wydawcy).
 • Nagroda graficzna za książkę obrazkową
Marianna Oklejak za autorską książkę obrazkową "Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych" (Egmont)
Piękna i malownicza książka opowiada o polskim folklorze w sposób niebanalny, świeży i intrygujący. Dla młodszych i starszych!  (Opis wydawcy).
 
 • Nagroda graficzna za ilustracje
Paweł Pawlak za ilustracje i opracowanie graficzne "13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych" Leszka Kołakowskiego (Znak emotikon)
To zaskakujące i napisane z wyjątkowym poczuciem humoru bajki dla dużych i małych. Można je odczytywać na wielu poziomach, dzieci odnajdą tu swoją Nibylandię, a dorośli Lailonię (opis wydawcy).
 • Wyróżnienia literackie
– Zofia Beszczyńska "Królowa Ptaków" (Akapit Press)
– Zuzanna Orlińska "Stary Noe" (Literatura)
– Danuta Parlak "Obcy w lesie" (Alegoria)
– Joanna Rudniańska "Bajka o Wojnie" (Bajka)
– Katarzyna Ryrych "Król" (Literatura)
– Dorota Wieczorek "Strachopolis" (Skrzat)


 
 • Wyróżnienia graficzne:
– Karol Banach za ilustracje do książki "Bajki" Erny Rosenstein (Wrocławskie Wydawnictwo Warstwy)
– Grażka Lange za koncepcję i opracowanie graficzne książki "Warszawa" (Tako)
– Monika i Adam Świerżewscy za autorskie opracowanie graficzne książki "Mmmmm" (EneDueRabe)
– Józef Wilkoń za autorską książkę "Zbuntowany elektron" (Hokus-Pokus)


 
 • Nominacje literackie
Justyna Bednarek "Niesamowite przygody dziewięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)", Poradnia K; Anna Czerwińska-Rydel "Bałtycka Syrena. Historia Konstancji Czirenberg", Muchomor; Adam Lang "Klucze", Wydawnictwo Literackie; Zuzanna Orlińska "Detektywi z klasztornego wzgórza", Literatura; Renata Piątkowska 'Która to Malala?", Literatura; Marcin Szczygielski "Tuczarnia motyli", Bajka; Kazimierz Szymeczko "Tetrus", Literatura.
 • Nominacje graficzne
Iwona Chmielewska "W kieszonce", Media Rodzina; Robert Czajka "Archi.TEKTURKI", Wydawnictwo Muzeum Powstania Warszawskiego; Daniel de Latour "Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela. 50 opowiastek z ekonomią w tle (plus jedna", Narodowe Centrum Kultury; Anna Ładecka "Mamma mia", Dwie Siostry; Piotr Socha "Pszczoły", Dwie Siostry; Joanna Bartosik, Ada Birecka, Anna Chmielnik, Monika Jaworowska-Duchlińska, Paweł Mildner, Mateusz Piestrak, Agnieszka Srokosz, Agnieszka Świątek "Bajki/Fables", Widnokrąg.
 

Co to jest IBBY?

 • International Board on Books for Young People (IBBY) to międzynarodowa organizacja non-profit, zajmującą się promocją literatury dziecięcej i młodzieżowej. W Europie działa od lat 50., w Polsce od 1973 roku. Obecnie IBBY ma ponad 70 sekcji na całym świecie. IBBY zobowiązała się do przestrzegania Konwencji o Prawach Dziecka (ratyfikowana przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1990 r.), która m.in. przyznaje dzieciom prawo do kształcenia i dostępu do informacji. Dzięki staraniom IBBY uchwała ta zawiera też apel do wszystkich narodów, aby wspierać produkcję i dystrybucję książek dla dzieci. U podstaw IBBY jest wiara, że książki mogą budować porozumienie między ludźmi i wzmacniać pokój.

  Misją IBBY jest to, by ułatwić dzieciom dostęp do książek, zwłaszcza tych spełniających wysokie standardy literackie i artystyczne, sprawić, by literatura dziecięca i młodzieżowa była postrzegania jako równa literaturze dla dorosłych, wspierać badania naukowe w dziedzinie literatury dziecięcej.
  IBBY współpracuje z wieloma instytucjami międzynarodowymi, które zajmują się promocją książek dla dzieci, a także z organizatorami wystaw, m.in. Międzynarodowych Targów Książki Dziecięcej w Bolonii.


  ZOBACZ TEŻ: Czy książka dla dziecka jest dobrym prezentem pod choinkę?
   
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy