GRY
 
 

Kieliszek trucizny - recenzja książki dla dzieci

Czy można czytać kryminały, gdy przeszło się dopiero przez test trzecioklasisty, napisany zresztą z jednym błędem. Ależ można. Odkryło się błąd, odkryje także kryminalną zagadkę.

kieliszek trucizny
fot. Materiały prasowe
Bo to powieść w przeciwieństwie do pytania z testu logiczna. A ponadto świetnie napisana. Ani naiwna, ani straszna, ani skomplikowana. Taka, jakie się pisze dla młodego czytelnika. I bawi, i odrobinę straszy. Brawa dla włoskich autorów Pierdomenica Baccalario i Alessandra Gatti, brawa dla tłumacza.
 
Jesteśmy w Paryżu, w tajemniczym zaułku Woltera. Wiekowe kamienice, ciemne piwnice, skrzypiące schody. Już się boję. Ale Nikola i Simon, rodzeństwo, a przy okazji bohaterowie tej powieści, nawet na te trzęsące się schody nie zwracają uwagi. Jeśli o czymkolwiek tak naprawdę myślą, to o czekoladowych naleśnikach, których nie pozwala im jeść mama, a także o tym, jak i komu zrobić niegroźnego psikusa.

Właśnie w dniu, kiedy TO się wydarzyło, pałaszowali w naleśnikarni  słodkie, chrupiące, pachnące naleśniki. A tu takie nieszczęście. Na ich oczach prawie ginie człowiek. Słowo prawie jest w tym przypadku dobrze użyte, o czym przekonacie się czytając przygody młodych detektywów. Postanawiają więc zająć się śledztwem. Nie mogą postąpić inaczej, bo przecież są dziećmi policjanta, samego bardzo ważnego nadkomisarza. Na szczęście nie są w swoich działaniach osamotnieni. Pół kamienicy się tą sprawą interesuje, z ojcem policjantem na czele.

W każdym razie dużo się będzie w zaułku Woltera działo. A tempo akcji jest wprost zawrotne, tu nie ma czasu na niepotrzebne gadulstwo, tu się szybko myśli, szybko działa, i szybko podejmuje decyzje. Czytelnik zaś śledzi to wszystko z wypiekami na twarzy, wybuchając co rusz śmiechem, bo to książka nie tylko tajemnicza, ale i zabawna. Świetna na wakacje, bo lat jest porą, kiedy dzieci powinny odpocząć. A przy dobrej książce odpoczywa się wyśmienicie.
 
Kieliszek trucizny
Autorzy: Pierdomenico Baccalario i Alessandro Gatti
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Seria: Na tropie sensacji
Książka dla dziecka w wieku 9+

Kącik małego czytelnika - sprawdź, jakie książki dla dzieci polecają inne mamy.
Redakcja poleca: Czytasz dziecku? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów
Wszystko można robić lepiej lub gorzej. Z chwilą, gdy stajemy się rodzicami, warto jednak podciągnąć się w sztuce głośnego czytania. Po co? Po to, aby dzieci chciały nas słuchać i w przyszłości same chętnie sięgały po książki.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Czy twoje dziecko jest gotowe na sporty zimowe?

Czy zima jest taka zła? Przygotujcie się odpowiednio!