Książki dla starszego rodzeństwa o dzieciach w brzuchu
fot. AdobeStock

Spodziewasz się drugiego dziecka? Te książeczki przydadzą się starszakowi!

Nie wiesz, jak wytłumaczyć malcowi, że w brzuchu mamy jest drugi dzidziuś i już niedługo wasza rodzina się powiększy? Te książki na pewno ci w tym pomogą!
Milena Oszczepalińska
Książki dla starszego rodzeństwa o dzieciach w brzuchu
fot. AdobeStock

Wiadomość o tym, że nagle zostanie się starszym bratem lub starszą siostrą, może bardzo zaskoczyć, ale też zaniepokoić kilkulatka. Jak przygotować go do nowej roli? Jak z nim rozmawiać, żeby rozbudzić w nim miłość do rodzeństwa, a nie niechęć czy zazdrość? Odpowiedzi na te i wiele innych dziecięcych dylematów znajdziecie w poniższych książeczkach. Przeczytajcie je wszystkie!

Puk, puk, jest tam kto? W brzuchu naszej mamy

Książka autorki znanej opowieści o uczuciach pt. "W moim sercu". „Puk, puk, jest tam kto? W brzuchu naszej mamy” to wzruszająca historia o tym, jak mała dziewczynka czeka na narodziny siostrzyczki i nawiązuje z nią więź, gdy ta jest jeszcze w brzuszku. Piękna książka o rodzącej się siostrzanej miłości.
 • Autor: Jo Witek, Christine Roussey
 • Wydawnictwo: Mamania
Puk, puk, jest tam kto?
Redakcja poleca: Zazdrość o rodzeństwo - film
Nie wiesz jak poradzić sobie z zazdrością starszego dziecka o młodsze? Zobacz co na ten temat mówi psycholog.

O maluchu w brzuchu, czyli skąd się biorą dzieci?

Ta pozycja nie dotyczy stricte problemu młodszego rodzeństwa, ale odpowiada na nurtujące dziecięce pytania, takie jak skąd się biorą dzieci. Przybliża temat rozmnażania się i płciowości. Może być bardzo pomocna nie tylko wtedy, gdy dziecko zaczyna zadawać rodzicom niewygodne pytania, lecz także właśnie przy okazji drugiej ciąży mamy.  
 • Autor: Marta Maruszczak 
 • Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
O maluchu w brzuchu

Moja młodsza siostra

To druga część „Miłości” – francuskiego bestsellera przetłumaczonego na 19 języków. Pewnego dnia Archibald dowiaduje się od rodziców, że będzie miał siostrzyczkę. Ta nowina z jednej strony bardzo go frapuje, a z drugiej budzi jego wątpliwości. Właściwie to nie prosił o rodzeństwo, czy zatem ma się z czego cieszyć? Ostatecznie jest jednak bardzo dumny z tego, że będzie starszym bratem.
 • Autor: Pauline Martin, Astrid Desbordes
 • Wydawnictwo: Entliczek
Moja młodsza siostra

To nic strasznego. Będę mieć rodzeństwo

„Będę mieć rodzeństwo” to jedna część z serii książeczek dla dzieci o tytule „To nic strasznego”. Pozycje te pozwalają na łagodne oswojenie się maluchów z nowymi, często trudnymi dla nich sytuacjami. W tej części dziecko nauczy się, jak będzie wyglądać rzeczywistość, gdy na świecie pojawi się młodsze rodzeństwo.
 • Autor: Stephen Cartwright, Anna Civardi
 • Wydawnictwo: Book House
To nic strasznego. Będę mieć rodzeństwo

Głupi dzidziuś

Niesforny Henio znany z książek „Kupa siku” i „Ja nie chcę do przedszkola” tym razem musi zmierzyć się z tematem młodszego rodzeństwa. „Głupi dzidziuś” to doskonała pozycja ułatwiająca dzieciom poradzenie sobie z zazdrością o nowego członka rodziny. Prosta, dowcipna historia niezwykle przemawia do małych zazdrośników. 
 • Autor: Stephanie Blake
 • Wydawnictwo: Dwie Siostry
Głupi dzidziuś

Ładnie, Bolusiu

Obrazkowa historia o Bolusiu, prosiaczku, który doczekał się młodszego brata. Chciał go mieć, ale kiedy maluch pojawił się już na świecie, coraz bardziej irytuje Bolusia. Dzidziuś ciągle ssie smoczek, a jemu nie wolno go nawet dotknąć. Jak odnaleźć się w tej nowej rzeczywistości?
 • Autor: Barbro Lindgren
 • Wydawnictwo: Zakamarki
Ładnie, Bolusiu

Tosia czeka na braciszka

Tytułowa Tosia ma dylemat podobny do tego, z jakim boryka się wiele dzieci czekających na rodzeństwo. Z jednej strony cieszy się, że będzie starszą siostrą, ale z drugiej boi, bo nie rozumie, z czym się to wiąże. Zauważa, że brzuszek mamy staje się coraz większy, razem z nią szykuje też wyprawkę dla dzidziusia, ale zastanawia się, jak będzie wyglądało jej życie, gdy bobas będzie już na świecie. Książeczka zachęca do rodzinnych rozmów na ten temat.
 • Autor: Natalia Minge
 • Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Tosia czeka na braciszka
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy