książki dla superdziewczynek

Nasze dziewczynki będą kiedyś kobietami – sprawmy, by były silne i potrafiły się cenić!

Małe buntowniczki, dorosłe heroiny, naukowczynie, zdobywczynie świata – to silne kobiety, o których napisano wspaniałe książki dla dzieci. Jeśli masz córkę – te książki to obowiązkowa pozycja na jej półce!
Karolina Stępniewska
książki dla superdziewczynek
Dziewczynki mają moc! - pod takim hasłem działa Fundacja Kosmos, wydawca dwumiesięcznika dla dziewczyn, zatytułowanego "Kosmos". I właśnie o tym, o mocy (sprawczej) są książki, które proponuję Waszym córkom w tym zestawieniu. Pokażcie swoim dziewczynkom, że kobiety mogą osiągać wielkie rzeczy, mogą być, kim tylko chcą, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych. Zaszczepcie w ich sercach miłość i poważanie własnej płci, dzięki temu będą szczęśli(wsz)ymi dorosłymi kobietami.

Książki dla mądrych dziewczynek: zbuduj wiarę w siebie w swojej córce

Obudź w swojej córce małą feministkę, która nie będzie bała się świata. To uda się dzięki tym książkom:
Redakcja poleca: Czytasz dziecku? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów
Wszystko można robić lepiej lub gorzej. Z chwilą, gdy stajemy się rodzicami, warto jednak podciągnąć się w sztuce głośnego czytania. Po co? Po to, aby dzieci chciały nas słuchać i w przyszłości same chętnie sięgały po książki.

"Różowa czapeczka" - Andrew Joyner, wyd. Prószyński i S-ka

Polska pod czarnymi parasolami, a świat w różowych czapeczkach. Dla wszystkich dziewczyn, które idą do przodu i dla małych buntowniczek. Ta urocza i inspirująca książka upamiętnia Marsze Kobiet z 2017 roku. Ich symbolem były różowe czapki. Kilka miesięcy wcześniej ubrane na czarno kobiety w Polsce szły w deszczu pod czarnymi parasolkami. I tu, i tam chodziło o prawa kobiet. Przeczytaj: Dziewczynka może być strażaczką!

"Pułapka czasu. Powieść graficzna" - Madeleine L’Engle, wyd. Mamania

Jak znaleźć siłę i wiarę w to, że mając kilkanaście lat, można tego dokonać? Jak opanować obezwładniający strach? Baśniowy klimat, wartka akcja i tajemnica do rozwikłania to gwarancja, że tak łatwo nie zostawi się tej historii. „Pułapka czasu” to amerykańska powieść dla niedorosłych, za którą Madeleine L’Engle otrzymała w 1963 roku medal Johna Newbery’ego, jedną z ważniejszych i najstarszych nagród literackich przyznawanych amerykańskim twórcom dla dzieci. Zainspirowana wielotygodniową podróżą po USA oraz fizyką kwantową stworzyła fascynującą opowieść o Meg Murry, która z bratem i przyjacielem wyrusza uratować swojego ojca, zaginionego bez wieści podczas tajnej misji rządowej.  Przeczytaj też wywiad z psycholożką o płci i gender.
 

"Ada Bambini, naukowczyni" - wyd. Kinderkulka

To historia ciekawej wszystkiego dziewczynki, która ma głowę pełną pytań i nieograniczoną wyobraźnię, której używa do przeprowadzania naukowych eksperymentów. Pewnego dnia posuwa się jednak za daleko i zdenerwowani rodzice każą jej usiąść na krześle i wszystko dokładnie przemyśleć. Jaki będzie efekt tych przemyśleń? Książka niesie ze sobą przesłanie, że dziewczynki mogą spełniać się w naukach ścisłych, tylko muszą wierzyć w siebie i mieć wsparcie dorosłych. Znajdziemy w niej odniesienia do kobiet zajmujących się nauką, inspiracją do powstania postaci Ady była Maria Skłodowska-Curie. Inne książki w tej serii to "Rózia Rewelka, inżynierka" i "Ignaś Kitek, architekt".

Czy bajki Disneya to samo zło? Czy nasze córki powinny je oglądać?

 

"Mania - dziewczyna inna niż wszystkie. Opowieść o Marii Skłodowskiej Curie" - Julita Grodek, wyd. Zuzu Toys

Mania – dziewczyna inna niż wszystkie to fascynująca opowieść o polskiej Noblistce, która musiała pokonać w życiu wiele przeciwności by osiągnąć swoje cele. Książka została podzielona na dwie części. W pierwszej dzieci poznają historię życia noblistki, najpierw małej Mani, a później dorosłej Marii poprzez rozmowy z najważniejszymi w jej życiu postaciami. Są to kolejno: ojciec, siostra Bronka, mąż Piotr Curie, przyjaciel Albert Einstein oraz córki Irena i Ewa. Druga część książki pozwala dzieciom przypomnieć najważniejsze fakty z życia Marii Skłodowskiej i uporządkować je w głowie. W przystępny sposób dzieci poznają znaczenie takich pojęć jak atom, radioaktywność czy uran i Nagroda Nobla.
Sprawdź też książkę o Marie Curie z serii "Czytam sobie" wydawnictwa Egmont.

"Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które zmieniły świat" - Kate Pankhurst, wyd. K.E. Liber

To trzynaście pasjonujących życiorysów niezwykłych i utalentowanych kobiet. To opowieść o marzeniach, odwadze i determinacji. To przekaz o wolności, walce z ograniczeniami i sile kobiet. Inspiruj się wybitnymi kobietami i przygotuj się na własne wyzwania. Wznieś się wysoko niczym Amelia Earhart, rewolucjonizuj modę jak Coco Chanel, wzoruj się na estetyce Fridy Kahlo i dokonuj odkryć naukowych biorąc za przykład Marię Skłodowską-Curie! Zbiór fascynujących opowieści, faktów i ciekawostek o wyjątkowych kobietach i ich osiągnięciach, ilustrowany niepowtarzalną grafiką, stanowi pasjonującą lekturę o wysokich walorach intelektualnych, edukacyjnych i artystycznych. Niezbędna pozycja na półce każdej nadzwyczajnie wspaniałej kobiety – niezależnie od wieku!

Zobacz 12 najpiękniejszych książek 2017 roku, które olśnią małych i dużych czytelników!

"Superbohaterki. Świat i wielkie odkrycia" - Małgorzata Frąckiewicz, wyd. Agencja Edytorska EZOP

Kto zajrzał do środka Ziemi, a kto wysłał w kosmos rakietę? Kto odkrył dinozaury, a kto pierwszy wykreślił mapę dna oceanu? Superbohaterki. W książce znajdziesz sylwetki czternastu niezwykłych kobiet, które zmieniły świat. Poznasz też ciekawostki i informacje z przeróżnych dziedzin nauki. A na deser czekają na Ciebie zadania i doświadczenia do wykonania. Eksperymentuj odważnie i odkrywaj świat na własną rękę. Bądź jak Superbohaterki! Te książki będziecie czytać z wypiekami na twarzy!

 

"IDOL. Frida Kahlo" - Marta Kowerko-Urbańczyk i Justyna Styszyńska, wyd.

„Idol” to seria książek interaktywnych dla dziewczynek i chłopców. Frida Kahlo to druga – po Marii Skłodowskiej-Curie – publikacja z tej serii. Tym razem zagłębisz się w życie i twórczość jednej z najbardziej rozpoznawalnych malarek świata. Dowiesz się, jak wyglądają kulisy pracy malarza i co jest mu potrzebne, by tworzyć obrazy. Przed Tobą kilka wyzwań malarskich, znajdziesz tu podpowiedzi, jak namalować autoportret, a jak martwą naturę. Dzięki specjalnie przygotowanym nalepkom możesz nawet stworzyć własną kolekcję sztuki meksykańskiej czy przygotować wystawę w galerii sztuki! Odkryjesz też sekrety stylu Fridy i dowiesz się, jak nazywały się tradycyjne meksykańskie suknie.
Dowiedz się, jak rozwijać kreatywność u dziecka.

"Kosmos dla dziewczynek", dwumiesięcznik

"Kosmos" to drukowany dwumiesięcznik, pokazujący dziewczynkom świat możliwości, wydawany przez Fundację Kosmos dla Dziewczynek. Na taki magazyn czekałyśmy (za) długo! Ale nareszcie jest i pokazuje świat, w którym dziewczynki mogą być sobą i nie muszą za wszelką cenę walczyć o pierwsze miejsce. Zupełnie w porządku jest bycie zwyczajną dziewczyną!


Manifest fundacji Kosmos:

  • Tworzymy środowisko, w którym dziewczynki mogą dorastać w poczuciu pewności siebie i siły sprawczej, aby miały odwagę rozwijać swoje zainteresowania i podejmować wyzwania.
  • Przeciwstawiamy się szkodliwym stereotypom dotyczącym wyglądu. Koniec z jedynym słusznym wzorcem! Liczy się zdrowie, sprawność, ochota do działania i świadomość ciała.
  • Definiujemy dziewczyńskość tak, aby mogła pomieścić wiele różnorodnych modeli.

"Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych kobiet - Elena Favilli, Francesca Cavallo, wyd. Debit

Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek, historie stu bohaterskich kobiet od Elżbiety I po Serenę Williams, to nowe wersje bajek stworzone, by zainspirować wszystkie dziewczynki. Książka, zilustrowana przez sześćdziesiąt artystek ze wszystkich zakątków świata, to najhojniej finansowana oryginalna publikacja w dziejach crowdfundingu. Wsparli ją czytelnicy z ponad siedemdziesięciu pięciu krajów świata. Wszystkie historie są utrzymane w konwencji bajki i każda składa się z jednostronicowego tekstu oraz portretu. "Każda z tych stu historii dowodzi, że wierząc w coś całym sercem, zyskujemy siłę, by zmieniać świat" – czytamy w przedmowie. Ten zbiór zainspiruje nie tylko najmłodszych, ale i nieco starszych do tego, by wierzyli we własne siły, marzyli odważnie i pielęgnowali w sobie wewnętrzną siłę.
Zobacz też najlepsze bajki na dobranoc: propozycje książek, audiobooków i animacji.

"Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy" - Anna Dziewit-Meller. wyd. Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

O tej książce Sylwia Chutnik pisze tak: "Mamy swoją historię. Stworzoną przez kobiety, które wbrew społecznym ograniczeniom realizowały swoje pasje i miały wpływ na rzeczywistość. Pora odzyskać ich życiorysy. Książka Anny Dziewit-Meller opowiada o Polkach, którym wiele zawdzięczamy. Naukowczynie, pisarki, królowe i nauczycielki: cała zgraja silnych prababek, dzięki którym wiemy, że determinacja i wiara w równość przynoszą efekty".

A czy znasz wszystkie CZARNE charaktery z bajek? Sprawdź!

Dziewczyny mają moc - Kate T. Parker, wyd. Wielka Litera

"Dziewczyny mają moc" to historie wspaniałych, silnych, dumnych i nieustraszonych młodych dziewczyn, które są dowodem na to, że płeć nie ma znaczenia, a bycie dziewczyną nie ma granic. Biegaczki, triathlonistki, baletnice i żołnierki. Wokalistki, lekarki, biolożki i lekkoatletki. Artystki, szalone przyjaciółki, nieustraszone odkrywczynie. Córki i siostry. To im dedykowana jest książka Kate T. Parker. To dla nich i dzięki nim powstała książka-album, której zawartość zapoczątkowała światową rewolucję w mówieniu o kształtowaniu się dziewczęcej tożsamości.

"Coco i mała czarna sukienka" - Annemarie Van Haeringen, wyd. Muchomor

Obrazkowa książka dla dzieci przedstawiająca ikonę historii mody, Coco Chanel, od czasów jej dzieciństwa do wielkiej kariery. Coco Chanel wyzwoliła kobiety z gorsetów, ubrała je w spodnie i oczywiście w "małą czarną", najsłynniejszą sukienkę świata. Stworzyła także nieśmiertelne perfumy Chanel nr 5, które do dzisiaj są najbardziej popularnym zapachem na świecie. Książka dla wszystkich małych i dużych wielbicieli mody!

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy