Książki dla przedszkolaka
fot. AdobeStock

Przygotuj dziecko do przedszkola: najlepsze książki [TOP 10 KSIĄŻEK]

Już został zaledwie tydzień do rozpoczęcia roku szkolnego, nie jest jednak za późno, by zacząć rozmawiać z maluchem. W przygotowaniu dziecka do przedszkola pomogą ci kolorowe książeczki.
Dominika Bielas
Książki dla przedszkolaka
fot. AdobeStock
Nowy rok szkolny zbliża się wielkimi krokami. Wiele maluchów po raz pierwszy pójdzie do przedszkola i to będzie wielka zmiana w ich życiu. Niektóre maluchy po raz pierwszy doświadczą rozstania z mamą na tak długi czas. Dziecko najlepiej przygotowywać przez kilka tygodni, a nawet miesięcy, jednak jeśli szalone wakacje sprawiły, że to ci umknęło, nie panikuj i jak najlepiej wykorzystaj ten tydzień. Oprócz rozmów i spacerów w okolice przedszkola polecamy pomoce książkowe. Pamiętaj, że opowieści o przedszkolu są dość abstrakcyjne dla 3-latka, dlatego warto pokazać na obrazkach, jak będzie wyglądał dzień w przedszkolu. Poniżej znajdziecie kilka propozycji, które pomogą oswoić temat przedszkola i z pewnością zachwycą każde dziecko:

Zobacz także: Sprawdź, czy twoje dziecko jest gotowe do przedszkola

1. Wielka księga uczuć, Grzegorz Kasdepke, Nasza Księgarnia

To nasza ukochana książka, którą gorąco polecamy. Jest to propozycja dla dzieci, które lubią już słuchanie dłuższych historii, gdyż jest sporo treści i mało obrazków. Historie opisane w książeczce odnoszą się już do "doświadczonych" przedszkolaków, ale pokazują, jak funkcjonuje grupa. Dodatkowo książka będzie wspaniałym narzędziem dla rodziców, by rozmiatać z dzieckiem o uczuciach, których podczas przedszkolnej przygody pojawi się cały wachlarz.
 

2. Rok w przedszkolu, Nasza Księgarnia

To propozycja nie do czytania. Na kolorowych ilustracjach można zobaczyć, co się dzieje w przedszkolu w każdym miesiącu. Dzięki szczegółowym obrazkom dziecko ćwiczy spostrzegawczość, umiejętność opowiadania, ale przede wszystkim doskonale się bawi, odkrywając szczegóły kolorowych ilustracji.

3. Feluś i Gucio idą do przedszkola, Katarzyna Kozłowska, Nasza księgarnia

Historia opowiadana przez Felusia sprawi, że dziecku będzie łatwiej utożsamić się z bohaterem. Chłopiec opowiada, jak uczy samodzielności, poznaje szatnię, żegna z mamą przed salą. Towarzyszy mu ukochana przytulanka, miś Gucio. Książka idealna nie tylko dla dzieci, ale i dla rodziców przyszłych przedszkolaków. Zawiera obszerny wstęp dla dorosłych, gdzie znajdują się wskazówki, jak pomóc maluchowi.

4. Tupcio Chrupcio Przedszkolak na medal, Eliza Piotrowska, Wilga

Rezolutny myszek Tupcio Chrupcio zawsze ma swoje zdanie. Na szczęście przekonuje się, że przedszkole to nic strasznego i że można się tam wspaniale bawić. Tu dzieci malują, bawią się piłką, razem siadają do obiadu, a później odpoczywają podczas leżakowania. Rodzice zawsze przychodzą po odpoczynku i można się z nimi już bawić aż do wieczora. Z pewnością ta historia przekona także twoje dziecko.

5. Pucio mówi pierwsze słowa, Marta Galewska-Kustra, Nasza Księgarnia

Nie jest to typowa książka o przedszkolu, ale bohater jest przedszkolakiem i bardzo dokładnie jest pokazany jego dzień.

6. Kicia Kocia w przedszkolu, Głowińska Anita, Media Rodzina

Propozycja idealna dla małych wielbicielek serii o Kici Koci. Sympatyczna kotka idzie do przedszkola i razem z nią poznajemy jej nowych przyjaciół, a także dowiadujemy się, jak wygląda dzień przedszkolaka. Możecie być pewni, że nie zabraknie ciekawych przygód.

7. Opowiadania dla przedszkolaków, Renata Piątkowska, Wydawnictwo BIS

Bardzo lubimy tę książeczkę. Bohaterem jest Tomek, który jest przedszkolakiem. W przedszkolu, w domu i na podwórku dzieje się tyle fajnych rzeczy, a każdy rozdział opowiada o innej przygodzie.

8. Miffy w przedszkolu, Dick Bruna, Format

Kolejna część kultowej i słynnej na całym świecie serii o małej króliczynce Miffy (ponad 85 mln sprzedanych egzemplarzy, wyd. w 46 językach!) Prosta, lekka i przyjemna (jak cała seria) książeczka o uroczej dziewczynce – króliczku, który… idzie do przedszkola. Poznajemy jeden dzień z jej przedszkolnego życia. Idealna propozycja dla wielbicielek tej bajki.

9. Zuzia idzie do przedszkola, Schneider Liane, Mądra Mysz

Książeczka dla wielbicielek serii o Zuzi. Jeśli ktoś nie zna tej bohaterki, to warto wiedzieć, że książeczki są napisane prostym i zrozumiałym językiem i najmłodszym łatwo jest się z nią utożsamić. Z tej książeczki dowiemy się, jak minął Zuzi pierwszy przedszkolny dzień.

10. Basia i przedszkole, Stanecka Zofia, Oklejak Marianna, Egmont Polska

Basia to współczesna, zabawna i mądra przyjaciółka dla twojego dziecka. Basia nie jest idealnie grzeczna – ale nie sposób jej nie lubić. Dziewczynka styka się z ważnymi dla niej problemami i próbuje sobie z nimi radzić. Tym razem Basia idzie do przedszkola.

Wasze dzieci idą w tym roku po raz pierwszy do przedszkola? Napiszcie, jak się szykowaliście na ten wielki dzień.

Zobacz także:
Redakcja poleca: Wyprawka do szpitala – dla mamy i dziecka [WIDEO]
Nie warto zwlekać do ostatniej chwili ze spakowaniem rzeczy do szpitala dla ciebie i dla dziecka. Zrób to na około miesiąc przed planowanym terminem porodu. Zobacz w naszym filmie, co powinno się w znaleźć w torbie do szpitala.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy