Książki o emocjach dla dzieci
fot. AdobeStock

Książki, które pomogą przedszkolakowi nazywać i rozumieć emocje

Czytanie malcowi książek o emocjach jest dobrym pomysłem na oswajanie go ze światem uczuć. Bajkoterapia, Nie trzeba słów czy Uśmiech dla żabki to tylko niektóre tytuły, które warto znać.
Milena Oszczepalińska
Książki o emocjach dla dzieci
fot. AdobeStock

Kilkulatki borykają się z różnymi emocjami, których po pierwsze nie potrafią często jeszcze nawet nazwać, a po drugie nie wiedzą, jak sobie z nimi radzić. Wybuch złości,paniki, smutek, zazdrość, gniew – wszystko to można oswoić, jeśli dasz dziecku do tego stosowne pomoce. Jak ułatwić przedszkolakowi radzić sobie z emocjami, zwłaszcza tymi negatywnymi? Te książki będą bardzo pomocne!

Bajkoterapia, praca zbiorowa

To antologia pięknych i mądrych bajek dla dzieci i poradnik dla rodziców w jednym. Bajki-pomagajki są niesamowitymi historiami, wspierającymi i dającymi poczucie bezpieczeństwa. Zawierają praktyczne wskazówki, mądrze opowiadają o świecie dziecięcych emocji i wskazują na konkretne problemy, z którymi borykają się maluchy. 
Bajkoterapia: książka o emocjach
Redakcja poleca: Czytasz dziecku? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów
Wszystko można robić lepiej lub gorzej. Z chwilą, gdy stajemy się rodzicami, warto jednak podciągnąć się w sztuce głośnego czytania. Po co? Po to, aby dzieci chciały nas słuchać i w przyszłości same chętnie sięgały po książki.

Doris ma dość, Pija Lindenbaum

Doris nie chce iść na przyjęcie, zwłaszcza jeśli nie wolno jej włożyć marynarskiego stroju. W dodatku nie skończyła jeszcze budować dróg w piaskownicy. No i dlaczego mama pozwoliła Egonowi posypać tort? Doris ma tego dość! Jak dziewczynka poradzi sobie z tym wszystkim?
Książka Doris ma dość
 

Chcę mieć przyjaciela, Elżbieta Zubrzycka

Mała dziewczynka, jak każde dziecko, szuka przyjaciela. Chciałaby zaprzyjaźnić się z miłym puchatym misiem koala, ale przypadkiem spotyka kogoś zupełnie innego – krokodyla o smutnych oczach. Zostaje jego przyjaciółką, bo on tego chce, i wydaje się, że potrzebuje pomocy. Co wyniknie z tej przyjaźni? 
Książka Chcę mieć przyjaciela

Nie trzeba słów, Armando Quintero, Marco Somá

Wszyscy komunikują się za pomocą głosu: ludzie mówią, koty miauczą, psy szczekają, ptaki śpiewają. I tylko żyrafa oraz jej dziecko nie porozumiewają się werbalnie. Potrafią za to wyrażać emocje w inny sposób: gestem i dotykiem. Bo czy słowa są potrzebne, by powiedzieć bliskiej osobie "kocham cię"?
Książka o emocjach: Nie trzeba słów

Cynamon i Trusia, Ulf Stark, Charlotte Ramel

Trusia jest zła! Potknęła się o kamień i boli ją palec. Całe szczęście obok jest jej przyjaciel Cynamon, który współczuje i pociesza! Ale co to? Cynamon rozmawia z wiewiórką, daje jej orzech... Trusia jest zazdrosna! Cynamon zaczyna się martwić - gdzie zniknęła Trusia? Trusi jest wstyd, że obraziła się na Cynamona. Zaczyna za nim tęsknić. Czy się odnajdą? Czy się pogodzą? Ach, jaka by to była ulga i radość! Cynamon i Trusia odkrywają i nazywają uczucia, a wszystko to w zabawnych wierszykach z przesłaniem. 
Książka Cynamon i Trusia

Jabłonka Eli, Catarina Kruusval

Jabłonka jest najlepszą kryjówką Eli i Olka. Bawią się na niej przez cały rok. Pewnej zimowej nocy wichura powala jabłonkę. Eli tak bardzo brakuje ukochanego drzewa! Wiosną mama kupuje w szkółce nową jabłonkę. Kilka miesięcy później uroczyście zrywają pierwsze jabłko z nowego drzewka. Jest przepyszne!
Książka o emocjach "Jabłonka Eli"

Uśmiech dla żabki, Emilia Dziubak, Przemysław Wechterowicz

Mama Żabki zna prosty i skuteczny sposób na poprawę humoru swojej córeczki. Jest nim czuły i promienny uśmiech, który niczym serdeczne zaklęcie potrafi przemienić smutek w radość. To wzruszająca i zabawna opowieść o Żabce, jej leśnych przyjaciołach i wielkiej mocy jednego uśmiechu, który umili nawet najbardziej ponury dzień.  
Uśmiech dla żabki: książka o emocjach dla dzieci
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy