GRY
 
 

Kiedy zrobić KTG?

Jak często powinno wykonywać się to badanie? Odpowiada ginekolog.

Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik
ciąża, dziecko, badanie, ginekolog radzi, KTG
fot. Fotolia
Od którego tygodnia ciąży i jak często powinno się robić KTG? Słyszałam, że badanie przeprowadza się tylko w szpitalu. Czy to prawda? Agnieszka

W prawidłowo przebiegającej ciąży pierwsze badanie KTG zalecamy około 38. tygodnia. Później raz w tygodniu aż do porodu, a po wyznaczonym terminie – częściej.
Jeśli ciąża nie przebiega prawidłowo, to zdarza się, że monitorowanie stanu płodu rozpoczynamy już w 32. tygodniu ciąży. Często zalecamy je, gdy kobieta skarży się na skurcze macicy lub słabo odczuwa ruchy dziecka.
KTG jest łatwo dostępnym i prostym sposobem na ocenę stanu płodu. Można je wykonać nie tylko w szpitalu, ale też w poradniach ginekologicznych czy przyszpitalnych.

Zobacz: Kalendarz rozwoju dziecka – 38. tydzień
 
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.
dr n. med. Renata Jaczyńska
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik

Specjalista ginekolog-położnik. Pracuje w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj