ktg, ktg w ciąży, ktg skurcze, ktg płodu, kardiotokografia, badania w ciąży, tętno płodu, skurcze porodowe
fot. Fotolia

Najbardziej wzruszające ciążowe badanie

Badanie, które może doprowadzić przyszłą mamę do łez, to słuchanie bicia serca dziecka. Umożliwia je USG, ale także wykonywane pod koniec ciąży i podczas porodu KTG. O pierwszym na pewno wiesz już dużo. Sprawdź, po co wykonuje się KTG.
Małgorzata Wódz
Konsultacja: dr n. med. Preeti Agrawal, ginekolog położnik
ktg, ktg w ciąży, ktg skurcze, ktg płodu, kardiotokografia, badania w ciąży, tętno płodu, skurcze porodowe
fot. Fotolia
Większość badań wykonywanych w ciąży to żadna przyjemność. No bo skąd ją czerpać, gdy kłują igłą, dają do picia przesłodzoną glukozę albo uciskają rękę mankietem ciśnieniomierza. Badanie KTG (pełna nazwa badania to kardiotokografia) podobnie jak USG nie wiąże się z żadnymi dolegliwościami. Co więcej, daje możliwość, by o dziecku dowiedzieć się czegoś więcej, by jego obecności doświadczyć, by je usłyszeć. Do aparatu KTG (kardiotokografu) podłącza się przyszłe mamy, które zgłaszają się do szpitala, gdy zaczyna się poród, ale także kobiety w ostatnich tygodniach ciąży. Zobacz, po co się robi to badanie i czy nie utrudnia przebiegu porodu. 
 

Dlaczego podczas KTG słucha się serca dziecka?

Aby dowiedzieć się, jak płód reaguje na skurcze. W tym celu na brzuch przyszłej mamy zakłada się dwa pasy wyposażone w czujniki – jeden analizuje czynność skurczową macicy, a drugi śledzi pracę serca dziecka. Dzięki obserwacji, jak dziecko radzi sobie ze skurczami, badanie KTG dostarcza ważnej informacji, w jakim stanie w ostatnim okresie ciąży lub w trakcie porodu jest dziecko. Wskazuje na to jego tętno. KTG wykrywa wszelkie wahnięcia tętna dziecka, które mogą świadczyć o spadku poziom tlenu we krwi.
 
Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.

Czy wahnięcia tętna płodu to coś złego?

Moga być one reakcją na skurcze macicy, ale również objawem niewydolności łożyska. Dochodzi do niej np. w wyniku ciąży przenoszonej, z powodu cukrzycy, na którą cierpi kobieta w ciąży lub problemów z wysokim ciśnieniem. Gdy KTG ujawnia zaburzenia w pracy serca, które zagrażają życiu dziecka, zazwyczaj zapada decyzja o wykonaniu cesarskiego cięcia.
 

Skąd wiadomo, że dzieje się coś niedobrego?

Wynik badania KTG zawsze musi przeanalizować lekarz, który ocenia, w jakiej formie jest dziecko. Jeśli w gabinecie, do którego trafiłaś, znajduje się tradycyjny sprzęt do kardiotokografii, zebrane przez czujniki dane są przkazywane do aparatu, który drukuje je na pasku papieru. Nowoczesne urządzenie do badania KTG może przesyłać dane do komputera, a także rejestrować dodatkowe parametry, np. ciśnienie wewnątrzmaciczne czy EKG. Umożliwia też jednoczesne monitorowanie ciąży bliźniaczej.
 

Dlaczego dziecko ma taki szybki puls?

Część rodziców się niepokoi, gdy słyszy, jak szybko pracuje serce dziecka w brzuchu. Szybkie tętno nie powinno być jednak powodem do obaw. Serce płodu wybija średnio 110–150 uderzeń na minutę, czyli pracuje dwa razy szybciej niż u dorosłego człowieka. To normalna wartość, która świadczy o tym, że dziecko czuje się dobrze. Ciut wolniejsze bicie serca płodu może zdradzać, że dziecko właśnie śpi, a szybszy – że jest aktywne albo właśnie zareagowało na pojawiający się bodziec. Jest to nadal prawidłowy puls u dziecka.
 

W którym momencie ciąży wykonuje się KTG?

Aparatury tej używa się pod koniec ciąży - kontrolne KTG wykonuje się w okolicy 37. tygodnia. W niektórych sytuacjach jest potrzebne wcześniej – jeśli ciąży towarzyszą nieprawidłowości, np. pojawiły się przedwczesne skurcze albo mama cierpi na cukrzycę ciążową. Kardiotokografia przydaje się również do zbadania kobiet, które przekroczyły już termin porodu i ciągle czekają na pojawienie się czynności skurczowej. Podłączenie do KTG pozwoli upewnić się, że z dzieckiem nie dzieje się nic złego i można spokojnie oczekiwać, aż da sygnał gotowości do narodzin. 
 

Czy podczas porodu KTG jest podłączone na stałe?

Zwykle badanie KTG wykonuje się kilka razy (jedno trwa ok. 30 minut). Jednak w niektórych przypadkach ciężarna musi być przez cały czas monitorowana. Dzieje się tak np. gdy poród trzeba wywołać. Podanie przyszłej mamie oksytocyny lub innych środków przyspieszających akcję porodową, sprawia, że skurcze porodowe stają się bardziej intensywne i trwają dłużej. To może utrudnić dotlenienie dziecka i doprowadzić do zaburzeń tętna, które mogą skutkować pogorszeniem się jego stanu. Aparatura KTG ma w porę wykryć zagrożenie, by umożliwić szybką interwencję, np. wykonanie cesarskiego cięcia. 
 

Czy KTG ma tylko same zalety?

Z jednej strony kardiotokograf to świetne urządzenie, które pozwala ratować życie dziecka, jeśli podczas porodu dochodzi do nagłych komplikacji. Z drugiej strony – podłączenie rodzącej kobiety do aparatury sprawia, że wszyscy bardziej niż nią, interesują się sprzętem i wynikami, które odczytuje. Przyszłej mamie trudniej wtedy wsłuchać się w swoje ciało i skupić na rodzeniu. Kiedyś KTG wykonywano tylko na leżąco (na plecach lub boku). Taka pozycja – jak wiadomo – nie sprzyja postępowi porodu, a nawet może go utrudniać. W niektórych szpitalach przyszłe mamy mogą zetknąć się z nowoczesnym sprzętem, który pozwala chodzić podczas badania KTG. Założone na brzuch pasy nie są połączone kablem z urządzeniem odczytującym sygnały. Czujniki wysyłają zarejestrowane dane drogą radiową. Decydując o wyborze szpitala do porodu, warto zapytać, czy jest w nim właśnie mobilne KTG.

Czytaj też: W jakich pozycjach poród boli mniej do porodu
 
dr n. med. Preeti Agrawal
Konsultacja: dr n. med. Preeti Agrawal, ginekolog położnik

ginekolog położnik, pochodzi z Indii, od ponad 20 lat prowadzi praktykę w Polsce, łączy wiedzę medycyny tradycyjnej z medycyną naturalną, psychosomatyczną i tradycyjną medycyną Wschodu, założyła Szkołę Świadomego Macierzyństwa i klinikę Integrative Medical Center we Wrocławiu.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy