poród, szpital, lekarz, położna
fot. Fotolia.pl

Kto urodzi stutysięczne dziecko?

Szpital Świętej Zofii w Warszawie w najbliższym tygodniu czeka na przyjęcie 100 tysięcznego porodu. Na rodzinę małego szczęściarza czeka wiele niespodzianek. Macie szanse nią być?
Aneta Grinberg
poród, szpital, lekarz, położna
fot. Fotolia.pl

Ze szpitalnych statystyk wynika, że w najbliższym tygodniu w warszawskim szpitalu św. Zofii zostanie przyjęty 100 000 poród w wolnej Polsce - czyli licząc od 4 czerwca 1989 roku.
- Chcemy nadać rangę temu wydarzeniu honorując rodzinę, której poród będzie stutysięcznym na Żelaznej - informuje przedstawicielka szpitala. - Podpowiadamy, że naszym zdaniem nastąpi to w okolicach 13-14 października.
Z tego tytułu szpital przygotował szereg atrakcyjnych prezentów. A na swoim profilu społecznościowym utworzył specjalne wydarzenie na tę okazję. Ta akcja ma być również swego rodzaju podsumowaniem zmian jakie nastąpiły w położnictwie przez ostatnie 26 lat w tej placówki.

 


Co się zmieniło przez te lata?

W 1992 roku odbył się pierwszy poród rodzinny. Tę jedyną wtedy salę do porodów rodzinnych personel zorganizował własnymi siłami. Rodząca mogła wybrać dogodną dla siebie pozycję w porodzie a po urodzeniu dziecka przytulić je i po raz pierwszy przystawić do piersi. Ojciec dziecka przestał być persona non grata i zaczął pełnić ważną rolę w przyjściu na świat dziecka. W tym czasie uruchomiono także dwie dwuosobowe sale rooming-in, z których na początku korzystało niewiele kobiet. Dziś sale rooming-in to 100% łóżek położniczych w szpitalu na Żelaznej.
W 1993 roku rozpoczęto prowadzenie zajęć przygotowujących do porodu i pielęgnowania – czyli szkoły rodzenia. W 1994 porody rodzinne stanowiły już ok. 40% (dziś jest ich ok. 70%). Nacięcia krocza przestały być rutynowym zabiegiem i tak jak dziś stosuje się je tylko w razie bezwzględnej konieczności. Kobiety mogły rodzić we własnym ubraniu. Zaprzestano rutynowego golenia krocza i lewatywy. Wprowadzono możliwość odwiedzin matki i dziecka.

Redakcja poleca: Jak wyglądają porody w Polsce? Psst – polskie szpitale wolą to trzymać w sekrecie!
„Problem w tym, że jeśli nie dowiemy się, jak NAPRAWDĘ wyglądają porody w Polsce, to nie będziemy też wiedzieć, co trzeba zmieniać” – mówi Fundacja Rodzić po Ludzku. Tylko że szpitale bardzo nie lubią się tymi danymi dzielić…

Chwalą się, ale jest czym

Szpital św. Zofii jest najstarszym, nadal działającym szpitalem położniczo-ginekologicznym w Warszawie - powstał w 1912 roku. Od ponad 25 lat placówka bardzo dynamicznie się rozwija, przez co bije rekordy popularności wśród rodzących mam. W 2006 roku pacjentki wyróżniły szpital w akcji „Rodzić po ludzku”. W ostatnich latach w tym szpitalu przychodzi na świat zdecydowanie najwięcej dzieci w Warszawie i na Mazowszu – w 2014 roku urodziło się tam 6 tys. 589 dzieci. Wynik ten plasuje szpital na II miejscu w Polsce jeśli chodzi o liczbę urodzeń.

Kto ma szansę być 100 tysięcznym?

Czy są wśród was mamy spodziewające się dziecka w tym terminie i chcą tu urodzić?
Piszcie...

Polecamy: Chcesz wiedzieć jak wyglądała sala porodowa sprzed 100 lat w szpitalu Św. Zofii - zobacz zdjęcia

Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy