GRY
 
 

Kto urodzi stutysięczne dziecko?

Szpital Świętej Zofii w Warszawie w najbliższym tygodniu czeka na przyjęcie 100 tysięcznego porodu. Na rodzinę małego szczęściarza czeka wiele niespodzianek. Macie szanse nią być?

poród, szpital, lekarz, położna
fot. Fotolia.pl

Ze szpitalnych statystyk wynika, że w najbliższym tygodniu w warszawskim szpitalu św. Zofii zostanie przyjęty 100 000 poród w wolnej Polsce - czyli licząc od 4 czerwca 1989 roku.
- Chcemy nadać rangę temu wydarzeniu honorując rodzinę, której poród będzie stutysięcznym na Żelaznej - informuje przedstawicielka szpitala. - Podpowiadamy, że naszym zdaniem nastąpi to w okolicach 13-14 października.
Z tego tytułu szpital przygotował szereg atrakcyjnych prezentów. A na swoim profilu społecznościowym utworzył specjalne wydarzenie na tę okazję. Ta akcja ma być również swego rodzaju podsumowaniem zmian jakie nastąpiły w położnictwie przez ostatnie 26 lat w tej placówki.

 


Co się zmieniło przez te lata?

W 1992 roku odbył się pierwszy poród rodzinny. Tę jedyną wtedy salę do porodów rodzinnych personel zorganizował własnymi siłami. Rodząca mogła wybrać dogodną dla siebie pozycję w porodzie a po urodzeniu dziecka przytulić je i po raz pierwszy przystawić do piersi. Ojciec dziecka przestał być persona non grata i zaczął pełnić ważną rolę w przyjściu na świat dziecka. W tym czasie uruchomiono także dwie dwuosobowe sale rooming-in, z których na początku korzystało niewiele kobiet. Dziś sale rooming-in to 100% łóżek położniczych w szpitalu na Żelaznej.
W 1993 roku rozpoczęto prowadzenie zajęć przygotowujących do porodu i pielęgnowania – czyli szkoły rodzenia. W 1994 porody rodzinne stanowiły już ok. 40% (dziś jest ich ok. 70%). Nacięcia krocza przestały być rutynowym zabiegiem i tak jak dziś stosuje się je tylko w razie bezwzględnej konieczności. Kobiety mogły rodzić we własnym ubraniu. Zaprzestano rutynowego golenia krocza i lewatywy. Wprowadzono możliwość odwiedzin matki i dziecka.

Redakcja poleca: Jak wybrać szpital do porodu? Podpowiada ginekolog [WIDEO]
Zastanawiasz się jak wybrać szpital do porodu? Poza czynnikami osobistymi, zwróć uwagę na tzw. stopień referencyjności szpitala, w którym planujesz urodzić – radzi ginekolog położnik.

Chwalą się, ale jest czym

Szpital św. Zofii jest najstarszym, nadal działającym szpitalem położniczo-ginekologicznym w Warszawie - powstał w 1912 roku. Od ponad 25 lat placówka bardzo dynamicznie się rozwija, przez co bije rekordy popularności wśród rodzących mam. W 2006 roku pacjentki wyróżniły szpital w akcji „Rodzić po ludzku”. W ostatnich latach w tym szpitalu przychodzi na świat zdecydowanie najwięcej dzieci w Warszawie i na Mazowszu – w 2014 roku urodziło się tam 6 tys. 589 dzieci. Wynik ten plasuje szpital na II miejscu w Polsce jeśli chodzi o liczbę urodzeń.

Kto ma szansę być 100 tysięcznym?

Czy są wśród was mamy spodziewające się dziecka w tym terminie i chcą tu urodzić?
Piszcie...

Polecamy: Chcesz wiedzieć jak wyglądała sala porodowa sprzed 100 lat w szpitalu Św. Zofii - zobacz zdjęcia

Doładuj
Przeładuj