idealna mama
fot. Adobe Stock

Wybieramy matkę idealną. Zagłosuj w plebiscycie!

Jaką jesteś mamą? A jaką chciałabyś być? Zagłosuj w naszym plebiscycie i wskaż, kto jest dla ciebie macierzyńskim ideałem. Wyniki poznasz 26 maja, czyli w Dniu Matki.
Aleksandra Sokalska
idealna mama
fot. Adobe Stock
W serwisie mamotoja.pl często podkreślamy, że dziecko nie potrzebuje idealnej mamy, tylko wystarczająco dobrej. Bo przecież ideałów nie ma. A jednak każda z nas ma swoje wzory, do których pragnie dążyć. Jaki jest zatem twój ideał matki? Którą cenisz i chciałabyś naśladować? Poniżej przedstawiamy 10 kandydatek wytypowanych przez redakcję z krótkim uzasadnieniem naszego wyboru. Przeczytaj, zastanów się chwilę i zagłosuj na jedną z nich. Nasz plebiscyt trwa do 25 maja.

Wyniki ogłosimy w Dniu Mamy. Będą one także podstawą do rozmowy z ekspertami, którzy zinterpretują wasze głosy i zastanowią się, jaka jest współczesna mama, czego potrzebuje, co jej przeszkadza, a co ją cieszy. Spróbujemy również wyjaśnić, jak wzorować się na innych, by nie tracić poczucia własnej wartości.

1. Ewa Suchcicka

Pedagog, mama dwóch dorosłych córek: Alicji i Natalii. Wraz z mężem, Andrzejem Suchcickim, od 15 lat pracują w stowarzyszeniu „Bardziej Kochani”, które wydaje książki, poradniki, organizuje turnusy rehabilitacyjne dla dzieci z zespołem Downa. Niewiele jest osób w Polsce, które wiedzą tyle, co ona na ten temat. Po porodzie usłyszała, że najlepiej, jeśli odda Natalkę do domu dziecka. Godzinami stymulowała ją, by „dogoniła” rówieśników. Nie wstydzi się przyznać, że nigdy nie pogodziła się z tym, że córka ma zespół Downa. Może dlatego wciąż walczy o nią i o inne te „bardziej kochane” dzieci. Ewa mówi, że dziecko z zespołem Downa może nieść wiele radości, choć wiele wcześniej trzeba przejść.
Więcej przeczytasz o niej w naszym artykule: Jest dla nas radością i siłą: Ewa Suchcicka o córce z zespołem Downa
Redakcja poleca: Jak być idealną mamą
Psycholog Adriana Klos radzi jak być mamą idealną, nie tracąc przy tym możliwości spełniania swoich marzeń.

2. Lidia Niedźwiedzka-Owsiak

Znana także jako Dzidzia. Żona Jurka Owsiaka. Jest dyrektorem działu medycznego w Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (podejmuje m.in. decyzje, jaki sprzęt medyczny kupić za zebrane pieniądze). Uhonorowana tytułem „Kobieta Roku 2017”. Mama dwóch dorosłych córek: Ewy i Aleksandry. Jurek Owsiak w swojej książce "Orkiestra klubu pomocnych serc" wspomina: "Po dwóch-trzech sesjach pijackich pogoniła wszystkich. Uważałem, że to pierwszy ruch pantoflarski, że mnie żona wzięła w cugle. A teraz? O Boże, jak ja jej dziękuję". Dzidzia o życiu osobistym nie mówi prawie w ogóle, dzięki czemu udało jej się stworzyć prawdziwy domowy azyl. Doskonały przykład wielkiego serca i umiejętności oddzielenia pracy od życia prywatnego. 
Więcej w: Kim jest Lidia Niedźwiedzka-Owsiak 

3. Ewa Błaszczyk

Aktorka, mama bliźniaczek: Marianny i Aleksandry. Od wielu lat opiekuje się swoją córką Olą, która znajduje się w śpiączce. W 2002 r. razem z księdzem Wojciechem Drozdowiczem, twórcą „Ziarna” w TVP, założyła fundację „Akogo?”, działającą na rzecz dzieci wymagających rehabilitacji po ciężkich urazach neurologicznych oraz ich rodzin. Jej celem było wybudowanie Kliniki Neurorehabilitacyjnej „Budzik” przy Centrum zdrowia Dziecka. Oficjalne otwarcie kliniki miało miejsce 7 grudnia 2012 r. Jest to pierwsza w Polsce klinika dla dzieci po ciężkich urazach mózgu
O jej sukcesach możesz przeczytać m.in.: Sukces kliniki "Budzik". 32 osoba wybudzona ze śpiączki

4. Martyna Wojciechowska

Podróżniczka, mama Marysi i adopcyjna mama wielu dzieci na całym świecie, m.in. czwórki dzieci mieszkających na Filipinach. Martyna podczas swoich podróży niejednokrotnie stykała się z biedą i skrajnie trudnymi warunkami dzieci żyjących w różnych miejscach świata. Dlatego postanowiła pomóc przynajmniej części z nich, starając się zapewnić im takie warunki życia i rozwoju, by mogły odebrać odpowiednią edukację, by nie zagrażały im bieda i głód.
Więcej o adopcjach Martyny Wojciechowskiej: Martyna znów zostanie mamą! Co na to jej córka Marysia?

5. Danuta Wałęsa 

Pierwsza dama RP w latach 1990-1995, żona prezydenta Lecha Wałęsy, mama ośmiorga dzieci: Bogdana, Sławomira, Przemysława, Jarosława, Magdaleny, Anny, Marii Wiktorii i Brygidy. Jako pierwsza dama została m.in. honorową patronką Fundacji „Sprawni Inaczej”. W 2012 r. prezydent Bronisław Komorowski odznaczył ją Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za oddanie dla sprawy przemian demokratycznych w kraju, za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej. Danuta Wałęsa jest nie tylko pełnoetatową mamą, ale wspiera także kobiety w walce o ich prawa.
Więcej o Danucie Wałęsie przeczytasz w tekście: Matka, żona, feministka...

6. Malwina Bakalarz

Autorka najpopularniejszego bloga parentingowego w Polsce Bakusiowo.pl, mama Matiego i Milenki. Swoje macierzyńskie i rodzinne doświadczenia opisuje tak dobrze, że czytają ją setki tysięcy mam. Doskonale wyczuwa, co mamom w duszy gra, i potrafi je wesprzeć i zmotywować. Ostatnio Malwina wydała książkę „Jak zmieniłam życie w rok?”, w której zdradza, co robić, by poczuć się szczęśliwą i spełnioną kobietą. O tym, jaką oddaną jest mamą, można się przekonać, czytające jej bloga.
O jej książce przeczytasz w: „Jak zmieniłam życie w rok", czyli nowość książkowa autorstwa blogerki parentingowej

7. Anna Lewandowska

Sportsmenka, zawodniczka karate, blogerka, żona Roberta Lewandowskiego i mama rocznej Klary. Promuje zdrowy styl życia, przekonuje, jak istotna jest odpowiednia dieta. Bardzo ważne jest dla niej pomaganie innym, np. w 2016 r. sportsmenka przekazała cały dochód z przeprowadzonego treningu z pół tysiącem ludzi na Dom dla Samotnych Kobiet oraz Matek z Dziećmi w Gdańsku-Wrzeszczu. Będąc osobą niezwykle medialną, dba o prywatność swojej rodziny i zapewnia córeczce spokojne dzieciństwo.
Więcej o macierzyństwie Ani przeczytasz w tekście: Anna Lewandowska narzeka na uroki macierzyństwa? Fanki od razu odpowiadają!

8. Agnieszka Oczkowska

Pełnoetatowa mama trójki chorych dzieci: Ewy, która urodziła się z wadą genetyczną, nazywaną galaktozemią, Franka, który urodził się bez przedramienia, ma cukrzycę i guza okolicy nadsiodłowej i podwzgórza mózgu, oraz Jasia, który przeszedł silne zakażenie szpitalne oraz sepsę, od ponad 4 lat oddycha tylko przez respirator. Pani Agnieszka to przykład mamy, która się nie poddaje, kocha swoje dzieci i razem z mężem fenomenalnie się nimi opiekuje. Na zdjęciach wyglądają na prawdziwie szczęśliwą rodzinę!
Więcej o rodzinie Oczkowskich przeczytasz: Ile cierpienia może znieść dziecko?

9. Otylia Jędrzejczak

Pływaczka, mistrzyni olimpijska, mistrzyni świata i Europy, mama Marceliny. Pomaga charytatywnie dzieciom, m.in. sprzedała swój złoty medal na aukcji, za który uzyskała kwotę 257 550 zł, przekazaną do Kliniki Onkologii i Hematologii we Wrocławiu, z której pacjentami utrzymuje kontakt. W 2008 r. został jej przyznany zaszczytny tytuł Order Uśmiechu. Otylia prowadzi własną fundację, która zajmuje się poszukiwaniem w całej Polsce utalentowanych młodych pływaków i obejmuje ich kompleksową opieką szkoleniową. Podkreśla, że od zawsze kochała dzieci, a dzieci ją, więc w macierzyństwie doskonale się odnajduje i cieszy się każdą chwilą.
O Otylii-mamie możesz przeczytać w artykule: Otylia Jędrzejczak o tym, jak radzi sobie z Marcelinką: "Dziecko jak dziecko"

10. Moja mama

To kandydatka szczególna, bo opisać możesz ją tylko ty. Jest cierpliwa? W dzieciństwie, pokazała ci, jak wspaniały jest świat? Wszystko wybacza? Potrafi zawsze i każdemu pomóc? Ze wszystkim możesz się do niej zwrócić? Zagłosuj na swoją mamę, jeśli uważasz, że to właśnie ona jest dla ciebie ideałem matki.


A teraz zagłosuj na wybraną przez siebie kandydatkę. Do dzieła!
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 10 głosy

Zobacz także

Popularne tematy