GRY
 
 

Sprawdź, czy dostaniesz 500 zł na dziecko: wyjaśniamy sporne kwestie

Jak obliczyć dochód przy pierwszym dziecku? Czy wliczają się alimenty i zasiłek rodzinny? Z którego roku dochód podać i co w sytuacji, gdy dziecko jest z poprzedniego związku? Ministerstwo odpowiedziało na wasze pytania.

500 zł na dziecko
fot. Fotolia
Dla przypomnienia: dodatek 500 zł na dziecko przysługuje od IV 2016 r. co miesiąc:
  • na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie do ukończenia 18 lat,
  • na pierwsze dziecko: jeśli dochód na osobę w rodzinie wynosi poniżej 800 zł (gdy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne - 1200 zł).
W listach i komentarzach pod tekstami na babyonline rodzice pytali o szczegóły przyznawania dodatku 500 zł na dziecko. Pytania zadaliśmy Ministerstwu Rodziny, Pracy i Polityki Socjalnej.

Jestem samotnym ojcem, pracuję za najniższą krajową (w tamtym roku 1750 zł brutto, czyli 1286 zł netto) oraz alimenty z funduszu 500 zł i rodzinne 89 zł. Czy łapie się na program 500+?

W przypadku świadczenia na pierwsze dziecko niestety nie. Mamy do czynienia z przekroczeniem kryterium dochodowego.

Czy alimenty płacone przez ojca dziecka liczone są do dochodu przy obliczaniu progu dochodowego na pierwsze dziecko w rodzinie?

Tak. Alimenty na rzecz dzieci (np. płacone przez ojca) są dochodem uwzględnianym przy obliczaniu dochodu w celu ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko.

Razem z mężem wychowujemy trójkę dzieci, ale pierwsza z córek nie jest biologiczną córka mojego męża. Kto powinien złożyć wniosek: ja czy mąż?

Wniosek o świadczenie wychowawcze będzie mógł złożyć rodzic tylko na swoje dzieci. Można jednak upoważnić drugiego małżonka do złożenia wniosku.

Czy alimenty z funduszu alimentacyjnego są wliczane do dochodu przy obliczaniu progu dochodowego na pierwsze dziecko?

Tak. Świadczenia z funduszu alimentacyjnego wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, są dochodem uwzględnianym przy obliczaniu dochodu w celu ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko.

Czytaj też: Prawnik wyjaśnia, kiedy w sprawie o alimenty przysługuje pełnomocnik z urzędu

Czy zasiłki rodzinne wlicza się do obliczania dochodu?

Nie. Świadczenia rodzinne (w tym m.in. zasiłek rodzinny) nie są dochodem w rozumieniu projektu ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu. To znaczy, że do obliczania dochodu na pierwsze dziecko nie wlicza się zasiłków rodzinnych.

Czy będzie liczony dochód z 2015 roku? Czy mają to być ostatnie zarobki z ostatniego miesiąca?

Prawo do świadczenia wychowawczego na pierwszy okres jego przyznawania, tj. okres od dnia wejścia w życie ustawy do dnia 30 września 2017 r., ustala się na podstawie dochodu osiągniętego w roku kalendarzowym 2014 r.

Czy trzeba będzie przynieść PIT?

Nie. W przypadku osób, które rozliczają się przez PIT, wystarczy złożyć wniosek o przyznanie świadczenia. Nie trzeba dokumentować żadnych dochodów.
Gmina sama sprawdzi w dochód w Urzędzie Skarbowym i ZUS. Nie trzeba dołączać zaświadczenia od Urzędu Skarbowego czy aktu urodzenia dziecka.
W sytuacjach bardziej skomplikowanych, gmina poprosi o dokumenty.
Osoby nierozliczające się na podstawie PIT będą musiały przynieść zaświadczenie o dochodach – np. rolnicy zaświadczenie, ile mają hektarów ziemi.

Czytaj też: 500 zł - dla kogo i od kiedy

Jak można liczyć do świadczeń typu rodzina 500+ dochód za rok poprzedni? Teraz straciłam pracę!

Zgodnie z zapisami, prawo do świadczenia wychowawczego będzie ustalane na podstawie dochodu osiągniętego w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na który ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego, z uwzględnieniem określonych niniejszą ustawą przepisów o utracie i uzyskaniu dochodu.
Jeśli dochód z roku kalendarzowego poprzedzającego okres, na który ustalane będzie prawo do świadczenia wychowawczego, jest już nieaktualny, gdyż sytuacja rodziny uległa pogorszeniu, to w przypadkach określonych w ustawie, dochodu utraconego nie uwzględnia się.
Jeśli zaś sytuacja dochodowa uległa poprawie, dochód z ww. roku bazowego powiększa się o dochód uzyskany.
Na pierwszy okres, na który ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego (tj. okres od dnia wejścia w życie ustawy do dnia 30 września 2017 r.), ustala się na podstawie dochodu osiągniętego w roku kalendarzowym 2014 r., z uwzględnieniem określonych niniejszą ustawą przepisów o utracie i uzyskaniu dochodu.

Mąż ma 1 dziecko z poprzedniego małżeństwa. Jestem teraz w ciąży czyli to jest moje 1 dziecko, a męża drugie. Jego poprzednia żona oprócz ich wspólnego dziecka ma już też drugie ze swoim obecnym mężem. Ona będzie wnioskować na drugie dziecko czyli na to z jej obecnego małżeństwa. Czy mojemu mężowi należy się 500 zł na swoje drugie dziecko (to które ma ze mną)?

Tak, ale gdy dziecko z nim mieszka.

Zobacz: Co z progami dochodowymi przy 500 zł na dziecko

Jestem mamą dwóch dziewczynek, każda z nich ma innego ojca. Z ojcem młodszej prowadzimy wspólne gospodarstwo. Starsza córka mieszka również z nami. Czy jako mama dwójki dzieci otrzymam na drugie dziecko dodatek 500,00 zł?

Tak, może pani otrzymać 500 zł na drugie dziecko. W przypadku pierwszego - po spełnieniu kryterium dochodowego.

Córka mieszka w Anglii, ma dwoje dzieci, obydwoje mają polskie obywatelstwo. Czy córce należy się dodatek 500 zł na dziecko?

Tak, jeśli nie pobiera zasiłku w Anglii.
Jeśli osoba składająca wniosek o świadczenie wychowawcze lub członek wskazanej we wniosku rodziny będzie przebywać poza granicami Polski – w państwie UE lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a wyjazd/pobyt ten nie będzie miał charakteru turystycznego, leczniczego, to gmina przekaże wniosek wraz z dokumentami marszałkowi województwa w celu jego rozpatrzenia i ustalenia, czy nie mają zastosowania unijne przepisy o koordynacji sytemu zabezpieczeń społecznych.
Ma to na celu uniknięcie niedopuszczalnej w przepisach unijnych sytuacji pobierania  przez tą samą osobę podobnych świadczeń w dwóch państwach UE/EOG jednocześnie.

Mam dwoje dzieci, starsze ma 19 lat, młodsze 14. Czy dostanę dodatek?

Na pierwsze dziecko - już nie. Na drugie – w przypadku spełnieniu progu dochodowego. Starsze dziecko jest liczone przy ustalaniu dochodu na osobę w rodzinie.

Wydrukuj wniosek o 500 zł na dziecko
Redakcja poleca: 500 plus - kto dostanie, a kto nie
Nasz ekspert wyjaśnia, komu przysługują pieniądze w ramach programu 500 plus. Sprawdź, ile możesz dostać!
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Zainspiruj się najnowszymi trendami