Ponad połowa Polek jest dla siebie zbyt wymagająca
fot. Fotolia

Kobieto, odpuść sobie! Twoim największym krytykiem jesteś... Ty sama

Jesteśmy wobec siebie krytyczne, za dużo wymagamy i żyjemy w przekonaniu, że stać nas na więcej. Może warto zwolnić i... odpuścić?
Hanna Szczesiak
Ponad połowa Polek jest dla siebie zbyt wymagająca
fot. Fotolia
W badaniu zleconym przez markę Activia wzięło udział ponad 16 tys. kobiet z 15 krajów, w tym z Polski. Niemal 90% kobiet zgodnie stwierdziło, że akceptacja siebie i wysoka samoocena są kluczem do szczęścia i spokoju. Niestety, niełatwo jest to osiągnąć. Jesteśmy wobec siebie zbyt krytyczne i same podcinamy sobie skrzydła...

Jesteś wystarczająco dobra

Bardzo często teoria i praktyka nie idą ze sobą w parze – chociaż wiemy, co nas uszczęśliwi, nie robimy nic, aby to szczęście osiągnąć. Doskonałym przykładem są mamy, które tak bardzo poświęcają się dzieciom i rodzinie, że zapominają o sobie. Wyniki badania Activia pokazują to, o czym wiemy, ale nie chcemy się do tego przyznać nawet przed sobą. Aż 69% ankietowanych kobiet przyznało, że presja, jaką same na siebie narzucają, utrudnia im normalne funkcjonowanie. Zastanówcie się – ile razy myślałyście, że choć się staracie i dajecie z siebie wszystko, wciąż nie jesteście dość dobre i powinnyście starać się bardziej?
Redakcja poleca: Zgodne wychowywanie dziecka – film
Zastanawiasz się jak razem zgodnie wychowywać malucha? Twój mąż chce grać z malcem w piłkę, a ty upierasz się przy teatrze. To da się pogodzić.

Zaufaj swojej intuicji

55% uczestniczek badania przyznało, że najczęściej one same podcinają sobie skrzydła. Samokrytyka i dążenie do (nieistniejącego!) ideału zniechęcają do działania, zamiast motywować. Przyznajcie, czy to nie wy jesteście dla siebie najbardziej surowymi krytykami? Ze wszystkich stron dochodzi do nas tyle sprzecznych bodźców, że łatwo się w tym wszystkim zagubić. Z jednej strony czytamy, jak szybko wrócić do wagi sprzed ciąży, z drugiej, że niezależnie od rozmiaru i ilości rozstępów, każda kobieta jest piękna i powinna się akceptować. Ile razy słyszałyście tak sprzeczne porady dotyczące tej samej kwestii, że cokolwiek robiłyście, zastanawiałyście się, czy inna opcja nie byłaby lepsza?

Nie porównuj się do innych

Badanie Activia pokazało nam, że od opinii innych bardziej zależy nam na samozadowoleniu i... w tym tkwi nasz problem. Jak mamy być zadowolone, skoro na każdym kroku porównujemy się do innych i myślimy, że mogłybyśmy być lepsze, szybsze, inne? Szczęście twojej rodziny zależy od twojego szczęścia. Twoje dzieci nie chcą matki-robota, chcą kochającą, troskliwą mamę, która zna swoją wartość i potrafi o siebie walczyć. Przestań porównywać się do innych i polegać na ich radach. Podążaj za swoją intuicją i rób to, co według ciebie będzie najlepsze dla twojego dziecka. Nie pozwolisz nikomu skrzywdzić swojego dziecka, dlaczego krzywdzisz siebie?

Czytaj także: Bądź dobrą mamą i pomyśl o sobie!

źródło danych dot. badania: onet.pl
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy