Kto ma rację? Przeciąganie sznura
fot. Fotolia

Kontrowersyjne tematy, które dzielą rodziców - kto ma rację?

Ilu jest rodziców, tyle metod wychowywania dziecka... Zobacz, które tematy dotyczące wychowania dziecka są najbardziej kontrowersyjne.
Monika Karbarczyk
Kto ma rację? Przeciąganie sznura
fot. Fotolia

Spać czy nie spać z dzieckiem w jednym łóżku?

W tej kwestii rodzice dzielą się na dwie grupy. Jedni uważają, że spanie z dzieckiem w jednym łóżku z rodzicami sprzyja pogłębianiu więzi z dzieckiem, a także ułatwia życie rodzicom (dzięki temu mogą się wyspać). Ci rodzice wierzą również, że śpiąc z dzieckiem uchronią je przed nagłą śmiercią łóżeczkową (SIDS). 
Drudzy natomiast uważają, że łóżko małżeńskie jest dla rodziców i pojawienie się w nim na kilka miesięcy (a nawet lat) dziecka może sprzyja pogłębianiu więzi z dzieckiem, ale o wiele częściej rozluźnia więzi pomiędzy rodzicami. Poza tym, ich zdaniem, istnieje znacznie większe ryzyko przyduszenia dziecka przez zaspanego rodzica. 

Warto przeczytać: 7 szkodliwych mitów o spaniu z dzieckiem​
Redakcja poleca: Zgodne wychowywanie dziecka – film
Zastanawiasz się jak razem zgodnie wychowywać malucha? Twój mąż chce grać z malcem w piłkę, a ty upierasz się przy teatrze. To da się pogodzić.

Karmić piersią kilkulatka czy nie?

To temat wielu burzliwych dyskusji w środowisku mam. Niektóre uważają, że należy karmić dziecko piersią tak długo, jak ono tego potrzebuje (nawet jeśli jest to kilkulatek) i jak długo może jego mama. Podkreślają, że to sprzyja nawiązaniu silniejszych relacji z dzieckiem i daje mu poczucie bezpieczeństwa.
Inne mamy uważają, że karmienie piersią kilkulatka to patologia. Kilkulatek, który może jeść wszystko, nie powinien ssać piersi mamy ze względów dietetycznych i... estetycznych (niektórych razi widok kilkulatka dobierającego się do piersi mamy). 

Zobacz także: Kiedy przestać karmić piersią​?

Kropla alkoholu dziecku nie zaszkodzi?

"Francuskie dzieci piją wino do obiadu i nic się nie dzieje", "Jeszcze nikt nie umarł od wylizania kieliszka ajerkoniaku" - takich argumentów używają rodzice, którzy czasem pozwalają dziecku spróbować alkoholu i dodają: "Przecież nie będę robił awantury za kilka kropel alkoholu, dziecko wszystkiego musi spróbować". Ta grupa rodziców uważa, że zakazany owoc kusi bardziej niż niezakazany.
Druga grupa rodziców uważa, że podawanie dziecku alkoholu (czy stwarzanie sytuacji, w której dziecko może spróbować alkoholu) jest absolutnie niedopuszczalne. Ich zdaniem, młody organizm nie jest w stanie prawidłowo metabolizować alkoholu i spożycie nawet niewielkiej jego ilości grozi zatruciem alkoholowym. Dlatego lepiej już od małego wpajać, że alkohol szkodzi niż eksperymentować na zdrowiu dziecka. 

Polecamy: Za młody, by pić! Nie korkuj dziecka w butelce​

Bić czy nie bić - co za pytanie?!

Coraz większa grupa rodziców wie, że bicie dzieci do niczego dobrego nie prowadzi i jest tylko wyrazem bezsilności i frustracji rodzica. Bite dziecko traci poczucie bezpieczeństwa, poczucie własnej godności. Klaps - nawet lekki - nie dyscyplinuje, ale poniża. Znacznie skuteczniejsze są w wychowywaniu dziecka rozmowy i kary polegające na ograniczaniu dziecku przyjemności.
Nadal jednak jest grupa rodziców, która uważa, że klaps to dobra forma dyscyplinowania dziecka. Ta grupa używa argumentu "Ja dostawałem klapsy i wyrosłem na porządnego człowieka" i protestuje przeciwko wtrącaniu się w ich metody wychowawcze.

Warto przeczytać: Jeśli nie klaps, to co? 6 pytań o bicie dzieci​

Karmienie butelką

Ten temat też od wielu lat dzieli matki. Część matek nie chce, a część nie może karmić swoich dzieci piersią, więc karmią je butelką. 
Podmiotem ataków częściej bywają te, które nie chcą karmić piersią, choć teoretycznie mogą. Te matki uważają, że mają prawo decydować o sposobie karmienia dziecka. Denerwują się, gdy nazywa ich złymi matkami, które nie dbają o swoje dzieci. Używają argumentów: "Wytyczne WHO się zmieniają. Kiedyś karmienie butelką i sztucznymi mieszankami było zalecane, teraz pokarm matki jest najlepszy, a za rok jeszcze coś innego", "Byłam karmiona butelką i wcale nie czułam się mniej kochana, więc sama też karmię butelką i bardzo kocham swoje dziecko".
Zwolenniczki naturalnego karmienia piersią uważają, że mleko mamy to najlepszy i największy dar, jaki mama (oprócz życia) może ofiarować dziecku. Stąd też przekonanie, że mamy, które nie chcą karmić swojego dziecka piersią, są... egoistkami. 

Przeczytaj: Która z mam bardziej kocha swoje dziecko?​

Dawać dziecku słodkie gazowane napoje czy nie?

Słodkie, gazowane napoje spożywane w nadmiarze prowadzą do otyłości, sprzyjają powstawaniu próchnicy i uzależniają (podobnie jak kofeina), a poza tym nie mają żadnych wartości odżywczych - to argumenty przeciwników tego typu napojów. Ich zdaniem, jeśli chcemy mieć zdrowe dzieci powinniśmy dawać im do picia wodę lub soki. 
Są jednak rodzice, którzy uważają, że może te napoje nie są zdrowe, ale... smaczne, więc pozwalają je pić swoim dzieciom w nieograniczonych ilościach. A na argument o uzależnieniu od tego typu produktów, odpowiadają: "Od wszystkiego  można się uzależnić".

Czy dorzucilibyście coś do listy kontrowersyjnych tematów dzielących rodziców?

Zobacz także: Jedzenie a zachowanie dziecka
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy