Niepłodność: im szybciej podejmie się leczenie, tym lepiej
fot. Edipresse

Kto nie może skorzystać z in vitro w ramach refundacji

Rządowy program refundacji in vitro jest w Polsce realizowany od roku. Sprawdź które pary nie mogą z niego skorzystać.
Aneta Grinberg
Niepłodność: im szybciej podejmie się leczenie, tym lepiej
fot. Edipresse

aktualizacja – lipiec 2016

Rządowy program refundacji leczenia in vitro został zakończony 30 czerwca 2016 roku. Trwał 3 lata. Eksperci szacowali, że około 15 tys. par w Polsce wymaga leczenia metodą in vitro, tymczasem do procedury zapłodnienia pozaustrojowego podeszło ponad 17 tys. par (dane nieoficjalne). 

78% Polaków jest zdania, że niepłodne pary nadal powinny mieć przynajmniej częściową refundację in vitro (tak wynika z badań IQS zrealizowanych na rzecz Kliniki Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa Bocian). Co więcej, 58% Polaków uważa, że w kraju jest za mało klinik zajmujących się leczeniem niepłodności poprzez in vitro. Szczególnie duże poparcie dla tej metody leczenia niepłodności jest w grupie osób młodych (25-34 lata) – 86%. Co więcej, 73% Polaków deklaruje, że sami zdecydowaliby się na leczenie in vitro, gdyby była to jedyna metoda, żeby mieć dziecko. Niepłodność nazywana jest plagą zdrowotną XXI wieku.

-------
Program refundacji in vitro jest w naszym kraju realizowany od 1 lipca 2013 r. i zapewnia dostęp do metody zapłodnienia pozaustrojowego pacjentom (uprawnionym do świadczeń publicznych) u których stwierdzono niepłodność, a inne metody terapeutyczne zostały wyczerpane.

Polecamy: Początek procedury in vitro - video.

Kryteria wykluczenia z refundowanego in vitro w Polsce:

 • Kobiety, które ukończyły 40. rok życia
 • Para, która spełnia przynajmniej jedno medyczne kryterium wykluczenia:
  • brak możliwości wystymulowania lub pobrania komórek rozrodczych od jednego z partnerów
  • potencjalne ryzyko braku prawidłowej odpowiedzi na stymulację jajeczkowania (jajeczkowanie – objawy): (wskazany poziom hormonu FSH i AMH)
  • nieodpowiednia odpowiedź na prawidłowo przeprowadzoną stymulację jajeczkowania, czego wyrazem był brak pozyskania komórek jajowych w 2 cyklach stymulacji
  • nawracające utraty ciąż w tym samym związku
  • wady macicy bezwzględnie uniemożliwiające donoszenie ciąży
  • brak macicy.
 Zobacz także: Zobacz, jak wygląda laboratorium in vitro - video.
Redakcja poleca: Ustawa o in vitro przyjęta, ale czy uzyska podpis prezydenta? - film
Na ustawę o leczeniu niepłodności czekało wiele polskich par. Określa ona między innymi zasady zapładniania in vitro oraz to, kto może z niego skorzystać. Sejm regulację przyjął, ale nie wiadomo, czy na pewno wejdzie ona w życie. O zapłodnieniu pozaustrojowym rozmawiamy z ginekologiem.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy