Kto winien pomyłki in vitro w Policach? Pierwsze ustalenia i zarzuty

Rzecznik odpowiedzialności zawodowej lekarzy dopatrzył się uchybień w pracy medyków. W wyniku pomyłki przy in vitro kobieta urodziła nie swoje, ciężko chore dziecko.
Aneta Grinberg
fot. Fotolia.pl
Szczeciński Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Lekarzy zakończył śledztwo w tej sprawie. Laborantów za nieprzestrzeganie procedur rozliczy Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych. Ustalono, że klinika z Polic spełniała tylko minimum wymogów stawianych przez Ministerstwo Zdrowia.
Poczęte - w skutek pomyłki przy in vitro dziecko - urodziło się w sierpniu ubiegłego roku. Ma poważne wady genetyczne. Śledztwo w sprawie możliwości narażenia pacjentki i dziecka na ryzyko utraty zdrowia i życia prowadzi obecnie prokuratura. Po ujawnieniu - fatalnej w skutkach pomyłki- laboratorium z Polic straciło rządowy kontrakt na refundowane z budżetu zabiegi sztucznego zapłodnienia.

Czytaj też: Monitoring zarodków jak w reality show

Rzecznik stawia zarzuty lekarzom

Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Lekarzy potwierdził ustalenia dziennikarki RMF FM Anety Łuczkowskiej, że w Policach nie było systemu znakowania próbek kodem paskowym. Choć - po zaleceniach kupiono drugą cieplarkę (urządzenie, gdzie były przechowywane komórki jajowe) - to nie była ona używana. Ponadto zawiodły zbyt ogólne procedury. A czasem ich brak. Np. przy pobieraniu komórek jajowych nie było konieczności opisywania probówek.

Rzecznik uznał, że niektórzy lekarze mogli się wykazać zaniedbaniami . Dlatego podpisał decyzję o przedstawieniu im zarzutów popełnienia błędu lekarskiego. Nie zdradza jednak, o których lekarzy chodzi. Skierował też do Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych zawiadomienie o możliwości popełnienia wykroczenia zawodowego przez laborantów. Nie jest to jednoznaczne ze sprawą przed sądem dyscyplinarnym. Wszystkim pracownikom kliniki in vitro z Polic przysługuje odwołanie. Jeśli jednak doszłoby do procesu, grozi im nawet zakaz wykonywania zawodu.
Źródło: RMF FM

Polecamy: Kolejne kontrowersje z in vitro w tle 
Redakcja poleca: Rozwój zarodka - film
Zobacz, jak wygląda rozwój zarodka w pierwszych dniach od zapłodnienia in vitro. Film złożono ze zdjęć robionych co 15 minut. Zarodki monitorowano za pomocą embrioskopu.

Ocena (1 ocena)

4.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Chłopiec czy dziewczynka?

Jedzenie na płodność