fot. Fotolia.pl

Kto winien pomyłki in vitro w Policach? Pierwsze ustalenia i zarzuty

Rzecznik odpowiedzialności zawodowej lekarzy dopatrzył się uchybień w pracy medyków. W wyniku pomyłki przy in vitro kobieta urodziła nie swoje, ciężko chore dziecko.
Aneta Grinberg
fot. Fotolia.pl
Szczeciński Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Lekarzy zakończył śledztwo w tej sprawie. Laborantów za nieprzestrzeganie procedur rozliczy Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych. Ustalono, że klinika z Polic spełniała tylko minimum wymogów stawianych przez Ministerstwo Zdrowia.
Poczęte - w skutek pomyłki przy in vitro dziecko - urodziło się w sierpniu ubiegłego roku. Ma poważne wady genetyczne. Śledztwo w sprawie możliwości narażenia pacjentki i dziecka na ryzyko utraty zdrowia i życia prowadzi obecnie prokuratura. Po ujawnieniu - fatalnej w skutkach pomyłki- laboratorium z Polic straciło rządowy kontrakt na refundowane z budżetu zabiegi sztucznego zapłodnienia.

Czytaj też: Monitoring zarodków jak w reality show

Rzecznik stawia zarzuty lekarzom

Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Lekarzy potwierdził ustalenia dziennikarki RMF FM Anety Łuczkowskiej, że w Policach nie było systemu znakowania próbek kodem paskowym. Choć - po zaleceniach kupiono drugą cieplarkę (urządzenie, gdzie były przechowywane komórki jajowe) - to nie była ona używana. Ponadto zawiodły zbyt ogólne procedury. A czasem ich brak. Np. przy pobieraniu komórek jajowych nie było konieczności opisywania probówek.

Rzecznik uznał, że niektórzy lekarze mogli się wykazać zaniedbaniami . Dlatego podpisał decyzję o przedstawieniu im zarzutów popełnienia błędu lekarskiego. Nie zdradza jednak, o których lekarzy chodzi. Skierował też do Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych zawiadomienie o możliwości popełnienia wykroczenia zawodowego przez laborantów. Nie jest to jednoznaczne ze sprawą przed sądem dyscyplinarnym. Wszystkim pracownikom kliniki in vitro z Polic przysługuje odwołanie. Jeśli jednak doszłoby do procesu, grozi im nawet zakaz wykonywania zawodu.
Źródło: RMF FM

Polecamy: Kolejne kontrowersje z in vitro w tle 
Redakcja poleca: Rozwój zarodka - film
Zobacz, jak wygląda rozwój zarodka w pierwszych dniach od zapłodnienia in vitro. Film złożono ze zdjęć robionych co 15 minut. Zarodki monitorowano za pomocą embrioskopu.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy