GRY
 
 

Sprawdź, które ciężarne mają utrudniony dostęp do badań prenatalnych.

Najnowszy raport NIK wyraźnie pokazuje, że nie we wszystkich województwach lekarze chętnie kierują przyszłe mamy na badania. Gdzie sytuacja jest najgorsza?

fot. Fotolia
Badania prenatalne zdecydowanie są potrzebne, zwłaszcza tym mamom, które zaszły w ciążę po 35.roku życia, albo w ich rodzinach pojawiał się problem z wadami u dzieci. Teoretycznie każda kobieta powinna poddać się takiej diagnostyce, ale ze względu na koszty, typowane do badań są tylko kobiety z grupy wysokiego ryzyka.

Smutna statystyka

1675 – tyle kobiet z woj. lubelskiego skorzystało z badań prenatalnych. To zaledwie 8 proc. wszystkich ciężarnych i jest to... najgorszy wynik w kraju. Gdy porównamy to z 54 proc. kobiet w woj. śląskim, widać jaka jest przepaść pomiędzy regionami. Dlaczego tak się dzieje? Powodów tak niewielkiej ilości badań, rozpoznających wady genetyczne, jest kilka. Każdy z nich niestety udowadnia niemoc władz, a czasem po prostu nie nawiązanie dialogu, by wspomóc ciężarne.

A jak sytuacja wygląda w innych województwach? Sprawdź na wykresie.

Redakcja poleca: USG prenatalne: kiedy trzeba je wykonać? [WIDEO]
USG prenatalne to jedno z najważniejszych badań w ciąży. Zwyczajowo nazywamy je USG w 12. tygodniu ciąży. Podczas tego ciążowego badania sprawdza się ryzyko wad genetycznych m.in. zespołu Downa.

Jakie mają problemy ciężarne z woj. lubelskiego?

1. Dostępność.W woj. lubelskim, funkcjonują tylko 3 ośrodki realizujące Program Badań Prenatalnych. Oznacza to, że kobiety z całego województwa, zmuszone są przyjechać do Lublina, a tu zapewne oczekiwać w kolejce.

2. Brak kwalifikacji lekarzy. Niestety jak donosi NFZ, jest za mało wykwalifikowanych lekarzy którzy mogliby przeprowadzić taką diagnostykę.

3. Światopogląd. Część pacjentek rezygnuje z badań, ze względu na swój światopogląd. Nie chcą wiedzieć o schorzeniu dziecka, gdyż zmuszone byłyby do podjęcia jakiejś decyzji odnośnie jego życia. Niektórzy lekarze nie zgadzają się z tym poglądem, uważają, że kobieta powinna wiedzieć jaki jest stan zdrowia dziecka, pogodzić się w sytuacji nieodwracalnej, albo poddać się operacji. Inni zaś popierają takie decyzje, bo dzięki temu nie muszą łamać klauzuli sumienia.

4. Lekarze nie proponują ciężarnym wykonania badań, a nawet zniechęcają – żalą się ciężarne z lubelskich przychodni.

5. Jaki lekarz może dać skierowanie? Lekarz na praktyce prywatnej nie może wysłać kobiety na badania, nawet jeżeli jest zatrudniony w szpitalu.

Trudno uwierzyć, że w XXI wieku lekarz, świadomie praktykujący, może odmówić ciężarnej badań, które jej się należą. Ich koszt jest oczywiście duży, ale czy przyszła matka, nie zasługuje na wszystko co najlepsze, a zwłaszcza spokój, poczucie bezpieczeństwa oraz pomoc?

Przeczytaj także: Jak wykryć wady płodu. Badania genetyczne.

Ocena (1 ocena)

5.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Sławni rodzice i ich dzieci