Dni niepłodne a ciąża

Nawet w dni niepłodne możesz zajść w ciążę. Jak to możliwe?

Bez względu, czy starasz się o dziecko, czy ciąży chciałabyś uniknąć, powinnaś wiedzieć, kiedy prawdopodobieństwo zapłodnienia jest najmniejsze.
Dominika Bielas
Dni niepłodne a ciąża
Zakładając, że komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia maksymalnie przez 24 godziny, a plemniki mogą przeżyć do 72 godzin, to dni płodnych jest zaledwie kilka. Pozostały czas jest teoretycznie niepłodny, nie oznacza to jednak, że nie można zajść w ciąże.

Jak obliczyć dni niepłodne?

Aby wiedzieć, w kiedy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest najmniejsze, musisz  sprawdzić kiedy masz owulację. Jednak obliczanie dni płodnych wcale nie jest zadaniem takim prostym, jakby to mogło wydawać się na pierwszy rzut oka. Przy regularnych miesiączkach jajeczkowanie wypada na 14 dni przed menstruacją, a za dokładny okres płodny w każdym cyklu uznaje się pięć dni przed owulacją i do czterech dni po owulacji. W wyznaczaniu czasu płodnego przydatna może być obserwacja własnego ciała: śluzu i temperatury.

Podstawowymi objawami dni niepłodnych są:
  • uczucie suchości i brak gęstej (lepkiej) wydzieliny;
  • zwiększony apetyt;
  • pogorszenie samopoczucia;
  • zatrzymanie wody w organizmie;
  • niechęć do aktywności fizycznej;
  • obniżone libido.
Redakcja poleca: Jak obliczyć dni płodne? - film
Sprawdź, jak wyliczyć i rozpoznać dni płodne? Dowiedz się, czy warto korzystać z kalendarzy dni płodnych?

Faza płodności względnej i bezwzględnej

Dni niepłodne to ten czas, który następują po obumarciu komórki jajowej (ok. czterech dni po owulacji). Po tym czasie gameta żeńska nie jest w stanie połączyć się z plemnikiem, czyli z medycznego punktu widzenia zajście w ciążę jest niemożliwe. Jest to okres tzw. niepłodności bezwzględnej. Niespodziewana ciąża może się jednak pojawić się, kiedy doszło do współżycia zaraz po miesiączce, a dokładniej mówiąc w momencie, gdy pojawiły się pierwsze objawy płodności. Choć w tym czasie komórka jajowa nie jest zdolna, by się połączyć z plemnikiem, nie oznacza to jednak, że nie można zajść w ciąże. Jak to możliwe? Plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet kilka dni, co oznacza, że mogą „przeczekać” do owulacji.  Jest to tzw. czas niepłodności przedowulacyjnej, określany często jako faza niepłodności względnej.

Czy obliczanie dni niepłodnych to dobra metoda antykoncepcyjna?

Samo obliczenie okresu płodnego i niepłodnego nie wystarczy, by skutecznie zapobiec ciąży.  Regularny cykl miesiączkowy trwa zazwyczaj 28 dni, ale pamiętać należy o tym, że mogą zdarzać się odstępstwa od tej reguły. Termin jajeczkowania może się przesunąć wskutek stresu, niewyspania, przemęczenia, choroby, podróży, a tym samym zmieni się termin dni niepłodnych.

Artykuł przygotowany we współpracy z oddziałem ginekologiczno-położniczym Szpitala Powiatowego Gajda-Med w Pułtusku www.gajdamed.plZobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy