GRY
 
 

Rośliny, które odstraszają kleszcze [WIDEO]

Niektóre rośliny ogrodowe działają odstraszająco na kleszcze. Które? Zobacz nasz film i sprawdź, które kwiaty czy zioła warto zasadzić przy domu dla większego bezpieczeństwa dziecka.

Kleszcze są już właściwie wszędzie. Pełno ich w lasach, parkach i, niestety, w naszych ogródkach czy na działkach. Roznoszą boreliozę i odkleszczowe zapalenie mózgu. Naukowcy jednak pocieszają nas, że są rośliny, które skutecznie odstraszają kleszcze od naszych ogródków.

Zobacz też:  Jak usunąć dziecku kleszcza? [WIDEO]
 

Skąd biorą się kleszcze?

Kleszcze pojawiają się najczęściej w wilgotnych, cienistych, zarośniętych ogrodach. Wabi je ciepło naszego ciała - szczególnie zapach potu - i wydychany dwutlenek węgla. Tym bardziej że nimfy, czyli młode osobniki kleszczy, są bardzo małe i trudno je dostrzec. Kleszcze atakują, wbijając się skórę i pozostają tam często niezauważone. Zaczerwienienie po ugryzieniu kleszcza pojawia się dopiero po pewnym czasie.
 

Rośliny, które zmuszają kleszcze do wyprowadzki

Niektóre zioła, kwiaty czy chwasty wydzielają zapach lub substancje chemiczne, które odstraszają kleszcze. Należą do nich:
  • Wrotycz - wyróżnia się ostrym korzennym zapachem, który zawdzięcza olejkowi eterycznemu (zawiera trujący tujon!). Odstrasza on nie tylko kleszcze, ale również komary, muchy czy mszyce. Kiedyś używany był do tępienia wszawicy
  • Chrzan pospolity - wyciąg z korzenia nie tylko odstrasza, ale również zabija kleszcze
  • Kocimiętka - ta sama, którą uwielbiają koty. Zawiera neptalakton - związek, którego nie znoszą kleszcze i komary
  • Clematis. Wywar z tej rośliny jest trujący dla komarów i kleszczy
  • Czosnek niedźwiedzi
  • Lawenda
  • Chryzantema dalmatyńska - jej kwiaty zawierają cynerynę i pyretrynę - substancje toksyczne dla insektów (a wyciąg z nich stosuje się w wielu preparatach owadobójczych).

Zobacz też: Kleszcz wbija się w inne miejsca dzieciom, a inne dorosłym  
Doładuj
Przeładuj