autyzm
fot. AdobeStock

"Proszę Was, nie gapcie się wtedy na mnie" – pisze mały chłopiec

Kuba jest zaburzony, a jego zachowanie czasami jest źle odbierane i interpretowane przez jego kolegów. Kuba wtedy cierpi, chociaż może tego nie widać. Kuba ma autyzm.
Agnieszka Majchrzak
autyzm
fot. AdobeStock
Chłopiec nie potrafi wprost powiedzieć, co czuje. A czuje bardzo dużo. Na szczęście Kuba potrafi swoje emocje pięknie opisać. Napisał list do swoich kolegów. Byłoby wspaniale gdyby pomogło to Kubie w jego codziennych relacjach z rówieśnikami. Przeczytajmy ten list – może dzięki niemu lepiej zrozumiemy, co czuje dziecko cierpiące na autyzm.

Co czuje dziecko z autyzmem, gdy wszyscy na nie patrzą?

Koledzy i koleżanki są bardzo ważni dla chłopca. "Lubię Was i myślę o Was często w domu" – wyznał. Ale Kuba cierpi na autyzm i nie potrafi tego wprost im powiedzieć. Komunikuje się za pomocą listów. Kiedy chłopiec czuje się źle lub ma zły humor, zaczyna krzyczeć, biegać, zatykać uszy. Jego koledzy i koleżanki zupełnie nie wiedzą jak się wtedy zachować. Często stoją i patrzą. A to Kubę boli jeszcze bardziej, bo on wstydzi się swojego zachowania.

"Ważne jest, aby mi pomagać w trudnych sytuacjach np. kiedy mam zły humor albo źle się czuję. Wtedy głupio się zachowuje – krzyczę, biegam, zatykam uszy. Proszę Was, nie gapcie się wtedy na mnie, bo mi wstyd" – napisał w liście opublikowany w poście na Twitterze Wojtka Kardysia.
Redakcja poleca: Zanim zaszczepisz przeciw odrze: ważna ankieta dla rodziców! [WIDEO]
Szczepionka przeciw odrze była oskarżana o to, że powoduje autyzm. Związek między szczepieniami a autyzmem nie został potwierdzony. Jednak przed szczepieniem przeciw odrze warto sprawdzić, czy dziecko rozwija się zdrowo. Jest specjalna ankieta, którą powinien wypełnić każdy rodzic.

"Skaczesz, bo musisz, chociaż wiesz, że to głupio wygląda"

Kuba w liście opisał też swoją chorobę. Chłopiec zdaje sobie sprawę, że autyzm wywołuje u niego zachowanie, którego on sam nie akceptuje i którego się wstydzi. "Robisz coś innego niż chcesz – np. skaczesz, a nie chcesz skakać. Ale skaczesz, bo musisz, chociaż wiesz, że to głupio wygląda" - pisze w liście. "Dla mnie autyzm jest estetycznym zaburzeniem"- stwierdził.

Chłopiec tłumaczy, dlaczego często bierze i przestawia rzeczy należące do kolegów. "Ja nie lubię bałaganu, dlatego na lekcji zapinam Wasze piórniki, a na przerwie układam buty" - wyjaśnia. Kuba przyznaje, że dla niego porządek ma duże znaczenie. "Estetyka jest ważna" – podkreśla. Kuba jest mądrym chłopcem, z bardzo dobrą pamięcią, pochłaniającym" książki. Jak pisze, pomaga mu w tym właśnie autyzm. "Mam dobrą pamięć, szybko czytam. Potrafię przeczytać książkę w jedną godzinę" – pisze Kuba.

Objawy autyzmu

Autyzm to zaburzenie w rozwoju mózgu, które ujawnia się już przed 3. rokiem życia dziecka. Przyczyny autyzmu nie są do końca znane. Mówi się, że za zaburzenie odpowiada połączony wpływ genów i środowiska. Od niedawna mówi się również o tym, że przyczyną autyzmu może być niedobór witaminy D u mamy podczas ciąży.

Pierwsze objawy autyzmu ujawniają się już między 18. a 24. miesiącem życia dziecka i mogą mieć różne nasilenie. Dziecko nim dotknięte może:
  • sprawiać wrażenie, jakby nie słyszało, co się do niego mówi;
  • może mieć problemy z mówieniem (nie gaworzy, nie mówi, mimo że skończyło 16 miesięcy);
  • unikać kontaktów społecznych;
  • obawiać się zmian i nowych sytuacji;
  • powtarzać niektórych zachowania, może chodzić na palcach, kołysać się.

Rodzica powinno zaniepokoić, gdy: 
  • dziecko unika kontaktu wzrokowego (nie patrzy w oczy);
  • wołane, nie reaguje na swoje imię;
  • nie interesuje się przedmiotami w swoim otoczeniu;
  • nie podejmuje zabaw dźwiękonaśladowczych, np. w powtarzanie odgłosów zwierzątek;
  • nie bawi się w zabawy na niby, np. w karmienie lali, jeżdżenie autkiem.

Dziecko z autyzmem rozwija się inaczej niż rówieśnicy. W inny sposób odbiera otaczający nas świat i inaczej przetwarza informacje. Z tego wynikają trudności osób z autyzmem w rozumieniu otaczającego je świata. List Kuby pokazuje jednak, że dziecko dotknięte tym zaburzeniem czuje, rozumie i zdaje sobie sprawę ze swojego zachowania. To ważna informacja dla nas wszystkich. Bo to oznacza, że możemy tym dzieciom pomóc.

A wy co na  ten temat sądzicie? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach. 

Źródło: onet dziecko

Zobacz też: 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy