dziecko je pysznego pączka
fot. AdobeStock

Mamo, zróbmy pączki! Tłusty Czwartek z dzieckiem

Tłusty Czwartek to doskonała okazja, by wspólnie z dzieckiem zaszaleć w kuchni. Pączki, faworki... mniam!
dziecko je pysznego pączka
fot. AdobeStock

Tłusty Czwartek to świetna okazja, by zachęcić dziecko do wspólnego gotowania. Dzięki kulinarnym zabawom mały kuchcik odkrywa bogactwo smaków, zapachów i konsystencji.

Kuchnia to wymarzone miejsce, by poznawać świat wszystkimi zmysłami, a wykonywane tam czynności wprost zachęcają do eksperymentów. To, czego maluch tam doświadczy, zapamięta na długo.

Zobacz też: dlaczego jeszcze warto gotować z dzieckiem?
 

Co dziecko może robić w kuchni w Tłusty Czwartek? 

Podczas wspólnego gotowania dziecko chce się czuć potrzebne i robić coś ważnego. Proste zadania można powierzyć już dwulatkowi. 

Mały kucharz może na przykład  odmierzać szklankami (plastikowymi!) cukier, wsypywać mąkę do miski, wałkować ciasto, przekręcać faworki lub wycinać rozmaite kształty w kruchym cieście.
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Kuchenne eksperymenty

Przy okazji wspólnego  gotowania możecie trochę poeksperymentować. To nie musi być nic wymyślnego - dziecko jest przeciez na świecie od niedawna i dla niego wszystkie zjawiska są nowe i tajemnicze.

Przepis na prosty eksperyment: wsypcie do pojemniczków niewielką ilość soli, cukru, mąki, ryżu, a potem wlejcie do nich wodę. Dziecko szybko przekona się, że cukier i sól rozpuszczają się w wodzie, a mąka i ryż nie. Dla niego to wielkie odkrycie!

Dziewczynka je pączka z uśmiechem
Fot. AdobeStock

Jakie potrawy przygotować na Tłusty Czwartek?

Oczywiście pączki i faworki! Oto kilka przepisów:

Przepis na pączki „Palce lizać”
Przepis na kruche faworki
Przepis na ptysiowe pączki
Przepis na łatwe oponki serowe
Klasyczne pączki z marmoladą

Tłusty Czwartek alergika

Nawet jeśli Twoje dziecko jest  alergikiem, nie musisz rezygować ze zrobienia mu przyjemności, bo pyszne paczki można przygotowac również  bez tego, na co dziecko jest uczulone. Sprawdź przepisy na pączki bez glutenu i pączki bez jajek i mleka i do dzieła!

Oprac. BT
 
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy