Encyklopedia problemów wychowawczych

Kupka w majtkach

Czterolatek powinien już umieć kontrolować oddawanie kału. Często są z tym jednak problemy.

Przyczyny
Zdarza się jednak, że dziecko popuszcza kał lub robi kupkę tylko w nocy, gdy śpi. Gdy brudzenie majteczek nie mija mimo dokładnego wycierania pupy, poproś pediatrę o skierowanie do chirurga, by specjalista sprawdził, czy zwieracz odbytu jest prawidłowo zbudowany. Częściej jednak powodem popuszczania rzadkich kupek jest nieprawidłowa dieta lub lekka biegunka (kał jest wtedy rzadki, podbiegły wodą). Trzeba wówczas podawać dziecku mniej jogurtów, a zamiast warzyw surowych – gotowane na parze.
Kał twardy, w postaci suchych kulek świadczy o zaparciu. Jego powodem może być zbyt uboga w błonnik i płyny dieta. Dziecko nie czuje, że chce kupę, bo nacisk mas kałowych jest tak duży, że samoistnie rozszerza odbytnicę. Likwidując zaparcia, równocześnie pozbywamy się problemu kupy w majtkach. Czasem jednak powód jest poważniejszy — zaparcie nie wynika z diety, ale z tego, że dziecko cierpi na nawykowe zatrzymanie kału, czyli najpierw świadomie, a potem (gdy oddawanie stolca staje się bolesne), mimowolne powstrzymuje się przed tym. W takim przypadku konieczna jest pomoc psychologa, który pomoże dziecku zmienić nastawienie do tej czynności.

Jak postępować z dzieckiem, które cierpi na nawykowe powstrzymywanie kału?
Zatrzymywanie kału w jelicie grubym powoduje, że staje się on twardy i suchy. Wydalenie go jest bolesne, może dojść do pęknięć w odbycie. Konieczna jest więc szczególna troska o czystość tej okolicy. Dziecku można pomóc, dając mu do jedzenia potrawy z dużą ilością błonnika oraz płyny. Łatwiej będzie mu zrobić kupkę, jeśli posiedzi w ciepłej kąpieli – pod wpływem ciepła mięśnie się rozluźniają. Najważniejsza jest jednak praca nad zmianą zachowania dziecka, by wydalanie kału przestało być dla niego psychicznym problemem.