Czy przesyłki z Chin z AliExpress mogą być zakażone koronawirusem?
fot. Adobe Stock

Kupujesz na AliExpres? Czy paczka z Chin może przenosić koronawirus? Nowy komunikat GIS

Liczni kupujący na chińskiej platformie sprzedażowej AliExpres martwią się, czy przesyłki wysyłane z Chin mogą roznosić koronawirus 2019-nCoV. GIS wydał oświadczenie w tej sprawie.
Karolina Stępniewska
Czy przesyłki z Chin z AliExpress mogą być zakażone koronawirusem?
fot. Adobe Stock
Zakupy na chińskim Aliexpress kuszą cenami i bogactwem asortymentu. Świat jednak żyje nie zakupami w Chinach, a wirusem, którego epidemia zbiera śmiertelne żniwo wśród coraz większej liczby osób, nie tylko tych zamieszkałych w Chinach. gdzie epidemia miała swój początek. Czy koronawirus może przenosić się na towarach przewożonych z Chin?

Koronawirus – śmiertelny wirus z Chin

Świat obiegły informacje, że w chińskim mieście Wuhan (prowincja Hubei), zamieszkałym przez 11 milionów mieszkańców, doszło do epidemii wirusa powodującego śmiertelne zapalenie płuc. W mediach społecznościowych krążą filmy z mdlejącymi na ulicach ludźmi i zwłokami na szpitalnych korytarzach. Koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem odzwierzęcym, ale z łatwością przenosi się z człowieka na człowieka. Obawa, że wirus szybko dotrze do innych krajów, sprawdziła się. Koronawirus doprowadził już do śmierci kilkunastu osób we Włoszech, a przypadki zachorowań pojawiają się w kolejnych krajach. GIS ostrzega przed zagranicznymi podróżami.
Redakcja poleca: Świąteczne prezenty dla dziecka wybierz w Hamleys! [WIDEO]
Szukasz oryginalnych pomysłów na gwiazdkowe prezenty dla dzieci? Zajrzyj koniecznie do pierwszego w Polsce sklepu z zabawkami Hamleys, w którym od 250 lat spełniają się marzenia dzieci!

Czy koronawirus przenosi się w paczkach z Chin?

GIS podaje, że wg aktualnego stanu wiedzy nie ma ryzyka zakażenia się wirusem poprzez towary zamawiane z Chin: „Osoby otrzymujące paczki z Chin nie są narażone na zakażenie się nowym koronawirusem. Koronawirusy są znane z tego, że nie przetrwają długo na przedmiotach takich jak listy lub paczki”. Koronawirus SARS-CoV-2 wylęga się najczęściej przez 5-6 dni, czasem do 2 tygodni. By przeżyć, koronawirus potrzebuje żywego człowieka. Objawy przypominają grypopodobną infekcję.

Źródło: gis.gov.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy