Czy Halloween jest złe dla dzieci i miesza im w głowach?
fot. Fotolia

Kurator oświaty ostrzega przed Halloween: "Miesza w umysłach dzieci"

"Halloween czyni zamieszanie w umysłach dzieci i młodzieży" – pisze kurator oświaty Marek Gralik. Strach ma wielkie oczy?
Hanna Szczesiak
Czy Halloween jest złe dla dzieci i miesza im w głowach?
fot. Fotolia
Zbliża się 1 listopada, dzień Wszystkich Świętych – dzień, w którym zgodnie z polską tradycją, odwiedzamy groby naszych najbliższych. Mimo głęboko zakorzenionej tradycji coraz chętniej zaczynamy świętować dzień wcześniej – robimy lampiony z dyni, przebieramy się razem z dziećmi i wspólnie obchodzimy znane z kultury anglosaskiej święto Halloween.

List kuratora oświaty do nauczycieli i wychowawców

Im dzieci chętniej przebierają się za potwory i bohaterów swoich ulubionych bajek, tym głośniej mówi się o szkodliwości Halloween i jego negatywnym wpływie na maluchy. Marek Gralik, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, napisał list do dyrektorów szkół i nauczycieli, w którym prosi o dokonanie słusznego wyboru pomiędzy dniem Wszystkich Świętych a Halloween. Jednak czy jakikolwiek wybór jest konieczny?

W liście czytamy: "Urządzanie w szkołach zabaw halloweenowych, przebieranie się za upiorne postacie nie niesie ze sobą absolutnie żadnych wartości, a w przypadku dzieci z upośledzeniem umysłowym jest wręcz niedopuszczalne, gdyż bardzo negatywnie odbija się na ich psychice". Obchodzenie Halloween jest dla dzieci wyłącznie zabawą i sposobem poznania innej kultury. Stwierdzenie, że to święto zagraża "dzieciom z upośledzeniem umysłowym", jest absurdalne! Całość listu możecie przeczytać tutaj.
Redakcja poleca: Zrób z nami słodkie kosteczki na Halloween
Zobacz, jak w kilka minut zrobić z dziećmi pyszne i efektowne słodkości na Halloween.

Szanujmy tradycje, obie!

Nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że Halloween pozostaje "w całkowitej sprzeczności z polskimi zwyczajami". Urządzanie zabawy z okazji Halloween nie oznacza odrzucenia polskiej tradycji, ani tym bardziej wiary chrześcijańskiej. Większość z nas szanuje powagę dnia Wszystkich Świętych. Odwiedzamy groby bliskich, spędzamy czas z w rodzinnym gronie. Nie wyklucza to jednak zrobienia lampionu z dyni czy urządzenia balu przebierańców dla dzieci. To nie Halloween ma zły wpływ na dzieci, a brak rozmowy. Wytłumacz dziecku różnicę między Halloween a dniem Wszystkich Świętych, wyjaśnij, że Halloween to tylko zabawa. W umysłach dzieci może mieszać brak kontaktu z rodzicem i niewiedza, nie Halloween.

Polecamy: Co wiesz o Halloween? Zrób quiz!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy