GRY
 
 

Kurs przetrwania w 5 krokach: jak być mamą i nie zwariować

Bycie mamą to wyzwanie! Dziecko płacze, pies szczeka, mąż głodny, a ty już nie wiesz, jak się nazywasz. Co zrobić, żeby nie zwariować w roli mamy?

Mama siedzi na łóżku z córką i bawią się sztucznymi wąsami
fot. Fotolia
To prawda, co mówią – nigdy nie można się w pełni przygotować do roli mamy. Wręcz przeciwnie, dla wielu kobiet, bycie mamą okazało się o wiele trudniejsze, niż przypuszczały. Jak być mamą i nie zwariować?

1. Wstawaj wcześnie rano

To brzmi tak, jak jakbyś tego nigdy nie robiła... Postaraj się jednak wstać pół godziny przed pobudką dziecka. Jasne, jeśli jesteś mamą wyjątkowo złośliwej bestii, musiałabyś wstawać o 4, ale może warto spróbować? Poranek to jedyny moment, kiedy możesz w spokoju zrobić siku, wypić kawę, przejrzeć maile. Wykorzystaj ten czas!

2. Zadbaj o siebie

Czasem nie masz nawet czasu na umycie zębów, więc o czym my tu rozmawiamy? Nie jesteś tylko mamą, jesteś kobietą. Potrzebujesz chwili dla siebie, żeby sprawdzić najnowsze trendy w makijażu, zrobić zakupy online czy chociaż pomalować paznokcie. Prawdopodobnie lakier odpryśnie po kilku godzinach z dziećmi, ale i tak warto!

3. Wypoć stres

Pracujesz zawodowo albo jesteś pełnoetatową mamą? To nie ma znaczenia. Każda mama stresuje się tymi samymi rzeczami. Pamiętaj, żeby odreagować. Najlepszym sposobem są ćwiczenia. Wysiłek fizyczny to odpoczynek dla mózgu. Nie powinnaś czuć się winna, że przez pół godziny dziennie biegasz wokół bloku albo ćwiczysz z Anią Lewandowską. Robisz to nie tylko dla siebie, ale dla całej twojej rodziny.

4. Zbuduj własną grupę wsparcia

Z pewnością czujesz się czasem samotna. Potrzebujesz kogoś, z kim będziesz mogła porozmawiać nie tylko o kupkach i wyborze przedszkola, ale też o książkach, filmach czy polityce. Poszukaj na forach mam, które czują się równie przytłoczone macierzyństwem. Czasem będziesz potrzebowała porady związanej z dzieckiem, innym razem będziesz marzyć o babskich pogaduchach przy winie. Powinnaś znaleźć kogoś, kto wie, co czujesz – inną mamę.

5. Znajdź swoje miejsce w kuchni

Bo miejsce kobiety jest w kuchni? Nie. Bo kuchnia jest sercem domu. Kiedy myślisz o swojej babci albo mamie, o czym myślisz? O pierogach, najlepszej pomidorówce albo zapachu kakao, które piłaś przed snem, gdy byłaś dzieckiem. Zadbaj o to, żeby stworzyć takie wspomnienia twoim dzieciom. Choć czasem podajesz na obiad gotowca, spróbuj kilka razy w tygodniu spędzić w kuchni trochę czasu i przygotować coś naprawdę pysznego, na przykład z przepisu babci.

Czytaj także: Czy jesteś dla siebie dobra? Zrób test
Redakcja poleca: Nadepnięcie na lego oraz 9 sytuacji, w których mama mówi słowo na „k”
Co mówi mama, która nadepnie bosa stopą na klocek lego? Zobacz sytuacje znane tylko mamom, w których ciężko nie zakląć.
Doładuj
Przeładuj