Kurs przewijania dla taty: jak zmienić pieluszkę

Nie umiesz przewijać swojego nowo narodzonego maleństwa? Krok po kroku nauczymy cię sztuki zmiany pieluszki.
Przymierzasz się do zmiany pieluszki swojemu dziecku, ale boisz się, że nie dasz sobie rady, bo nigdy tego nie robiłeś? Nie martw się, oto instrukcja zmiany pieluszki krok po kroku. Podobno tata jest lepszy w przewijaniu dziecka od mamy!


Co będzie ci potrzebne do zmiany pieluszki dziecka?

– Materacyk, na którym położysz niemowlę.
– Miseczka z wodą, waciki lub gaza do przemycia pupy dziecka oraz niewielki ręcznik do osuszenia skóry. Możesz też stosować specjalne nawilżane chusteczki.
– Oliwka albo krem przeciw odparzeniom.
– Pieluszka jednorazowa, wielorazowa lub tetrowa
Redakcja poleca: Jak przewijać noworodka - krok po kroku [WIDEO]
Jak przewijać noworodka? Prezentujemy film instruktażowy o przewijaniu noworodka krok po kroku, na którym położna wyjaśnia, w jaki sposób powinna wyglądać zmiana pieluszki maluszka. Na szczęście, każdy rodzic nabiera w tym prędzej czy później wprawy.

Gdzie przewijać dziecko?

Gdy przygotowałaś potrzebne do przewijania rzeczy, możesz przystąpić do zmiany pieluszki. Najlepiej robić to na przewijaku umieszczonym na łóżeczku dziecinnym. Wówczas nie będziesz musiał się schylać. Taka gimnastyka wykonywana kilkanaście razy dziennie nie jest wskazana dla twojego kręgosłupa. Pamiętaj, aby nigdy nie zostawiać dziecka samego na przewijaku. Nawet niemowlę może przekręcić się na bok i spaść na podłogę. Połóż malucha na materacyku. Powinien on być przykryty czystą pieluchą tetrową: jeżeli jest wykonany z ceraty, dziecko nie będzie dotykać ciałem do zimnej i nieprzyjemnej powierzchni; jeżeli jest z materiału – nie zabrudzisz go.

Zmiana pieluszki krok po kroku

1. Rozbierz dziecko. Odepnij ceratkę lub paski pieluszki jednorazowej i rozwiń ją. Małe dzieci, gdy się je rozbierze i poczują chłód, często robią siusiu. Aby uniknąć nagłej fontanny, rozbieraj malucha powoli. Jeżeli okazało się, że w pieluszce jest kupka, otrzyj pupę dziecka czystym fragmentem pieluchy, zwiń ją i podłóż pod pośladki dziecka.

2. Dużym wacikiem, gazą nasączonymi wodą lub chusteczką umyj pupę malucha. Oczyść bardzo starannie wszystkie fałdki. Następnie osusz skórę miękkim ręcznikiem. Myjąc malucha, uważaj, by nie prostować mu nóżek i nie ciągnąć go za stopy – grozi to wywichnięciem stawów biodrowych. Unoś pupę niemowlaka, podkładając dłonie pod jego pośladki. Po oczyszczeniu skóry usuń brudną pieluchę.

3. Nałóż na skórę dziecka maść przeciw odparzeniom np. Linomagiem, Bepanthenem, Sudocremem lub posmaruj oliwką dla niemowląt. To nieprawda, że im więcej, tym lepiej! Nie musisz też tego robić przy każdym przewijaniu, jeśli na pupie nie ma zaczerwienień. Możesz przez chwilę pozostawić dziecko gołe (jeżeli w pokoju jest odpowiednia temperatura). Takie wietrzenie pupy likwiduje odparzenia, a dla malucha to miła rozrywka.

4. Unieś pośladki dziecka (w opisany wyżej sposób) i podłóż czystą pieluszkę. Pieluchy jednorazowe są dużo wygodniejsze w użyciu. Na ich bokach umieszczone są paski samoprzylepne lub rzepy, które zapinają się i przytrzymują pieluszkę na pupie dziecka. Jeżeli maluch ma jeszcze kikut pępowiny, nie zakrywaj go pieluszką.
Popularne są także ekologiczne pieluszki wielokrotnego użycia. Mają zapięcia i można je prać, po uprzednim wyrzuceniu zawartości.
jeśli używasz pieluszek tetrowych, pieluchę złóż na trzy. Powstały wąski pas zawiń w jednej trzeciej długości. Podwójnie złożony fragment pieluchy podłóż dziewczynce pod pośladki a chłopcu z przodu. Owiń dziecko w trójkątnie złożoną pieluszkę i załóż ceratkę.
Zobacz: Pytania do dermatologa o przewijanie

Dobre rady: przewijanie

Jeżeli twoje dziecko marudzi podczas przewijania, zapewnij mu na ten czas atrakcyjne zajęcie. Daj do zabawy grzechotkę, mów do niego albo śpiewaj piosenki.
Noworodek wypróżnia się bardzo często. Potrafi zużyć ponad 10 jednorazowych pieluszek na dobę. Bardzo istotne jest, by dziecko było często przewijane, nawet w nocy. W ten sposób unikniesz odparzeń i pieluszkowego zapalenia skóry malucha.

Jak pielęgnować skórę chłopca podczas przewijania?

Połóż dziecko na plecach. Watką zwilżoną wodą oczyść skórę, usuwając wszelkie zanieczyszczenia. Możesz użyć chusteczek nawilżających, które są nasączone mleczkiem lub oliwką. Nie powodują podrażnień.
Delikatnie unieś nóżki synka. Prącie i okolice cewki moczowej umyj dobrej jakości mydłem dla dzieci i wodą. Zwróć uwagę na pachwiny, pośladki i mosznę. Nie odciągaj napletka; u niemowlęcia przywiera on do żołędzi.
Przeczytaj: Przewijanie dziecka w podróży

Jak pielęgnować skórę dziewczynki podczas przewijania?

Podmywanie dziewczynki musi być wykonywane starannie, gdyż inaczej może dojść do przeniesienia bakterii z kału do pochwy. Oczyść watką pośladki dziecka, wszelkie zagłębienia, i wargi sromowe.
Delikatnie unieś nóżki córeczki i przytrzymaj ręką. Watką nasączoną wodą albo chusteczką z balsamem lub oliwką umyj okolice krocza, zachowując kierunek od cewki moczowej do odbytu. Umyj wszystkie zagłębienia oraz wargi sromowe.
Osusz skórę. Obserwuj, czy nie pojawiają się zaczerwienienia i podrażnienia, oznaki pieluszkowego zapalenia skóry lub zakażenia. Starannie posmaruj kremem pielęgnacyjnym wszystkie fałdki i zagłębienia.

Rodzice pytają – odpowiada dr Maria Rudzińska-Chazan, pediatra neonatolog, przez wiele lat pracowała w IMiD

Czy po kupce wystarczy myć pupę chusteczkami pielęgnacyjnymi?
Na spacerze czy w podróży bardzo ułatwiają ci zmianę pieluszki. W domu jednak nie musisz ograniczać się tylko do użycia chusteczek – usuń nimi lub rogiem pieluszki zabrudzenia, a potem umyj pupę malca wodą i mydłem. Jeżeli masz synka, sprawdź, czy zanieczyszczenia nie pozostały pod moszną (często dochodzi tam do odparzeń). Natomiast przy myciu dziewczynki trzeba pamiętać, by myć małą zmoczonymi w wodzie dużymi płatkami waty lub gazikami – zawsze w kierunku odbytu, a nie odwrotnie! Po każdym przemyciu zmień wacik (u dziewczynek cewka moczowa jest bardzo krótka, więc łatwo dochodzi do zakażenia układu moczowego bakteriami, które znajdują się w kupce niemowlęcia).
Przeczytaj: Przewijanie noworodka: film

Co mam zrobić, gdy pupa mojego malucha jest zaczerwieniona?
Jeśli pieluszki będą zmieniane za rzadko lub dziecko ma wyjątkowo wrażliwą skórę, może dojść do odparzeń. Powstaje zaczerwienienie (skóra jest gorąca), a z czasem pojawiają się suche, łuszczące się plamy. Przy każdej zmianie pieluszki (powinno się to robić bardzo często) umyj całą pupę przegotowaną wodą i mydłem dla alergików. Wietrzenie przyspieszy leczenie – pozwól maluchowi pobaraszkować bez pieluchy. Potem posmaruj odparzone miejsca kremem lub bezzapachową oliwką. Zakładając pieluchę, sprawdź koniecznie, czy jej taśma samoprzylepna nie dotyka ciała. Powinieneś też wiedzieć, że skóra pupy dziecka jest szczególnie narażona na odparzenia, gdy malca leczy się antybiotykami. Wtedy może dojść do tzw. pieluszkowego zapalenia skóry.

Czy do posmarowania lepiej użyć oliwki czy kremu na odparzenia?
Wiele maści chroni skórę malucha przed szkodliwym działaniem moczu i stolca, a także leczy odparzenia. Najlepsze są te, które zawierają panthenol (przyśpiesza gojenie) oraz cynk, który ma działanie ochronne. Jeśli jednak Twoje maleństwo ma suchą skórę, zamiast kremu możesz użyć oliwki.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy