kurzajka na stopie
fot. Adobe Stock

Kurzajka na stopie – jak wygląda, rodzaje

Kurzajka na stopie może pojawić się u dorosłego i dziecka. Może mieć charakterystyczny wygląd nieco wypukłej i bolesnej brodawki z ciemnymi punktami.
Ewa Janczak-Cwil
kurzajka na stopie
fot. Adobe Stock
Kurzajka na stopie początkowo może być płaska i niewielka. Nieleczona będzie stawała się większa albo się rozmnoży, a na dodatek może się przenieść na inne fragmenty tej samej lub drugiej stopy. Dlatego lepiej po wykryciu pierwszej nie czekać, tylko od razu sięgnąć po odpowiedni preparat leczniczy lub zgłosić się do dermatologa.

Rodzaje brodawek na stopach

Istnieją dwa rodzaje kurzajek stóp: głębokie i mozaikowe. Różnią się one wyglądem i tym, co je wywołuje:

Brodawki głębokie stóp

Są skutkiem zakażenia wirusem HPV-1. Najczęściej występują pojedynczo i mają wygląd lekko kalafiorowatych grudek. Przez naskórek często prześwitują naczynka krwionośne, które widoczne są w postaci ciemnych punkcików. Zaatakowana skóra ma kolor lekko brunatny lub cielisty. Kurzajki najczęściej pojawiają się na podeszwach stóp, wnikają głęboko w skórę i sprawiają ból podczas chodzenia. Bardzo szybko potrafią się mnożyć. Czasami ustępują samoistnie. Lubią nawracać.

Przykład kurzajki głębokiej widać na zdjęciu ilustrującym ten materiał.

Brodawki mozaikowe

Są skutkiem ataku wirusa HPV-2. Umiejscawiają się dość płytko, ale bardzo często są liczne i tworzą dość rozległe skupiska. Nie powodują bólu i lubią nawracać. Są cieliste albo białawe, nie mają ciemnych punktów.

Zobacz: Czy szczepienie przeciwko HPV jest bezpieczne
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Jak dochodzi do zakażenia i powstania kurzajek na stopach

Aby doszło do zakażenia i powstania brodawki na stopie, muszą być spełnione następujące warunki:
  • uszkodzona skóra musi mieć kontakt z zakażoną skórą lub zakażonym przedmiotem,
  • układ odpornościowy musi być osłabiony.

Od momentu zakażenia do chwili, gdy pojawi się pierwsza brodawka, mogą minąć tygodnie, a nawet miesiące. 

Najczęściej do zakażenia dochodzi w szatniach, na basenach, pod prysznicem, w salach gimnastycznych, gdzie ćwiczy się boso. Można też się samozakazić, rozdrapując kurzajkę i przenosząc wirusa na inne miejsce na skórze. Dlatego tak ważne jest skonsultowanie pierwszych zmian z dermatologiem i podjęcie leczenia. Leczenie kurzajek nie jest trudne, ale może być uciążliwe i zajmować sporo czasu.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy