kobieta, lek
fot. Panthermedia

Kiedy zacząć brać kwas foliowy?

Planujesz zajść w ciążę? Sprawdź, kiedy najlepiej zacząć brać kwas foliowy – radzi dr. Renata Jaczyńska, ginekolożka.
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik
kobieta, lek
fot. Panthermedia
Planuję ciążę i słyszałam, że trzeba brać kwas foliowy. Nie tylko w ciąży, ale właśnie wcześniej. Nie wiem tylko, od kiedy najlepiej. Ewelina ze Szczecina

Kwas foliowy najlepiej zacząć przyjmować trzy miesiące przed planowaną ciążą (to wystarczy, by nasycić nim organizm) i brać do końca pierwszego trymestru. Zaleca się suplementację, bo ilość kwasu foliowego, którą dostarczamy wraz z jedzeniem, jest niewystarczająca.

To prawda, że najwięcej kwasu foliowego jest w warzywach zielonych (m.in. brokułach, bobie, brukselce, grochu, kapuście, natce pietruszki, szpinaku, sałacie), a także w warzywach strączkowych, papryce, pestkach dyni i słonecznika, migdałach. Niestety, jest niezwykle wrażliwy i niewiele potrzeba, aby go zniszczyć. Nie służy mu bowiem:
  • długie gotowanie
  • światło słoneczne i wysoka temperatura
  • długie przechowywanie
 
Zobacz też:  10 najważniejszych witamin i minerałów, które trzeba brać w ciąży

Konsekwencje braku kwasu foliowego

Kwas foliowy jest bardzo potrzebny rozwijającemu się płodowi. Jego niedobór w organizmie ciężarnej może być przyczyną powstania wady cewy nerwowej u płodu (bardzo poważna wada), która powstaje wcześnie, bo 19–30 dni po zapłodnieniu. Uzupełnienie jego zapasów znacznie zmniejsza ryzyko choroby u dziecka.
   


 
Redakcja poleca: Nasza sonda: co wiesz o kwasie foliowym? [WIDEO]
Kwas foliowy, czyli inaczej witamina B9 lub folacyna, jest niezbędny dla kobiet w ciąży - a w szczególności dla ich maleńkich dzieci. Dlaczego? I gdzie go szukać? Zobacz, co na temat kwasu foliowego mówią inne mamy oraz... czy wszystko, co mówią, to prawda.
dr n. med. Renata Jaczyńska
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik

Specjalista ginekolog-położnik. Pracuje w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Ocena (3 oceny)

4.3
Doładuj
Przeładuj