GRY
 
 

Kwasy tłuszczowe omega-3 - jak wpływają na płodność mężczyzny planującego potomstwo

Kwasy tłuszczowe omega-3 mają ogromne znaczenie w diecie przyszłego taty. Zobacz, na co wpływają i w jakich produktach spożywczych znajdziesz najwięcej kwasów omega-3.

kwasy omega-3 na lepszą płodność
fot. Fotolia

Co dają kwasy omega-3 przyszłemu tacie?

Kwasy omega-3 należą do grupy tzw. NNKT – niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Nie są one wytwarzane przez organizm, dlatego muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. Udowodniono, że kwas DHA (jeden z kwasów omega-3) reguluje proces powstawania spermy. Kwasy omega-3 są też źródłem energii i regulują ciśnienie tętnicze. Omega-3 łagodzą skutki stresu, jednego z największych wrogów płodności.
Badania Erasmus University Medical Center w Rotterdamie wykazały, że obecność omega-3 w organizmie pacjentów starających się o dziecko zwiększa szansę na zapłodnienie aż o 40%. Do podobnych wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu w Sheffield. Przebadali panów w wieku 21-35 lat i wykazali, że mężczyźni regularnie spożywający orzechy (bogate w kwasy omega-3), mieli nasienie lepszej jakości. Oceniano kształt, żywotność i ruchliwość plemników. Ankietowani jedli dwie garści orzechów włoskich dziennie (ok. 75 g).

Poznaj: Rodzaje badań nasienia
 
Redakcja poleca: Przepis na zupę tajską
Aromatyczna zupa o orientalnym smaku zachwyci każdego. Sprawdź, jak łatwo można ją przygotować w domu.

Jaka dzienna dawka kwasów omega-3 jest potrzebna mężczyźnie starającemu się o dziecko?

Dzienne zapotrzebowanie na kwasy omega-3 wynosi 1–1,5 g. Alby je zaspokoić, wystarczy 2 razy w tygodniu zjeść porcję ryby. Tymczasem w Polsce mężczyźni jedzą 6,9 kg ryb rocznie, w innych krajach europejskich jest to średnio 12 kg.

Zobacz: Dieta kobiety i mężczyzny, którzy planują mieć dziecko - film
 

Jakie produkty spożywcze zawierają kwasy omega-3?

Bogate w kwasy omega-3 są ryby morskie (ale uwaga na łososie, tuńczyki czy makrele z hodowli, mogą zawierać rtęć lub inne toksyczne związki), pstrąg i wodorosty morskie. Jest ich też sporo w orzechach włoskich, pestkach dyni, migdałach, siemieniu lnianym. Kwasy omega-3 znajdziesz też w olejach roślinnych (np. lnianym, rzepakowym) oraz w awokado i tofu.
 

Czy faceci, którzy planują potomstwo powinni suplementować kwasy omega-3?

Dla tych, którzy nie lubią orzechów i ryb albo jadają ich za mało, wyprodukowano tran (wyciąg z wątroby np. dorsza) oraz kapsułki omega-3 (odpowiednio spreparowany tłuszcz pochodzący z całej ryby). Warto sięgnąć po tego typu suplementy, by poprawić jakość nasienia. Pamiętaj, by przyjmować omega-3 z najtłustszym posiłkiem w ciągu dnia (to znacznie zwiększy jego przyswajalność).

Dania bogate w kwasy omega-3:

Przepis na mus marchewkowo-kokosowy. Danie zawiera 9,1 g omega-3 w porcji
Przepis na sałatkę z jarmużem. Danie zawiera 5,4 g omega-3 w porcji


Więcej na temat:
Co drugi facet ma problem, by zostać ojcem
Niepłodność - rodzaje i metody leczenia
5 pytań o przedłużenie płodności
Mężczyzna u androloga - film

 
Doładuj
Przeładuj