Kwiatowe imiona
fot. Fotolia

Kwiatowe imiona - najpiękniejsze imiona dziewczęce inspirowane kwiatami!

Kwiatowe, roślinne i owocowe imiona dla dziweczynek są piękne, dźwięczne i... pachnące! Ale skąd się wywodzą i co znaczą? Czy Dalia ma imieniny w polskim kalendarzu? A Kalina?
Karolina Stępniewska
Kwiatowe imiona
fot. Fotolia
W języku polskim nie brakuje uroczych imion kwiatowych i roślinnych, a niektóre z nich w ostatnich latach odzyskują popularność. Pora przywrócić wszystkie! Zobacz, jakie kwiatowe imiona dla dziewczynek lub te pochodzące od owoców i roślin możesz wybrać dla córki i zainspiruj się! Z takim imieniem twoja córka z pewnością będzie miała życie usłane różami (lub innymi kwiatami)! Chcesz nadać dziecku imię żeńskie, które brzmi się jak twój ulubiony kwiat? Świetny pomysł!

Spis treści: 
  1. Kwiatowe imiona dla dziewczynek
  2. Owocowe imiona żeńskie
  3. Imiona dla dziewczynek inspirowane roślinami

Kwiatowe imiona dla dziewczynek

Oto 13 imion żeńskich, które pochodzą od nazwy kwiatu. Prawda, że śliczne? Imiona żeńskie pochodzące od kwiatów są również bardzo oryginalne. Jeśli chcesz sprawdzić dokładne znaczenie tych imion i dowiedzieć się, jakie cechy charakteru mają noszące je osoby, sprawdź naszą Księgę imion dla dzieci.
Redakcja poleca: Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek 2016 - ranking imion. FILM
Czy imię Twojej córki jest na liście najpopularniejszych imion dla dziewczynek w 2016 roku? Sprawdź w najnowszym rankingu Ministerstwa Cyfryzacji!

Dalia

   Dalia - imię dla dziewczynki
 
Dalia to imię pochodzenia arabskiego. Wywodzi się od słowa oznaczającego kwiat dalia lub od słowa, które oznacza winorośl. Dalia obchodzi imieniny 29 października.

Hiacynta

 Hiacynta - imię dla dziewczynki 
Hiacynta to imię pochodzenia greckiego. Wywodzi się od postaci mitologicznej - Hyakinthosa. To z jego krwi wyrosły kwiaty, które nazywamy hiacyntami. Hiacynta obchodzi imieniny 30 stycznia i 20 lutego.

Malwina

  Malwina - imię dla dziewczynki
Pochodzenie imienia Malwina nie jest do końca jasne, ale nam jednoznacznie kojarzy się z malwami! Imieniny Malwiny obchodzone są 4 lipca.

Róża

  Róża - imię dla dziewczynki
Róża to żeńskie imię pochodzenia łacińskiego, od wyrazu rosa, czyli „róża”. Imieniny Róży, królowej kwiatów, są 6 marca, 7 maja, 9 lipca, 23 sierpnia i 13 grudnia.

Wioleta / Wioletta / Wiola

       Wioleta / Wioletta / Wiola - imię dla dziewczynki
Wioleta i Wioletta to imiona żeńskie pochodzenia włoskiego. Włoska Violetta, której jest spolszczeniem, stanowi zdrobnienie włoskiego imienia Viola, z łac. „fiołek”. Imieniny Wiolety obchodzimy 29 października.

Liliana / Lilianna

Liliana / Lilianna - imię dla dziewczynki
Liliana i Lilianna to imiona dla dziewczynek pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od słowa „lilia”. Liliana i Lilianna imieniny obchodzą 14 lutego i 4 września.

Hortensja

Hortensja - imię dla dziewczynki
Hortensja to starorzymskie imię żeńskie, pochodzące od formy męskiej Hortensjusz. Imię Hortensja oznacza dziewczynę pochodzącą z rodu Hortensjuszy. Nazwa tego rodu wywodzi się od łacińskiego słowa hortus, oznaczającego „ogród” (hortensius = ogrodnik). I wyraźnie kojarzy się z pięknymi hortensjami! Hortensja imieniny obchodzi 11 stycznia.

Owocowe imiona żeńskie

Imiona dla dziewczynek mogą być również inspirowane owocami. Takie owocowe imiona od razu kojarzą nam się z cudownym zapachem, wspaniałym smakiem i orzeźwieniem, a nasze myśli kierują się w stronę lata.

Malina

Malina - imię dla dziewczynki
Malina to imię żeńskie, które prawdopodobnie jest zdrobnieniem imienia Magdalena, powstałym na gruncie kilku języków wschodniosłowiańskich bądź w Skandynawii. Nam kojarzy się przede wszystkim z owocami. Imieniny Maliny obchodzimy 24 sierpnia.

Jagoda

Jagoda - imię dla dziewczynki
Kojarząca się z owocami, Jagoda powstała jako zdrobniała forma imion Jaga i Jadwiga. Imieniny Jagody obchodzone są 2 lipca i 31 maja.

Imiona dla dziewczynek inspirowane roślinami

Nie brakuje też imion żeńskich, które pochodzą ze świata roślin, ale nie są nazwami kwiatu, lecz krzewu, drzewa itp.

Flora

Flora - imię dla dziewczynki
Flora to najbardziej kwiatowe spośród imion dla dziewczynek, pochodzi bowiem od imienia rzymskiej bogini kwiatów i wiosny. Flora obchodzi imieniny 11 czerwca, 29 sierpnia, 5 października, 24 listopada i 29 listopada. To samo pochodzenie ma też piękne imię Florentyna.

Kalina

Kalina - imię dla dziewczynki
Imię Kalina powstało prawdopodobnie powstałe na gruncie wschodniosłowiańskim pod wpływem wyrazu kalina, nazwy roślin ozdobnych o pięknych białych kwiatach i czerwonych owocach. Imieniny Kaliny są 11 lipca.

Laura

Laura - imię dla dziewczynki
Imię Laura pochodzi od lauru – wieńca laurowego (wawrzynowego), symbolu zwycięstwa, uplecionego z gałązek wawrzynu szlachetnego. Laura obchodzi imieniny 22 stycznia, 17 czerwca, 18 sierpnia i 19 października.

Ruta

Ruta - imię dla dziewczynki
Imię Ruta pochodzi z języka hebrajskiego i znaczy „wierna towarzyszka”. Angielski odpowiednik tego imienia to Ruth. Ruta zwyczajna (Ruta graveolens L.) to roślina lecznicza, która wcale zwyczajna nie jest! W Polsce wierzono kiedyś, że ma moc odwracania czarów i odpędzania zła. Ruta imieniny obchodzi 1 września.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 15 głosy

Zobacz także

Popularne tematy