Kwiatowe imiona dla dziewczynek
fot. Fotolia

Najpiękniejsze imiona dziewczęce – inspirowane kwiatami!

Kwiatowe, roślinne i owocowe imiona dla dziweczynek są piękne, dźwięczne i... pachnące! Ale skąd się wywodzą i co znaczą? Czy Dalia ma imieniny w polskim kalendarzu? A Kalina?
Karolina Stępniewska
Kwiatowe imiona dla dziewczynek
fot. Fotolia
Wybór imienia dla dziewczynki może przysporzyć wiele zmartwień przyszłym rodziców, bo jak tu zdecydować się na to jedyne, najwłaściwsze, skoro jest tyle pięknych żeńskich imion? A gdyby tak dać córce imię na cześć kwiatu, jakiejś pięknej rośliny lub aromatycznego owocu? Czy może być coś piękniejszego, delikatniejszego i bardziej kobiecego? Na pewno nie!

Na szczęście w języku polskim nie brakuje uroczych imion kwiatowych i roślinnych, a niektóre z nich odzyskują popularność. Pora przywrócić wszystkie! Zobacz, jakie imiona dla dziewczynek pochodzące od kwiatów, owoców i roślin możesz wybrać dla córki i zainspiruj się! Z takim imieniem twoja córka z pewnością będzie miała życie usłane różami (lub innymi kwiatami)!

Kwiatowe imiona dla dziewczynek

Oto 13 imion żeńskich, które pochodzą od nazwy kwiatu. Prawda, że śliczne? Jeśli chcesz sprawdzić dokładne znaczenie tych imion i dowiedzieć się, jakie cechy charakteru mają noszące jej osoby, sprawdź naszą Księgę imion dla dzieci.
Redakcja poleca: Czy dziecko może mieć na imię... Tradycja? [WIDEO]
Jak to jest z imionami? Czy rodzice mogą puścić wodze fantazji? Czy dziecku można dać na imię Tradycja? A Mercedes? A Antek, zamiast Antoni? Możesz się zdziwić...

Dalia

  
 
Dalia to imię pochodzenia arabskiego. Wywodzi się od słowa oznaczającego kwiat dalia lub od słowa, które oznacza winorośl. Dalia obchodzi imieniny 29 października.

Hiacynta

  
Hiacynta to imię pochodzenia greckiego. Wywodzi się od postaci mitologicznej - Hyakinthosa. To z jego krwi wyrosły kwiaty, które nazywamy hiacyntami. Hiacynta obchodzi imieniny 30 stycznia i 20 lutego.

Malwina

 
Pochodzenie imienia Malwina nie jest do końca jasne, ale nam jednoznacznie kojarzy się z malwami! Imieniny Malwiny obchodzone są 4 lipca.

Róża

 
Róża to żeńskie imię pochodzenia łacińskiego, od wyrazu rosa, czyli "róża". Imieniny Róży, królowej kwiatów, są 6 marca, 7 maja, 9 lipca, 23 sierpnia i 13 grudnia.

Wioleta / Wioletta / Wiola

      
Wioleta i Wioletta to imiona żeńskie pochodzenia włoskiego. Włoska Violetta, której jest spolszczeniem, stanowi zdrobnienie włoskiego imienia Viola, z łac. "fiołek". Imieniny Wiolety obchodzimy 29 października.

Liliana / Lilianna


Liliana i Lilianna to imiona dla dziewczynek pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od słowa "lilia". Liliana i Lilianna imieniny obchodzą 14 lutego i 4 września.

Hortensja


Hortensja to starorzymskie imię żeńskie, pochodzące od formy męskiej Hortensjusz. Imię Hortensja oznacza dziewczynę pochodzącą z rodu Hortensjuszy. Nazwa tego rodu wywodzi się od łacińskiego słowa hortus, oznaczającego "ogród" (hortensius = ogrodnik). I wyraźnie kojarzy się z pięknymi hortensjami! Hortensja imieniny obchodzi 11 stycznia.

Owocowe imiona dla dziewczynek

Dziewczęce imiona mogą być również inspirowane owocami:

Malina


Malina to imię żeńskie, które prawdopodobnie jest zdrobnieniem imienia Magdalena, powstałym na gruncie kilku języków wschodniosłowiańskich bądź w Skandynawii. Nam kojarzy się przede wszystkimi z owocami. Imieniny Maliny obchodzimy 24 sierpnia.

Jagoda


Kojarząca się z owocami, Jagoda powstała jako zdrobniała forma imion Jaga i Jadwiga. Imieniny Jagody obchodzone są 2 lipca i 31 maja.

Imiona dla dziewczynek inspirowane roślinami

Nie brakuje też imion żeńskich, które pochodzą ze świata roślin, ale nie są nazwami kwiatu lecz krzewu, drzewa itp.

Flora


Flora to najbardziej kwiatowe spośród imion dla dziewczynek, pochodzi bowiem od imienia rzymskiej bogini kwiatów i wiosny. Flora obchodzi imieniny 11 czerwca, 29 sierpnia, 5 października, 24 listopada i 29 listopada. To samo pochodzenie ma też piękne imię Florentyna.

Kalina


Imię Kalina powstało prawdopodobnie powstałe na gruncie wschodniosłowiańskim pod wpływem wyrazu kalina , nazwy roślin ozdobnych o pięknych białych kwiatach i czerwonych owocach. Imieniny Kaliny są 11 lipca.

Laura


Imię Laura pochodzi od lauru – wieńca laurowego (wawrzynowego), symbolu zwycięstwa, uplecionego z gałązek wawrzynu szlachetnego. Laura obchodzi imieniny 22 stycznia, 17 czerwca, 18 sierpnia i 19 października.

Ruta


Imię Ruta pochodzi z języka hebrajskiego i znaczy "wierna towarzyszka". Angielski odpowiednik tego imienia to Ruth. Ruta zwyczajna (Ruta graveolens L.) to roślina lecznicza, która wcale zwyczajna nie jest! W Polsce wierzono kiedyś, że ma moc odwracania czarów i odpędzania zła. Ruta imieniny obchodzi 1 września.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy