Kolorowanki: kwiaty dla miłośnika przyrody. 22 wzory do wydruku i pokolorowania

22 kolorowanki: kwiaty o różnym stopniu trudności, od bardzo łatwych po trudniejsze, bardziej szczegółowe. Pokolorowane kwiaty sprawdzą się też jako laurki dla najbliższych na różne okazje.
Magdalena Drab

Kolorowanki z kwiatami są idealne do ćwiczeń grafomotorycznych dla dzieci i do zabawy. Można je wykorzystać jako szablon do ozdobienia laurki dla mamy, taty, babci czy dziadka. Da się je kolorować kredkami lub farbami albo wypełnić kolorowymi kawałkami plasteliny albo zrobić z nich wyklejankę. Wszystko zależy od inwencji twórczej rodzica i dziecka.

Kolorowanki kwiaty:

22 kolorowanki kwiaty

Poniżej znajdziesz mnóstwo propozycji kwiatów do kolorowania. Wybierz wzór odpowiedni do wieku dziecka – im młodsze, tym prostszą kolorowankę z kwiatkiem warto mu podsunąć i odwrotnie. Możesz także wybrać jedną dla siebie, taka bardziej skomplikowana i potraktować ją jak kolorowankę antystresową. Oba rysunki – dziecka i twój możesz później oprawić i powiesić w pokoju dziecka – będzie miało miłą pamiątkę spędzonych z rodzicem chwil.

Aby wydrukować kolorowankę, kliknij w nią, a uzyskasz dostęp do obrazka, który z łatwością puścisz na drukarkę.

Kwiaty (kolorowanki) do wydruku:

1. Kolorowanka: kwiatek dla maluchów 

Ten kwiatek do kolorowania ma bardzo prostą postać. Nadaje się dla najmłodszych i jest idealny do wypełniania plasteliną lub malowania farbkami.
 
kolorowanki kwiaty stokrotka

2. Kolorowanka: kwiat geometryczny

Połączenie naturalnie wyglądających listków z kielichem w postaci geometrycznych elementów. Ze względu na niewielkie powierzchnie ta kolorowanka wymaga już pewnej precyzji, dlatego nadaje się dla nieco starszych dzieci.

 
kolorowanka kwiat geometryczny

3. Kolorowanka: kwiat z kół

Bardzo prosta w formie. Można ją urozmaicić, dodając wewnątrz największego koła dodatkowe elementy. Będzie ciekawie się prezentować, jeśli wykona się ją mieszaną techniką, np. kolorowania kredkami i wyklejania.

 
kolorowanki kwiaty z kół

4. Kolorowanka: kwiat w kształcie łezki

Połączenie elementów drobnych z większymi. Kółeczka wewnątrz najmniejszej łezki warto wypełniać kontrastowymi kolorami – rysunek będzie wtedy bardziej dynamiczny.

 
kolorowanki kwiaty łezki

5. Kolorowanka: stokrotka

Tradycyjny w formie kwiat, ale zamiast listków ma gałązki z kołami, które przypominają pąki. Warto spróbować pocieniować płatki, np. kolorując ich części bliżej środka na jaśniejszy odcień niż części przy brzegach.

 
kolorowanki kwiaty stokrotka z drobnymi płatkami

6. Kolorowanka: tulipan

Będzie się ładnie prezentował pokolorowany w kolorach tęczy. Poziom trudności: średni. Środek można wykleić, mniejsze powierzchnie pokolorować.

 
kolorowanki kwiaty tulipan

7. Kolorowanka z kwiatem z płatkami z serduszek

Taka kolorowanka z kwiatem „serduszkowym’’ będzie doskonała na laurkę z dowolnej okazji. Warto ją wydrukować na zapas i w razie potrzeby szybko ją pokolorować – prezent od dziecka gotowy!
 

 
kolorowanki kwiaty z płatkami z serduszek

8. Kolorowanka z rozkwitającym kwiatem

Świeży, dopiero rozkwitający kwiat aż prosi się o wyraziste kolory. Można utrzymać płatki w podobnej kolorystyce lub wypełnić je kontrastującymi kolorami.
 

 
kolorowanki kwiaty rozkwitający kwiatek

9. Kolorowanka z kwiatami w kształcie dzwoneczków

Dość prosta, wyjątkiem są drobne prostokąciki, które mogą sprawić młodszym dzieciom kłopot. Warto im pomóc, aby kolorowanka prezentowała się jak najlepiej!

 
kolorowanki kwiaty dzwoneczki

10. Kolorowanka z kwiatem w czasie rozkwitu

Raczej dla starszych dzieci, gdyż ma sporo szczegółów do pokolorowania. Pęknięty pąk, z którego wychylają się płatki, można wypełnić brokatem.

 
kolorowanki kwiaty w czasie rozkwitu

11. Kolorowanka z kwiatem podobnym do koniczynki 

Wnętrze kwiatu jest wypełnione bardzo gęstymi liniami, więc nie ma sensu kolorować każdego paseczka z osobna. Najlepiej sprawdzą się tu jasne kolory, np. żółty, który pozwoli zachować to prążkowanie.

 
kolorowanka kwiatek

12. Kolorowanka : śnieżynka

Centralną część kwiatu stanowi element podobny do śnieżynki. Potraktujcie to jako inspirację i pokolorujcie ten kwiat w zimnych kolorach: błękitach, granatach, fioletach.

 
kolorowanka śnieżynka

13. Kolorowanka ze słonecznikiem

Trochę „poczochrane’’ płatki o nierównej długości dodają kwiatowi wdzięku. Pokolorowanie płatków w dwóch kolorach – co drugi, na zmianę, doda tej kolorowance jeszcze więcej uroku.

 
kolorowanka szalony kwiat

14. Kolorowanka z kwiatem o kropkowanym środku

Nie jest zbyt trudna, a kształt jej płatków sprawia, że nawet pokolorowane nieidealnie, będą wyglądały dobrze.

 
kolorowanki kwiaty z kropkowanym środkiem

15. Kolorowanka: kwiat pełen szczegółów

Raczej dla starszych dzieci, gdyż powierzchnie do wypełnienia są niewielkie. Daje duże pole do popisu w doborze kolorów!

 
kolorowanki kwiaty szczegółowe

16. Kolorowanka kwiatowa 

Bardzo sympatyczny kwiatek dający mnóstwo możliwości pomimo prostej formy. Można kolejne warstwy płatków wypełniać odcieniami tego samego koloru lub pomalować je zestawem najróżniejszych barw.

 
kolorowanki kwiaty stokrotki

17. Prosta kolorowanka z kwiatkiem

Bardzo łatwa, więc nadaje się dla dzieci w każdym wieku, byle potrafiły utrzymać w rączce kredkę.

 
kolorowanki kwiaty grube łezki

18. Kolorowanka z kwiatem abstrakcyjnym

Ten kwiat nie przypomina żadnego powszechnie znanego. Jednak po wypełnieniu kolorami będzie się prezentował naprawdę wyjątkowo.

 
kolorowanki kwiaty abstrakcja

19. Kolorowanka kwiatowa dla malucha

Wyjątkowo prosta w kształcie, a przez to dość łatwa do wypełnienia kolorami. Idealna do ćwiczenia małych rączek.

  
kolorowanki kwiaty dla najmłodszych

20. Kolorowanka z kwiatem z gwiazdką w środku

Sympatyczny kwiatek o czterech płatkach jest kolorowanką o średnim stopniu trudności. Pomóż dziecko dobrać kolory tak, aby rysunek był jak najbardziej efektowny.

 
kolorowanki kwiaty z gwiazdką w środku

21. Kolorowanka kwiat szczegółowy

Rysunek ma dość wysoki stopień trudności. Wymaga precyzji i cierpliwości, na które nie stać najmłodszych dzieci. Za to starszym da duże pole do popisu! Idealna także jako kolorowanka dla dorosłych.

 
kolorowanki kwiaty antystresowa

22. Kolorowanka z tulipanem #2

To także dość wymagający wzór raczej dla nieco starszych dzieci. Pomalowana w kontrastujące kolory, będzie się mienić w oczach i tworzyć iluzje optyczne.

 
kolorowanki kwiaty iluzje optyczne pop art
 

Kilka dobrych rad do wypełniania kolorowanek kwiatów

Kolorowanki kwiaty można podsunąć dziecku wiosną, gdy za oknem pojawiają się prawdziwe kwiaty. Można też poszukać podobieństw między rysunkami kwiatów na kolorowankach i tymi prawdziwymi. Także z natury da się czerpać inspirację, jak pokolorować te kwiaty. Jednak nie warto nic dziecku sugerować – niech puści wodze fantazji i samodzielnie dobiera kolory farb, mazaków i kredek. Na koniec pochwal swoją pociechę za dobrze wykonaną robotę. Możesz przy okazji pewnych niedociągnięć podsunąć córce czy synowi sposoby na skuteczniejsze kolorowanie:

  • Najpierw po wewnętrznej stronie linii wybranego obszaru warto zrobić grubą obwódkę w wybranym kolorze, rysując wzdłuż linii, a dopiero potem wypełniać kolorem pozostałe pole. Dzięki temu uda się uniknąć wychodzenia poza linię.
  • Przy kolorowaniu kredkami obszary przy liniach najpierw można wypełniać, mniej dociskając kredkę – ewentualne wyjście poza linię będzie mniej widoczne.
  • Wypełnienie będzie ładniej wyglądało, jeżeli wszystkie pociągnięcia kredki, pędzla czy flamastra będą ułożone w tę samą stronę. Tak wykonana kolorowanka będzie ładniej wyglądała.

Najważniejsze jednak jest to, żeby dziecko dobrze się bawiło podczas kolorowania! Na precyzję i mistrzostwo jeszcze ma czas! 

Więcej o kolorowankach i więcej samych kolorowanek:
Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 12 głosy

Zobacz także

Popularne tematy