GRY

Barszcz Sosnowskiego znów atakuje: jak chronić przed nim dziecko?

W czerwcu i lipcu jest najwięcej oparzeń barszczem Sosnowskiego. Skóra po nich goi się długo, a blizny mogą utrzymywać się latami – ostrzega dermatolog. Jak rozpoznać tę niebezpieczną roślinę i co robić, gdy dziecko się oparzy?
fot. Fotolia
Barszcz Sosnowskiego to jedna z niebezpiecznych roślin. Kontakt skóry z barszczem Sosnowskiego może powodować silne poparzenia, zmiany pęcherzowo-zapalne i owrzodzenia, które długo się goją – ostrzega dr Grażyna Nieżurawska, pediatra dermatolog.

Co to jest barszcz Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego to niebezpieczna roślina, którą często można spotkać w pobliżu lasów, na łąkach, nieużytkach. Został sprowadzony do Polski z Kaukazu 40-50 lat temu (może stąd jego druga nazwa: zemsta Stalina). Miał służyć jako pasza dla bydła. Chociaż zaniechano jego uprawy, jest to gatunek bardzo inwazyjny, który szybko się rozprzestrzenia w całej Polsce.

Kontakt z barszczem Sosnowskiego może powodować oparzenia I, II i III stopnia, nawet dużych obszarów skóry. Objawy, takie jak:
 • zaczerwienienie,
 • wysypka,
 • pęcherze
mogą pojawić się bezpośrednio po styczności z rośliną lub nawet 24 godziny później. Oparzenia często są tak silne, że muszą być leczone w szpitalu. Barszcz Sosnowskiego jest najbardziej niebezpieczny w czerwcu i lipcu, gdy kwitnie.
 

Tak mogą wyglądać oparzenia po kontakcie skóry z barszczem Sosnowskiego. Rośliny muszą być niszczone w ubraniu ochronnym. (zdjęcia: Facebook/Dorota Wrońska)
 

Zobacz także: Trujące rośliny hodowane w domu  
Redakcja poleca: Nie tylko barszcz Sosnowskiego. Te rośliny też są niebezpieczne! [WIDEO]
Gdy zostajemy rodzicami, warto odświeżyć sobie wiedzę z przyrody i przypomnieć sobie, które rośliny mogą być niebezpieczne dla dziecka lub wręcz trujące. Aby spacer po lesie, parku czy łące wiązał się z przyjemnością, a nie z ryzykiem.

Jak wygląda barszcz Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego łatwo rozpoznać, bo:

 • jest wysoki (dorasta nawet do 3-5 m),
 • ma duże liście,
 • ma bardzo grube łodygi (u podstawy nawet do 8-12 cm).


Można go jednak pomylić z innymi roślinami o dużych liściach, jak:

 • łopian,
 • podbiał,
 • barszcz zwyczajny,
 • pasternak,
 • arcydzięgiel.

One też mogą dorastać nawet do 2 m wysokości, mają jednak delikatniejszą budowę.

Oparzenia po barszczu Sosnowskiego

Najbardziej niebezpieczny jest kontakt skóry z rośliną. W soku barszczu Sosnowskiego znajdują się furokumaryny, które po kontakcie z promieniami słońca mogą powodować silne oparzenia.

– Skutki kontaktu ze skórą barszczu Sosnowskiego mogą pojawić się bezpośrednio po kontakcie skóry z niebezpieczną rośliną, ale też nawet po 24 godzinach, zwłaszcza po nasłonecznieniu. U niektórych osób są łagodne: to tylko zaczerwienienie i wysypka, u innych poważne oparzenia, bąble, rany. Szczególnie narażone na silne oparzenia są dzieci i osoby o jasnej karnacji skóry – mówi Izabela Sachajdakiewicz z Pracowni Stosowanej Ekologii Roślin Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania.

Możliwe są nawet oparzenia bez bezpośredniego kontaktu z rośliną. W upalne dni (zwłaszcza podczas kwitnienia i owocowania) toksyczne związki mogą wydostawać się w postaci aerozoli i osadzać się na skórze.

Pomoc po oparzeniu barszczem Sosnowskiego

Co robić po oparzeniu barszczem Sosnowskiego?
– Jak najszybciej trzeba umyć skórę, by zmyć z niej toksyczne związki. Jeśli pojawi się zaczerwienienie, trzeba postępować jak przy każdym oparzeniu: włożyć oparzone miejsce do chłodnej wody, podać środek przeciwbólowy. Jeśli oparzenie jest poważne, widać bąble, nadżerki, trzeba jak najszybciej jechać z dzieckiem do szpitala, na izbę przyjęć. Na oparzone miejsce stosuje się maści ze sterydami, opatrunki z antybiotykiem, żeby nie doszło do zakażenia. Czasem oparzenia są tak silne, że konieczne jest leczenie w szpitalu – opowiada dr Nieżurawska.

Najgorzej, jeśli objawy oparzenia barszczem Sosnowskiego (bąble i pęcherze) – pojawią się dopiero po pewnym czasie. Trudno wtedy powiązać je z kontaktem z rośliną.

– Skóra po oparzeniu goi się długo. Znamiona i blizny potrafią utrzymywać się latami, a czasem można je usunąć tylko chirurgicznie. Nie wolno wystawiać skóry na słońce, ponieważ łatwo dochodzi do kolejnego oparzenia – tłumaczy dr Nieżurawska.
 

Barszcz Sosnowskiego łatwo spotkać przy drogach w całej Polsce (barszcz.edu.pl)

Gdzie rośnie barszcz Sosnowskiego

W całej Polsce: na samym Mazowszu jest kilkadziesiąt miejsc, w którym go odnaleziono.
– Sprawdzamy zgłoszenia, czy to rzeczywiście ta niebezpieczna roślina. Najlepiej zgłosić to do właściciela lub zarządcy ziemi, na której rośnie. Barszcz Sosnowskiego na razie nie jest rośliną zwalczaną w Polce z urzędu, dlatego nie zawsze reagują odpowiednie służby. Można jednak prosić właścicieli ziemi, żeby pozbyli się tej rośliny. Niestety, jest to gatunek, który silnie się rozprzestrzenia, dlatego nie wystarczy pozbyć się jednej rośliny, trzeba wyplenić wszystkie, znajdujące się w okolicach - tłumaczy Izabela Sachajdakiewicz.

Gdy zobaczymy roślinę przypominającą barszcz Sosnowskiego, najlepiej zrobić jej zdjęcie i wysłać do Pracowni Stosowanej Ekologii Roślin Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania (barszcz.edu.pl), która w całej Polsce monitoruje miejsca, gdzie rośnie barszcz Sosnowskiego.

Miejsca występowania barszczu Sosnowskiego można też zgłaszać do straży miejskiej. Nie ma co prawda prawnego obowiązku jego niszczenia, jednak w wielu miejscach w Polsce samorządy go niszczą.

W Warszawie jest kilka miejsc, w których zostało potwierdzone, że rośnie barszcz Sosnowskiego: m.in.:
 • przy al. Krakowskiej,
 • w pobliżu Belwederu w Łazienkach Królewskich,
 • blisko Stadionu Narodowego.

Zobacz na mapie, gdzie w Polsce występuje barszcz Sosnowskiego (szczegółowe dane dla Mazowsza znajdziesz tu: Gdzie na Mazowszu rośnie barszcz Sosnowskiego? )Zobacz także:
Doładuj
Przeładuj