barszcz sosnowskiego oparzenie
fot. Fotolia

Barszcz Sosnowskiego: oparzenia [jak wygląda oparzenie + zdjęcia rany]

Barszcz Sosnowskiego – oparzenia po nim goją się naprawdę długo, a blizny mogą utrzymywać się latami. Dermatolog radzi, jak rozpoznać tę niebezpieczną roślinę i co robić po kontakcie z nią. Zobacz, jak wyglądają rany po oparzeniu barszczem Sosnowskiego.
Katarzyna Pinkosz
barszcz sosnowskiego oparzenie
fot. Fotolia
Barszcz Sosnowskiego – oparzenie po tej toksyczne roślinie może być naprawdę silne. Powoduje ono zmiany pęcherzowo-zapalne i owrzodzenia, które długo się goją. Dr Grażyna Nieżurawska, pediatra dermatolog, wyjaśnia, że groźne skutki dla zdrowia wywołuje nie tylko bezpośredni kontakt barszczu Sosnowskiego ze skórą. Sprawdź, jak wygląda oparzenie barszczem Sosnowskiego. 

Spis treści: 
 1. Barszcz Sosnowskiego: czym jest i jak wygląda?
 2. Poparzenie barszczem Sosnowskiego
 3. Barszcz Sosnowskiego: rany (zdjęcia)
 4. Poparzenie barszczem Sosnowskiego: leczenie
 5. Barszcz Sosnowskiego stwarza coraz większe zagrożenie
 6. Występowanie barszczu Sosnowskiego w Polsce
 7. Co zrobić, jeśli zauważysz barszcz Sosnowskiego? 

Barszcz Sosnowskiego: czym jest i jak wygląda?

Barszcz Sosnowskiego to niebezpieczna roślina, którą często można spotkać w pobliżu lasów, na łąkach, nieużytkach. Został sprowadzony do Polski z Kaukazu w latach 70. (stąd jego druga nazwa: zemsta Stalina). Miał służyć jako pasza dla bydła. Chociaż zaniechano jego uprawy, jest to gatunek bardzo inwazyjny, który szybko się rozprzestrzenia w całej Polsce.
 

Barszcz Sosnowskiego można łatwo rozpoznać, ponieważ:

 • jest wysoki (dorasta nawet do 3-5 m),
 • ma duże liście,
 • ma bardzo grube łodygi (u podstawy nawet do 8-12 cm).


Bywa jednak mylony z innymi roślinami o dużych liściach, takimi jak:

 • łopian,
 • podbiał,
 • barszcz zwyczajny,
 • pasternak,
 • arcydzięgiel.
 

Mogą one dorastać nawet do 2 m wysokości, mają jednak delikatniejszą budowę niż barszcz Sosnowskiego.

Na poniższych zdjęciach możesz zobaczyć, jak wygląda barszcz Sosnowskiego:

barszcz sosnowskiego
                           barszcz sosnowskiego
barszcz sosnowskiego

Poparzenie barszczem Sosnowskiego

Kontakt z barszczem Sosnowskiego może powodować oparzenia I stopnia, II stopnia i III stopnia, nawet dużych obszarów skóry.

Barszcz Sosnowskiego  objawy:
 • zaczerwienienie,
 • wysypka,
 • pęcherze,

Objawy mogą pojawić się bezpośrednio po styczności z rośliną lub nawet 24 godziny później. Poparzenie rośliną często jest tak silne, że musi być leczone w szpitalu.
Barszcz Sosnowskiego jest najbardziej niebezpieczny w czerwcu i lipcu, gdy kwitnie.
Bezpośredni kontakt skóry z rośliną jest szczególnie groźny. W soku barszczu Sosnowskiego znajdują się furokumaryny, które po kontakcie z promieniami słońca mogą powodować silne oparzenia.

„Skutki kontaktu ze skórą barszczu Sosnowskiego mogą pojawić się bezpośrednio po kontakcie skóry z niebezpieczną rośliną, ale też nawet po 24 godzinach, zwłaszcza po nasłonecznieniu. U niektórych osób są łagodne: to tylko zaczerwienienie i wysypka, u innych poważne oparzenia, bąble, rany. Szczególnie narażone na silne oparzenia są dzieci i osoby o jasnej karnacji skóry” – mówi Izabela Sachajdakiewicz z Pracowni Stosowanej Ekologii Roślin Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania.

Barszcz Sosnowskiego: rany (zdjęcia)

Możliwe są nawet oparzenia bez bezpośredniego kontaktu z rośliną. W upalne dni (zwłaszcza podczas kwitnienia i owocowania) toksyczne związki mogą wydostawać się w postaci aerozoli i osadzać się na skórze. Na tych zdjęciach możesz zobaczyć, jak wygląda poparzenie barszczem Sosnowskiego. 

Tak mogą wyglądać oparzenia po kontakcie skóry z barszczem Sosnowskiego. Rośliny muszą być niszczone w ubraniu ochronnym.

barszcz sosnowskiego oparzenia

Poparzenie barszczem Sosnowskiego: leczenie

Dr Grażyna Nieżurawska podkreśla, że po oparzeniu barszczem Sosnowskiego „jak najszybciej trzeba umyć skórę, by zmyć z niej toksyczne związki. Jeśli pojawi się zaczerwienienie, trzeba postępować jak przy każdym oparzeniu: włożyć oparzone miejsce do chłodnej wody, podać środek przeciwbólowy. Jeśli oparzenie jest poważne, widać bąble, nadżerki, trzeba jak najszybciej jechać z dzieckiem do szpitala, na izbę przyjęć. Na oparzone miejsce stosuje się maści ze sterydami, opatrunki z antybiotykiem, żeby nie doszło do zakażenia. Czasem oparzenia są tak silne, że konieczne jest leczenie w szpitalu”. 

Najgorzej, jeśli objawy oparzenia barszczem Sosnowskiego (bąble i pęcherze) pojawią się dopiero po pewnym czasie. Trudno wtedy powiązać je z kontaktem z rośliną.

„Skóra po oparzeniu goi się długo. Znamiona i blizny potrafią utrzymywać się latami, a czasem można je usunąć tylko chirurgicznie. Nie wolno wystawiać skóry na słońce, ponieważ łatwo dochodzi do kolejnego oparzenia” – tłumaczy dr Grażyna Nieżurawska.

Barszcz Sosnowskiego stwarza coraz większe zagrożenie

Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że „zemsta Stalina” w dość agresywny sposób zajmuje coraz to większe obszary naszego kraju. „Mimo licznych starań, głównie samorządów, barszcze kaukaskie zajmują coraz większy obszar Polski. Dotychczasowe próby likwidacji stanowisk tych roślin nie przyniosły oczekiwanych rezultatów” – czytamy w raporcie, do którego dotarł magazyn „Fakt”.

Aktualnie realizowane są w Polsce programy mające na celu zwalczanie tej toksycznej rośliny. Wiadomo jest, że niektóre z gmin korzystają z takiej pomocy, nie ma jednak dokładnych danych, jak wiele regionów Polski rzeczywiście realnie zajmuje się tym problemem.

Występowanie barszczu Sosnowskiego w Polsce

Na samym Mazowszu jest kilkadziesiąt miejsc, w którym rośnie.

Poniższa mapa pokazuje, gdzie w Polsce występuje barszcz Sosnowskiego:

Mapa Występowania barszczu Sosnowskiego w Polsce


Co zrobić, jeśli zauważysz barszcz Sosnowskiego?

Gdy zobaczymy roślinę przypominającą barszcz Sosnowskiego, najlepiej zrobić jej zdjęcie i wysłać do Pracowni Stosowanej Ekologii Roślin Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania (barszcz.edu.pl), która w całej Polsce monitoruje miejsca, gdzie rośnie barszcz Sosnowskiego.

„Najlepiej zgłosić to do właściciela lub zarządcy ziemi, na której rośnie. Barszcz Sosnowskiego na razie nie jest rośliną zwalczaną w Polce z urzędu, dlatego nie zawsze reagują odpowiednie służby. Można jednak prosić właścicieli ziemi, żeby pozbyli się tej rośliny. Niestety, jest to gatunek, który silnie się rozprzestrzenia, dlatego nie wystarczy pozbyć się jednej rośliny, trzeba wyplenić wszystkie, znajdujące się w okolicach” – wyjaśnia Izabela Sachajdakiewicz.

Miejsca występowania barszczu Sosnowskiego można też zgłaszać do straży miejskiej. Nie ma co prawda prawnego obowiązku jego niszczenia, jednak w wielu miejscach w Polsce samorządy go niszczą.

Zobacz także:
Redakcja poleca: Trujące rośliny w ogrodzie – 8 trujących kwiatów i krzewów z ogródka, które musi znać każdy rodzic
Trujące rośliny w ogrodzie mogą zagrażać dzieciom oraz zwierzętom, a niektóre z nich, jak np. cis, są dość popularne. Wybierając zieleń do ogródka, warto wziąć pod uwagę nie tylko walory estetyczne, lecz także bezpieczeństwo.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy