karmienie noworodka
fot. Adobe Stock

Ładne zęby wyssiesz z mlekiem matki!

Wszyscy wiemy, jak ważne jest karmienie piersią ze względu na bezcenne wartości przekazywane niemowlęciu wraz z mlekiem matki, wzmacnianie więzi między matką a dzieckiem itp. Tym razem jednak okazało się, że karmienie ma więcej zalet, niż myśleliśmy i nie są one wcale związane z mlekiem!
Marta Kabulska
karmienie noworodka
fot. Adobe Stock
Najnowsze badania wykazały, że karmienie piersią może zapobiegać wadom zgryzu u dziecka, a co za tym idzie uniknąć konieczności noszenia aparatu ortodontycznego.

Badanie, które zostało opublikowane przedwczoraj (15.06) na stronie "Pediatrics" przeprowadzono na 1300 dzieci przez okres 5 lat! Okazało się, że im dłużej dzieci były karmione piersią, tym mniej prawdopodobne, że w przyszłości rozwiną się u nich wady zgryzu.

Naukowcy z uniwersytetu Adelaide w Australii obserwowali dzieci karmione piersią. Pytali ich matki o rodzaj karmienia zaraz po urodzeniu, a później, gdy dzieci miały 3, 12 i 24 miesiące. Odpowiadali również na pytanie o ssanie przez dziecko smoczka (w wieku 4 miesięcy, roku, 2 i 4 lat). Wreszcie, gdy dzieci miały 5 lat ocenili różne kwestie związane z rozwojem szczęki i umiarkowanymi oraz ciężkimi wadami zgryzu takimi jak: zgryz otwarty, zgryz krzyżowy, nagryz poziomy.

Czy karmienie piersią zapobiega wadom zgryzu?

Oto najważniejsze wnioski płynące z przeprowadzonego badania:
  • Ryzyko wad zgryzu było o 1/3 niższe u dzieci karmionych wyłącznie piersią przez 3 do 6 miesięcy. W przypadku karmienia powyżej 6 miesięcy, ryzyko to spada o 44%!
  • Dzieci karmione wyłącznie piersią przez 6 miesięcy i dłużej są o 72% mniej narażone na występowanie ciężkich wad zgryzu niż te, które nie były karmione piersią wcale.
  • Ssanie przez dziecko smoczka może anulować wszelkie korzyści płynące z karmienia piersią.

    Zobacz też: Czy twoje dziecko jest gotowe na pożegnanie ze smoczkiem? – test
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 2
W tej części filmu poznasz wygodne pozycje przy karmieniu piersią.

Dlaczego karmienie piersią może wpływać na rozwój szczęki?

Główny naukowiec Karen Peres wyjaśnił, że ssanie mleka z piersi wymaga od dziecka innego sposobu poruszania językiem i szczęką niż podczas ssania go z butelki. Ruch ten wydaje się być właśnie tym, co pomaga w prawidłowym rozwoju jamy ustnej.
Kolejna faza badań będzie polegać na dalszej obserwacji wcześniej badanych dzieci w przyszłym roku, a następnie w wieku 12 lat.

Mamy więc kolejny argument do promowania naturalnego karmienia – zapobiega ono wadom zgryzu!

Zobacz też: Aparaty ortodontyczne
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy