malowanie-paznokci-jest-niebezpieczne-dla-dzieci
fot. Fotolia

Malujesz córce paznokcie? Lepiej przestań to robić!

Bawisz się z córeczką lub synkiem lakierem do paznokci? Malowanie paznokci to jedna z bardziej lubianych „dorosłych” zabaw dzieci, a w szczególności dziewczynek. Wiadomo, maluchy chcą być jak mama i naśladują ją we wszystkim. Dlaczego jednak lepiej nie pozwalać dzieciom bawić się lakierem do paznokci? I dlaczego same mamy powinny się dwa razy zastanowić zanim go użyją?
Weronika Zagojska
malowanie-paznokci-jest-niebezpieczne-dla-dzieci
fot. Fotolia
O tym, że kosmetyki nie są szczególnie dobre dla naszego zdrowia i zawierają mnóstwo chemicznych składników, które nam szkodzą słyszy się od dawna. Dlaczego wcześniej nikt nas o tym nie informował? Nie przeprowadzano specjalistycznych analiz, ani nie robiono badań. Czasami skutki pojawiają się dopiero po długotrwałym stosowaniu konkretnych substancji. Niektóre rodzaje kosmetyków są dla nas bardziej niebezpieczne, niż inne, np. ze względu na sposób ich używania, czy dłuższy kontakt z naszą skórą, ciałem.

Jaki niebezpieczny składnik znajduje się w lakierach do paznokci?

Naukowcy z Duke University i amerykańska organizacja Enviromental Working Group przeprowadziła eksperyment dotyczący lakierów do paznokci. 24 kobiety używały 10 lakierów do paznokci różnego rodzaju. W 8 z nich znaleziono trujący fosforan trifenylu. W pozostałych dwóch – jego śladowe ilości, ale na buteleczkach nie był wymieniony w składzie!

Zobacz też: Katalog zabaw rozwijających małe dziecko

Co się okazało w wyniku tego eksperymentu?  Malując paznokcie lakierem zapewniamy sobie gromadzenie toksyn w komórkach. Nawet już po ok. 10-14 godzinach od pomalowania paznokci poziom trującego fosforanu TPHP zwiększa się w organizmie aż 7 razy. Trucizna ta uszkadza nasz układ hormonalny poprzez zastopowanie powstawania hormonów.
Jest coraz więcej dowodów na to, że TPHP może wpływać na regulację hormonalną, metabolizm, reprodukcję i rozwój - twierdzi kierująca badaniem dr Heather Stapleton.
Redakcja poleca: Jak kąpać niemowlę - film
Jak często kąpać niemowlę, jaką temperaturę powinna mieć woda do kąpieli i w jaki sposób myć buzię dziecka?

W jaki sposób składniki lakieru do paznokci szkodzą zdrowiu?

W związku z tym stosowanie lakierów do paznokci może być szczególnie niebezpieczne dla dziewczynek i młodych kobiet. Fosforan trifenylu może zaburzać gospodarkę hormonalną organizmu, a nawet zahamować jego rozwój. Oprócz wspomnianego fosforanu TPHP w lakierach do paznokci znajdują się bardzo szkodliwe:
  • formaldehyd – podrażnia skórę i układ oddechowy;
  • toluen – wpływa na system nerwowy powodując zmęczenie, zawroty i bóle głowy, jest niebezpieczny dla wątroby i nerek;
  • ftalan dibutylu (DBP) – wpływa na układ rozrodczy kobiety, dziewczynki mogą szybciej dojrzewać, może być niebezpieczny dla płodu. Może też powodować nowotwory, a opary przy dłuższym wdychaniu - uszkodzenia wątroby i nerek.

Co zrobić, jeśli ty musisz malować paznokcie i dziecko domaga się takiej zabawy?

Jeśli już nie da się inaczej i zabawa w malowanie paznokci jest ulubioną zabawą twojego dziecka, a maluch domaga się malowania za każdym razem kiedy widzi, że ty to robisz – kup specjalny lakier do paznokci przeznaczony dla dzieci. Taki, który nie zawiera toksycznych składników, jest stworzony na bazie wody i łatwo zmywalny. Kosztuje niestety więcej - ok. 30 zł. Ja zastanawiam się nad kupnem. Najlepiej jednak, wydaje mi się, nie przyzwyczajać w ogóle córki do malowania paznokci, by nie było to dla niej ważnym i oczywistym elementem upiększającej rutyny.

Sprawdź: Jak zrobić fajną zabawkę dla dziecka w 1 minutę?[WIDEO]

W przypadku kupowania tradycyjnego lakieru do paznokci niestety nie można mieć 100% pewności, że jest on pozbawiony toksycznych i niebezpiecznych składników. Najlepiej więc w miarę możliwości zrezygnować z częstego malowania paznokci lub w ogóle przestać to robić. Jeśli sobie tego nie wyobrażasz to spróbuj chociaż robić długie przerwy w malowaniu paznokci, np. na czas wakacji oraz staraj się nie wdychać oparów wydobywających się z buteleczki. Ja staram się malować paznokcie najrzadziej jak to tylko możliwe – naprawdę da się, choć wiem, że nie w każdym wypadku pójdzie to tak łatwo. Ale czego się nie robi dla dobra dzieci.
 
Źródło: OrganicHealthTeam.com, polki.pl, zetchilli.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy