lakierowanie zębów mlecznych

Lakierowanie zębów – prosty zabieg, ale czy bezpieczny?

Lakierowanie zębów to zabieg profilaktyczny, który zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy. Można go wykonywać i u dzieci, i u dorosłych. Kiedy warto się na niego zdecydować?
Małgorzata Wódz
lakierowanie zębów mlecznych
Lakierowanie zębów to zabieg, który ma zapobiec powstawaniu próchnicy. Zęby maluje się (zabezpiecza) lakierem z fluorem. Zabieg można wykonywać w każdym wieku – przeprowadza się go u dzieci na zębach mlecznych i stałych oraz u dorosłych. Sprawdź, kiedy się go stosuje, na czym dokładnie polega i czy warto się na niego zdecydować?

Lakierowanie zębów – co to takiego?

Lakierowanie zębów inaczej nazywane bywa fluoryzacją. Polega na malowaniu zębów specjalnym lakierem, który zawiera związki fluoru. Po kilku godzinach od naniesienia na zęby preparat wbudowuje się w szkliwo i stopniowo zaczyna uwalniać fluor. To sprawia, że zęby stają się mocniejsze i mniej podatne na próchnicę. Działanie fluoru polega na zahamowaniu psucia się zębów, a dokładnie – zatrzymaniu procesu osłabienia szkliwa (fachowo nosi on nazwę demineralizacji), a także zmniejszeniu w jamie ustnej ilość bakterii odpowiedzialnych za powstawanie próchnicy.
Redakcja poleca: Fluoryzacja - jak często ją robić dziecku?
Co ot jest fluoryzacja i jak często robić ja dziecku? Na te pytania odpowie nasz ekspert.

Jak często należy lakierować zęby?

Systematyczne wykonywanie lakierowania zębów może skutecznie ochronić przed próchnicą. Zabieg należy powtarzać co pół roku. Tylko w przypadku dzieci, które mają duże ryzyko próchnicy, wykonuje się go co trzy miesiące.

Czy fluor nie zaszkodzi organizmowi?

Fluor nie ma obecnie dobrej opinii. Ma to związek z tym, że duże dawki tego pierwiastka mogą być toksyczne dla organizmu. Stomatolodzy uspokajają jednak – miejscowe stosowanie środków z fluorem jest bezpieczne. Co więcej – mówią o tym, że to najskuteczniejsza metoda zapobiegania próchnicy. Jest bezpieczna również dla dzieci, które mają zęby mleczne. U najmłodszych pacjentów stosuje się inny preparat do lakierowania zębów niż u dorosłych. Nie ma ryzyka jego połknięcia, ponieważ w kontakcie z śliną twardnieje. Lakiery fluorkowe dla dzieci zawierają mniejsze stężenie związków fluoru. Jeśli są odpowiednio stosowane, z zachowaniem właściwych dawek, mogą być nakładane na zęby dzieci nawet bez ograniczeń wiekowych.

Komu poleca się lakierowanie zębów?

Choć lakierowanie może skutecznie chronić przed próchnicą, zabiegu nie wykonuje się w pierwszych latach życia. Pierwsze malowanie zębów zwykle przeprowadza się w wieku wczesnoszkolnym.

Wskazania do lakierowania u dzieci:
 • ryzyko próchnicy u dzieci powyżej 6. roku życia
 • noszenie aparatu ortodontycznego

Wskazania do lakierowania u dorosłych:
 • noszenie aparatu ortodontycznego
 • noszenie protez
 • odsłonięcie szyjek zębowych
 • suchość w ustach

Jak wygląda lakierowanie zębów

Lakierowanie jest szybkie, proste i bezbolesne. Lakieruje się tylko zęby bez próchnicy. Jeśli chcemy skorzystać z lakierowania, wszystkie chore zęby trzeba wcześniej wyleczyć. Konieczne jest także usunięcie osadu i kamienia, który może utrudniać fluorowi wnikanie w szkliwo zęba. Cała wizyta u dentysty nie trwa dłużej niż kwadrans, pod warunkiem, że wykonuje się tylko lakierowanie. Jeśli potrzebne jest zdjęcie osadu czy kamienia, odpowiednio się wydłuży.

Lakierowanie zębów mlecznych – krok po kroku

 1. W dniu zabiegu nie podawaj dziecku jedzenie i picia niczego słodkiego i kwaśnego.
 2. Przed zabiegiem starannie umyj dziecku zęby.
 3. W gabinecie dentysta doczyści jeszcze ząbki z osadów.
 4. Pomaluje powierzchnie zębów lakierem przy pomocy małego pędzelka.

Postępowanie po lakierowaniu – ile czasu nie jeść

 • Przez 2 godziny po zabiegu (a najlepiej przez 4–6) dziecko nie powinno jeść ani pić.
 • Kolejne mycie zębów powinno odbyć się dopiero po upływie 12 godzin od zabiegu.
 • W kolejnych dniach nie należy podawać dziecku do jedzenia produktów twardych i lepkich.
 

Lakierowanie – cena

Lakierowanie zębów u dzieci do 18. roku życia można wykonać bezpłatnie w gabinetach, które mają umowę z NFZ. W gabinetach prywatnych za fluoryzację trzeba zapłacić od 50 do 100 zł za mleczaki i od 100 do 150 zł w przypadku lakierowania u osoby dorosłej.

Cz warto się zdecydować?

Z upływem czasu lakier ściera się, więc fluoryzację trzeba powtarzać. Ale w sytuacji, gdy próchnica u dzieci jest powszechna (ma ją zdecydowana większość dzieci lub za chwilę będzie miała, zabieg, który w prosty sposób może powstrzymać jej rozwój, jest szczególnie godny polecenia. Stomatolodzy uważają, że jego skuteczność znacznie przerasta działanie past do zębów.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy