lakowanie zębów

Lakowanie zębów – na czym polega, kiedy wykonać?

Lakowanie zębów to skuteczny zabieg, który chroni przed rozwojem próchnicy. Można z powodzeniem wykonywać go u dzieci i dorosłych. Opisujemy, jak się go przeprowadza i kto powinien się na niego zdecydować.
Małgorzata Wódz
lakowanie zębów
Lakowanie chroni przed próchnicą zęby boczne, czyli trzonowe (szóstki i siódemki) i przedtrzonowe (czwórki i piątki). Na powierzchni żującej tych zębów znajdują się zagłębienia i bruzdy, w których łatwo może rozwinąć się próchnica. Trudniej je dokładnie wyszczotkować. Mogą zalegać w nich resztki pokarmów, a niewłaściwa higiena to pierwszy krok do rozwoju płytki nazębnej, którą tworzą bakterie próchnicowe. Pokrycie bruzd lakiem szczelinowym, który stworzy warstwę ochronną, może temu zapobiec. Czasem przeprowadza się również lakowanie górnych dwójek (lakuje się je od strony języka).

Na czym polega zabieg lakowania zębów?

Lakowanie zębów przeprowadza się w gabinecie stomatologicznym. Dentysta zalewa bruzdy w zębach płynnym preparatem na bazie żywicy lub cementu szkłojonomerowego. To światłoutwardzalny materiał, który stanowi dodatkową warstwę ochronną na szkliwie zęba. Zabieg najczęściej przeprowadzają dentyści, ale może wykonać go również higienistka stomatologiczna.

Lakowanie – wskazania

Lakowanie zębów warto przeprowadzać u dzieci, które są szczególnie zagrożone próchnicą, np. miały próchnicę butelkową. Bardzo ważne, żeby zgłosić się na zabieg lakowania we właściwym momencie – gdy ząb jest świeżo wyrżnięty. Jego szkliwo na początku jest słabo zmineralizowane, a przez to bardziej podatne na bakterie próchnicowe. Warto wiedzieć, że bakterie próchnicotwórcze są stale obecne w jamie ustnej dziecka, które ma lub miało już wcześniej chory ząb.

Lakuje się:
  • zęby mleczne – zabieg można przeprowadzać nawet u małych dzieci. Jedyny warunek – zęby mleczne muszą być całkowicie wyrżnięte.
  • zęby stałe – najlepiej lakować je od razu po wyrośnięciu, to zmniejsza szansę, że pod preparatem rozwinie się próchnica.
Redakcja poleca: Nie lecząc zębów możesz doprowadzić do przedwczesnego porodu
Częste podjadanie oraz wymioty występujące we wczesnej fazie ciąży niszczą szkliwo zębów i powodują próchnicę. Zaniechanie wizyty u dentysty przez kobietę ciężarną może doprowadzić do zakażenia, co skutkuje poronieniem lub przedwczesnym porodem.

Lakowanie krok po kroku

W trakcie jednej wizyty u stomatologa można lakować kilka zębów. Opisujemy, jak wygląda zabieg lakowania krok po kroku:
  • oczyszczenie zęba przez dentystę
  • wypłukanie jamy ustnej
  • osuszenie oczyszczonego zęba
  • wytrawienie zęba, czyli naniesienie preparatu, który ułatwi umieszczenie laku
  • spłukanie preparatu
  • naniesienie laku na szczeliny w zębie przy pomocy małej strzykawki
  • rozsmarowanie go po bruzdach (stomatolodzy dziecięcy określają je jako malowanie ząbków)
  • utwardzanie lampą UV

Lakować można również ząb, w którego bruzdach widać zmiany próchnicowe. Najpierw usuwa się je przy pomocy wiertła, a potem nakłada warstwę cementu szkłojonomerowego. To lakowanie techniką PPR.

Skuteczność zabiegu

Zęby pod warstwą laku również mogą się psuć. Jest to możliwe, zwłaszcza gdy dziecko miało już próchnicę. Specjaliści przekonują, że zabieg lakowania i tak daje większe korzyści niż pozostawienie zęba bez żadnej ochrony. Lak utrzymuje się na powierzchni zębów nawet do dziewięciu lat. Po dwóch latach jego warstwa jest obecna w 80 proc. a po kolejnych dwóch – w 70 proc. Tak wynika z badań prowadzonych w Finlandii. Mimo tego, że preparatu nałożonego na ząb ubywa i tak lakowanie spełnia swoją funkcję. Zdaniem badaczy ogranicza od 11 do 50 proc. ryzyko pojawienia się próchnicy w ciągu 4 lat od wykonania zabiegu. To bardzo ważne, zwłaszcza w Polsce, gdzie próchnica u dzieci jest olbrzymim problemem. Ma ją niemal 90 proc. przedszkolaków. Wszelkie zabiegi, które służą zatrzymaniu jej rozwoju, są pożądane, nawet jeśli miałyby ją tylko nieznacznie ograniczyć.

Czy lakowanie jest bezpieczne?

Lakowanie zębów jest prostym i bezbolesnym zabiegiem. Pytania dotyczące bezpieczeństwa stosowania laku na zęby mają związek z fluorem, który zawierają niektóre materiały używane do lakowania szczelin. Jeśli użyty przez dentystę lak zawiera fluor, który uwalania się do zęba, nie tylko chroni go przed próchnicą, ale też wzmacnia osłabiony ząb. Proces ten nazywamy remineralizacją. Fluor jest stosowany także podczas lakierowania zębów. Ono również uważane jest za bezpieczny sposób ochrony przed próchnicą.

Lakowanie zębów – cena

Zabieg lakowania jest refundowany przez NFZ u dzieci do skończenia przez nie 7. roku życia. Refundacja obejmuje lakowanie bruzd lakiem szczelinowym w zębach trzonowych (szóstkach, siódemki pojawiają się, gdy dziecko jest już starsze). W pozostałych przypadkach za lakowanie płaci się od 30 do 60 zł.

Zobacz też:
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy