stanik, biustonosz, piersi
fot. Panthermedia

Kłopoty pierwszych dni laktacji

Martwisz się, że nie umiesz przystawić malca do piersi. Albo on nie potrafi ssać. A w dodatku ty masz za mało mleka. Jak pokonać kłopoty pierwszych dni laktacji?
Konsultacja: dr Katarzyna Raczek-Pakuła, pediatra
stanik, biustonosz, piersi
fot. Panthermedia
Tak, noworodek przychodzi na świat „wyposażony” w odruchy poszukiwania piersi i ssania, które powinny powodować, że będzie ładnie jadł, jednak praktyka często wygląda inaczej. Zobacz, jak dać sobie radę, gdy pojawiają się problemy.

Dziecko nie budzi się na karmienie

Przyczyn może być wiele: noworodek jest jeszcze nieco „oszołomiony” znieczuleniem po porodzie, zmęczony żółtaczką. Ale też wśród zdrowych dzieci zdarzają się śpioszki, które przesypiają pory karmienia, przez co słabiej przybierają na wadze. Jeśli twoje dziecko przesypia pory karmienia, w pierwszych tygodniach życia musisz je budzić na posiłek. Pamiętaj, że noworodek powinien jeść w dzień nie rzadziej niż co trzy godziny; w nocy zaś najdłuższa przerwa nie powinna przekroczyć sześciu godzin. To ważne, gdyż jeśli niemowlę niewiele zjada, ty będziesz miała w piersiach coraz mniej mleka. Bo wytwarza się go po pewnym czasie dokładnie tyle, ile potrzebuje dziecko.
Redakcja poleca: Czego brakuje w diecie kobiet karmiących piersią? - film
Niestety, kobiety karmiące piersią nie odżywiają się dobrze... Badania wykazały, że całkiem niepotrzebnie wykluczają ze swojej diety niektóre produkty - i choć robią to w trosce o dziecko, to nie jest to korzystne. Zobacz, co możesz poprawić w swojej diecie, jeśli karmisz piersią.

Masz za mało mleka

Przystawiaj dziecko jak najczęściej do piersi: nie rzadziej niż co trzy godziny w dzień i co sześć w nocy. I nie przejmuj się tym, że nie masz pokarmu. Mleko tworzy się w momencie, gdy niemowlę ssie, pod warunkiem że ty nie będziesz się denerwować. Stres hamuje wydzielanie prolaktyny, czyli hormonu, od którego zależy ilość mleka. Odpoczywaj (najlepiej połóż się na cały dzień do łóżka). Dużo pij: 2–3 litry dziennie (niegazowaną wodę mineralną, herbatki owocowe, soki). Sięgaj po herbatki wspomagające laktację (z kopru włoskiego, rumianku, czarnuszki); są też gotowe mieszanki ziół mlekopędnych.

Polecamy: Jak zwiększyć ilość pokarmu? 10 sprawdzonych sposobów na poprawienie laktacji

Niemowlę cmoka przy jedzeniu

Przyczyną jest nieprawidłowe przystawienie do piersi (zbyt płytkie). Nie pozwalaj dziecku na ssanie, bo w ten sposób nie wypije wszystkiego do końca. Wtedy pierś nie będzie dobrze pobudzana, a na kolejny raz wytworzy się w niej mniej mleka. Jeszcze raz przystaw niemowlę do piersi, zwróć jednak uwagę, by uchwycił ją głęboko, tak by w jego buzi znalazła się brodawka wraz z jak największą częścią otoczki.

Co robić, gdy dziecko nie umie ssać

Być może jest to spowodowane zbyt krótkim wędzidełkiem (to część języka, która łączy dolną powierzchnię zębów z dnem jamy ustnej), osłabionym lub wzmożonym napięciem mięśniowym. Sama tego nie rozpoznasz. Poproś o pomoc doświadczoną położną lub doradcę laktacyjnego – jeśli tylko masz problemy z karmieniem, takie jak trudności z przystawieniem dziecka do piersi, ból w trakcie karmienia. Na tego typu problemy często dobrym „lekarstwem” okazuje się masaż buzi i języka. Jak to robić, pokaże doradca laktacyjny lub neurologopeda.

Polecamy: 10 powodów, dlaczego noworodek nie chce ssać piersi

Co robić, gdy dziecko bez przerwy ssie?

Są dzieci, które spędzają całe dnie przy piersi. Nie tyle nawet jedzą, ile... śpią, przez sen tylko czasem poruszając buzią. Nie słychać jednak odgłosów przełykania. Dziecko, które szybko zasypia przy piersi, wypija jedynie mleko tzw. pierwszej fazy, w którym jest więcej laktozy i wody, ale mało tłuszczu oraz białka. Trzeba je wtedy budzić i zachęcać do większej aktywności. Możesz dziecko połaskotać delikatnie w policzek, pod brodą. Jeśli to nie pomaga, połóż go do łóżeczka i rozbudź, np. zmieniając pieluszkę. Nie pozwalaj mu spać przy piersi.

Co robić, gdy niemowlę odpycha się od piersi?

Gdy dziecko zaczyna ssać, mleko początkowo płynie powoli. Po chwili jednak „uruchamia się” odruch jego szybkiego wypływu (większość mam doskonale to czuje) i zaczyna ono wręcz tryskać. Tak szybko, że niemowlę może się krztusić. Zmień pozycję, w jakiej karmisz. Połóż się na plecach (dziecko leży na tobie na brzuchu). Pokarm będzie wtedy wypływał „do góry”, a więc wolniej. Nie rób też długich przerw między karmieniami, nie dopuszczaj do tego, by niemowlę ssało, gdy jest bardzo głodny. Przystawiaj go zawsze do piersi, kiedy jest spokojny.

Polecamy: Karmiąc dziecko piersią dostarczasz mu miliardy bezcennych komórek macierzystych

Co robić, gdy dziecko chce jeść tylko z jednej piersi?

Zdarza się, że dziecko nie lubi jednej piersi. Taka niechęć może być spowodowana tym, że przystawiasz dziecko do niej mniej sprawnie. Zmień pozycję, w jakiej karmisz. Przystaw dziecko do jednej piersi w pozycji klasycznej, do drugiej: pozycja spod pachy.

Naucz dziecko szerokiego otwierania buzi

Bez tego noworodek będzie miał kłopot z uchwyceniem brodawki. Przed karmieniem umyj ręce i czystym placem pomasuj policzek dzidziusia. Możesz też pomasować dolną wargę. Gdy otworzy buzię – przysuń główkę do piersi.

Zobacz także: Masz problem z laktacją? Poznaj przepisy na najlepsze, lecznicze napary!
dr Katarzyna Raczek-Pakuła
Konsultacja: dr Katarzyna Raczek-Pakuła, pediatra

Międzynarodowy konsultant laktacyjny IBCLC. Pracuje w Szpitalu Specjalistycznym im. św. Zofii w Warszawie.

Oceń artykuł

Ocena 3 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy