uśmiechnięta dziewczynka z lalką
AdobeStock
Zakupy

Która lalka będzie idealna dla twojego dziecka? [PORADNIK DLA RODZICÓW]

Półki sklepowe i sklepy internetowe oferują dzisiaj niewiarygodne ilości lalek do zabawy. Jeśli pierwszy raz stoisz przed wyborem tej jednej jedynej lalki dla dziecka, z pewnością nie masz pojęcia, która z nich jest najlepsza. Która jest dobrej jakości, spodoba się dziecku i po dziesięciu minutach nie wyląduje w kącie? Musisz zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów.

Spis treści:


Najpopularniejsze typy lalek:

  1. Lalki szmaciane
  2. Lalki bobasy
  3. Lalki przypominające małe dzieci
  4. Lalki przypominające dorosłe kobiety
  5. Lalki wzorowane na postaciach z filmów i bajek dla dzieci


Lalki to nie tylko najpopularniejsze zabawki, ale też jedne z pierwszych zabawek, które powstały dla dzieci. Najpierw służą jako przytulanki, później uczestniczą w aktywnej zabawie dziecka z rozmaitymi scenariuszami. I wszystkie są edukacyjne. Zawsze można się czegoś nauczyć w czasie takiej zabawy. Dzieci mogą w ten sposób ćwiczyć swoje umiejętności społeczne, a także zdolności motoryczne. Rozwijają emocje i trenują komunikatywność.

To właśnie przy pomocy lalek można omówić z dzieckiem trudności czy poważne problemy. Naprawdę lalki można wykorzystywać na wiele sposobów, dlatego ta zabawka od lat jest ukochaną zabawką dzieci, a dorośli chętnie ją kupują. Klasyczne, tradycyjne, ale i także te już mocno unowocześnione wersje. Nie tylko dziewczynki powinny się więc bawić lalkami i na szczęście dziś już wielu rodziców to doskonale rozumie.

Co trzeba rozważyć przed zakupem lalki?

Przed wyborem odpowiedniej lalki musimy wziąć pod uwagę 4 najistotniejsze sprawy:
 

  • wiek dziecka - maluszkowi wystarczy miękka lalka przytulanka, starszak może woleć interaktywną zabawkę;
  • zainteresowania - to jak maluch lubi się bawić i w co - ma znaczenie;
  • wzrost/wielkość  - zabawka nie może być zbyt duża, by dziecko mogło ją ze sobą nosić;
  • jakość wykonania - lalka powinna długo służyć dziecku i być dla niego bezpieczna.

Lalka dla maluszka, który ma mniej niż 3 latka

 

Kalendarz rozwoju dziecka
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl


Dzieci są różne, ale najczęściej maluchy poniżej 3. roku życia jeszcze nie bawią się lalkami, urządzając scenki i odgrywając role. W tym wieku najodpowiedniejsza jest więc lalka, którą można przytulić. Taka lalka uszyta z materiału ma też tę zaletę, że można ją wrzucić do pralki. Nie ma też żadnych małych części i nie można jej rozłożyć. Ryzyko połknięcia i zakrztuszenia się jest więc bliskie zeru.

Lalki szmaciane dla niemowląt - sprawdź opinie

Lalka dla dziecka od 3. roku życia

Trzylatki bardzo szybko się rozwijają i często zaczynają swoją przygodę z przedszkolem. Ich umiejętności motoryczne oraz wyobraźnia pracują na największych obrotach. Dlatego lalki, które można ubierać i rozbierać, karmić, zmieniać im pieluszkę, wozić w wózku itp. będą dla nich bardzo atrakcyjne i praktyczne. Taka lalka powinna być jednak dobrej jakości, by po intensywnym użytkowaniu i noszeniu non stop przy sobie po prostu się nie rozpadła.

Zwróć uwagę  na upodobania dziecka

Zainteresowania dziecka to kolejna ważna rzecz. Jeśli dziecko akurat jest na etapie uczenia się mycia ząbków, warto mu sprawić taką lalkę, która ma ząbki i której można je myć. Jeśli lubi konkretną bajkę – może to być lalka wzorowana na bajkowej postaci. Jeśli maluch lubi odgrywać scenki albo spodziewa się rodzeństwa – lalka typu bobas lub lalka mama w ciąży na pewno się sprawdzi. I w drugą stronę – jeśli dziecko upodobało sobie tylko szmacianą Zuzię, to pewnie przez jakiś czas niechętnie będzie bawić się lalkami innego typu itd.

Zwykła lalka czy interaktywna?

Dziś większość lalek ma mnóstwo rozmaitych funkcji, np. siusiają, płaczą, mówią, tańczą, klaszczą, gaworzą, chodzą, raczkują, śpiewają i nie tylko. Są interaktywne – uczą się od nas mowy, nauczą dziecko angielskiego, liczenia i tekstów piosenek. Czy to jest dobre dla dzieci? Zbyt wiele takich funkcji i grających elementów może przeszkadzać kreatywności i luźnej niczym nieskrępowanej zabawie. Oczywiście wszystkie zabawki stosowane z umiarem nie powinny zaszkodzić. Natomiast młodsze dzieci wolą czasami same decydować, co w danej chwili lalka ma robić. Warto o tym pomyśleć przed zakupem i obserwować jak dziecko najbardziej lubi się bawić.

Jak wpływ ma wygląd lalki na dziecko?

Wygląd lalki ma ogromne znaczenie. I to większe niż się może z pozoru wydawać. Dzieci utożsamiają się ze swoimi ulubionymi zabawkami i postaciami z bajek. Jeśli będą widzieć tylko jeden jedyny typ lalki, który będzie im się podobał i kojarzył pozytywnie, mogą utwierdzić się w przekonaniu, że tylko lalki z długimi blond włosami są ładne. To może powodować w przyszłości problemy, np. z samooceną.

Dlatego warto już zawczasu zadbać o różnorodne wzorce, np. lalki o różnym kolorze skóry, o różnym typie sylwetki, nie tylko księżniczki z koroną na głowie w stylu smukłej Barbie. Lepiej też nie narzucać dziecku z góry konkretnej lalki, która naszym zdaniem jest ładna. Dziecko może polubić i uznać za ładną szmaciankę z guzikami lub oryginalną laleczkę bez narysowanej buzi (są takie, które zachęcają do wyobrażenia sobie przez dziecko emocji).

Najpopularniejsze typy lalek

Lalki dostępne na rynku możemy podzielić na 5 głównych kategorii, które pozwolą łatwiej zdecydować o wyborze tej odpowiedniej. Oto praktyczna charakterystyka poszczególnych rodzajów.

1. Lalki szmaciane

Lalki szmaciane to lalki uszyte z materiału, mięciutkie, można je przytulać. Można kupić gotowe lub uszyć je samemu albo jeszcze lepiej – z dzieckiem. Pierwotnie były to bardzo proste w formie lalki, np. z guziczkami zamiast oczu. Dziś bywają już bardzo zaawansowane. Nie są więc przeznaczone tylko i wyłącznie dla maluszków.

Zobacz też: Lalki dla 2 letniej dziewczynki - sprawdź opinie

Najmłodsze dzieci lubią takie zwyczajne materiałowe laleczki, choć są też bardzo fajne wersje tzw. edukacyjnych lalek, czyli lalek ćwiczących umiejętności, jak np. lalka, której można zajrzeć do brzucha i wyciągnąć wszystkie narządy wewnętrzne albo lalka-chłopiec, którą można rozebrać i ubrać - od bielizny po buty i plecak. Są też lalki szmacianki, którym zmienia się pieluszkę i takie, które mają zaznaczone narządy płciowe. Ta ostatnia cecha jest charakterystyczna dla wszystkich rodzajów lalek. Kiedyś płeć lalek była częściej określana wyłącznie zewnętrznie.


2. Lalki bobasy

Lalki bobasy to laleczki, które przypominają noworodki i niemowlęta. Są różnej wielkości, choć zwykle mają rozmiar prawdziwego dziecka. Zwykle bez włosów lub z krótkimi, których nie trzeba pielęgnować. Najczęściej są zrobione z plastiku albo gumy lub podobnych tworzyw. Czasami mają miękkie brzuszki, a rączki i nóżki twarde. Oczy mogą być otwarte na stałe lub zamykane. W komplecie mają wiele akcesoriów.

Zobacz też: Czym się różni lalka interaktywna od tej z wieloma funkcjami?

Mogą mieć też mnóstwo dodatkowych funkcji, np. wydawanie dźwięków, poruszanie się lub imitowanie odruchów żywego dziecka typu: odbijanie, płacz, siusianie itp. Coraz więcej lalek tego typu wygląda bardzo realistycznie. Lalki typu Reborn oddają każdy anatomiczny szczegół budowy i wyglądają jak prawdziwe, dopiero co urodzone dzieci lub niemowlęta. Co do ich atrakcyjności, zdania są podzielone.

 


Zobacz też: 8 lalek bobasów już od 53 zł! Najfajniejsze i z wieloma funkcjami [PRZEGLĄD]

 

3. Lalki przypominające małe dzieci

To zwykle lalki wyglądające jak małe dziewczynki lub kilkuletni chłopcy. Już z włosami, ubrankami, akcesoriami. Również można się nimi opiekować, ale mogą też już mieć swoje charakterystyczne zainteresowania, np. mają swojego zwierzaka, własną modną szafę z wieloma strojami, można je leczyć, albo mają ulubione zajęcie lub zawód, są np. dziewczynkami-kucharkami, chłopcami-strażakami itp.


4. Lalki przypominające dorosłe kobiety

Lalki Barbie i w podobnym stylu to lalki, które przypominają z wyglądu dorosłą kobietę. Lalka ma zgrabny spory biust, talię, długie nogi. Najczęściej też intensywny makijaż. Do tego także idealnie zbudowanego chłopaka Kena, przyjaciółki i masę ubrań oraz rozmaitych akcesoriów, z domkami, samochodami i innego tego typu dodatkami.
Nie da się ukryć, że wciąż jest marzeniem wielu dziewczynek i wciąż jest dla nich niesamowitą atrakcją. Dzieci lubią bawić się w dorosłość.
 

Zobacz także
Domek dla lalek

Jaki domek dla lalek wybrać: drewniany, plastikowy czy rozkładany? [RANKING 2022]

lalki-edukacyjne-szmaciane-do-zadan-specjalnych.jpg

6 wyjątkowych lalek, które ćwiczą umiejętności dziecka

Barbie, lalka, najdroższa barbie

To musisz zobaczyć - 5 najdroższych lalek Barbie na świecie


Na szczęście ta najpopularniejsza zabawka na świecie ma już swoje wersje postaci kobiecych w różnych kolorach skóry i o rozmaitych, nie tylko wychudzonych i nierealnych proporcjach ciała. Różnorodność jest modna. Są już dostępne Barbie z szerszymi biodrami, kształtniejszymi łydkami, niższe i ze znacznie krótszymi nogami. Mogłyby też być takie bez sztucznego makijażu rodem z Las Vegas. Na razie tylko pojedynczy rzemieślnicy zajmują się przerabianiem takich lalek Barbie i podobnych typów na nieco bardziej zbliżone wyglądem do naturalnego.


5. Lalki wzorowane na postaciach z filmów i bajek dla dzieci

To kolejna kategoria lalek, równie ważna i wzbudzająca zachwyt u dzieci. Lalki są różnego typu – mogą być odwzorowane 1:1, mogą też być dziecięcą wersją ukochanego bohatera. I tak teraz lalki wyglądające, jak Elza i Anna z przebojowego filmu Disneya „Kraina lodu” to nieustający hit. Inne bohaterki takie jak Roszpunka, Merida czy Vaiana też się bardzo podobają.

Kilka lat temu pojawiły się na rynku nietypowe lalki Monster High wraz z serialem o takim samym tytule, po polsku tłumaczonym jako „Straszyceum”. Lalki mają demoniczny wygląd, są inspirowane wampirami, mumią, zombie, wilkołakami i duchami. Modny trend, który nadal jest widoczny na półkach sklepowych z zabawkami.

Podobnym, nieco świeższym hitem, są lalki inspirowane animowaną bajką i magicznym światem "Enchantimals". Lalki Enchantimals to dziewczynki i dziewczyny, które mają zwierzęce cechy. Są bardzo opiekuńcze i związane ze światem przyrody, a jednocześnie osadzone w magii. Moda na łączenie cech ludzkich i zwierzęcych jest bardzo widoczna w postaciach lalek.

Wszystkie rodzaje lalek mogą też jednocześnie występować w wersjach mini i w postaci figurek zrobionych z różnego materiału. Kiedyś figurki były wyłącznie drewniane, dziś różnorodność tworzyw, z których wykonane są takie małe laleczki jest o wiele większa.




Która z lalek spodoba się najbardziej twojemu dziecku?

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA