lampiony adwentowe
fot. Adobe Stock

Lampiony adwentowe – bardzo łatwe do zrobienia z dzieckiem

Przygotowując się do świąt możesz zrobić z dzieckiem lampion adwentowy. Idealnie wprowadzi malucha w nastrój oczekiwania na świętego Mikołaja.
Agnieszka Majchrzak
lampiony adwentowe
fot. Adobe Stock
Na tym polega magia świąt, że nawet oczekiwanie na nie ma w sobie urok. Wraz z początkiem grudnia rozpoczyna się Adwent, a więc czas przygotowań do Bożego Narodzenia - stroimy domy świerkowym wieńhttps://majsterkoman.pl/jak-zrobic-lampion-adwentowy-na-roraty-z-papieru/cem adwentowym oraz wieszamy specjalne kalendarze ze słodkościami. Także lampion adwentowy jest elementem tradycji oczekiwania na Boże Narodzenie. Bardzo łatwo możesz zrobić go z dzieckiem. Przygotowałyśmy dla ciebie jego prostą instrukcję.

Spis treści:

Lampion adwentowy to symbol oczekiwania na święta

Zgodnie z tradycją lampiony adwentowe oświetlają pierwszą część mszy świętej roratnej, podczas której w kościele pogaszone są światła i panuje symboliczna ciemność. Światło świec jest symbolem dobrej nowiny o zbliżającym się nadejściu Jezusa. Dawniej roraty odbywały się wyłącznie o świcie i także drogę do kościoła oświetlało się takim lampionem.

Lampa może służyć również jako dekoracja domu. Wprowadzi w nim radosny i magiczny czas oczekiwania na święta. W ten sposób twój maluch na pewno poczuje nastrój przygotowań do nich. Światło lampionu to niezaprzeczalny dowód, że święta są już naprawdę tuż, tuż. To także super pomysł na kreatywne spędzenie grudniowego wieczoru.
Redakcja poleca: Jak dekorować świąteczne pierniki - film
Dzieci ozdabiają świąteczne ciasteczka. Zobacz, który z pomysłów wykorzystasz do wspólnej zabawy ze swoim dzieckiem.

Papierowy lampion adwentowy

Lampiony adwentowe mogą być wykonane z:
 • tektury
 • drewna
 • plastiku
 • metalu.

W dawnych czasach do wnętrza lampionu wsadzało się woskową świeczkę. Obecnie o wiele bezpieczniej jest umieścić w jego środku świeczkę LED, które daje po zapaleniu niepowtarzalny efekt, a nie stwarza żadnego zagrożenia dla dziecka.

Lampion można przygotować własnoręcznie, z kartonu. Ma formę czworoboku, a jego ścianki są ozdobione symbolami chrześcijańskimi lub scenami biblijnymi, np. szopki betlejemskiej.​

Lampion adwentowy - instrukcja

Do wykonania lampionu potrzebujesz:
 • karton np. po butach,
 • bibułę w różnych kolorach,
 • kredki,
 • nożyczki,
 • linijkę,
 • ołówek,
 • klej.

Sposób wykonania lampionu adwentowego:

1. Na kartce tektury rozrysuj szablon lampy, a następnie go wytnij. Dłuższa ściana powinna mieć wymiar 14 cm, zaś krótsza - 9 cm (możesz oczywiście je zmienić). Ponieważ ściany będą sklejane, musisz do nich dorysować zakładki - klikając tutaj, znajdziesz gotowy szkic szablonu.

2. Wytnij na dwóch ścianach lampionu okna, tak aby światło z jego środka przenikało na zewnątrz. Na dwóch pozostałych ścianach możesz wyciąć np. gwiazdę betlejemską lub aniołka.

4. Przyklej od wewnętrznej strony lampionu bibułę w różnych kolorach, tak aby od środka zakrywały one wycięte okna i figury - w ten sposób na zewnątrz będzie się wydobywało kolorowe, nastrojowe światło.

5. Przygotuj uchwyt na lampę - wytnij wąski pasek i zrób w górnej części po obu stronach lampionu odpowiedniej wielkości nacięcia tak, aby uchwyt wchodził w nie z oporem.

5. Sklej boki lampionu.

6. Wsuń uchwyt w nacięcia i przyklej go od środka na długości około 2 cm.

Lampion możesz ozdobić na różne sposoby. Musi mieć okna, tak aby jego światło pięknie rozchodziło się na zewnątrz, ale to, jak udekorujesz jego pozostałe ściany, zależy od ciebie. To dobry moment, aby twój maluch wykazał się wyobraźnią i np. pomalował lampion kredkami według własnego pomysłu.
 
Zobacz też:

Ocena (1 ocena)

5.0

Zobacz także

Popularne tematy