lampion adwentowy jak zrobić
fot. Adobe Stock

Lampion adwentowy: jak zrobić lampion na roraty? Instrukcja krok po kroku

Lampion adwentowy może posłużyć jako lampion na roraty. Łatwo go zrobić: przygotuj karton i kolorowe bibuły. Wystarczy 15-20 minut pracy, trochę zaangażowania i lampion na roraty DIY będzie gotowy.
lampion adwentowy jak zrobić
fot. Adobe Stock
Lampion adwentowy jest elementem tradycji oczekiwania na Boże Narodzenie. Tradycyjnie lampiony adwentowe nosi się na roraty, ale mogą też służyć jako dekoracja świąteczna. Lampion na roraty możesz bardzo łatwo zrobić z dzieckiem. Przygotowałyśmy prostą instrukcję oraz wzory lampionów.

Spis treści:

Co to jest lampion adwentowy?

Zgodnie z tradycją lampiony adwentowe oświetlają pierwszą część mszy świętej roratnej, podczas której w kościele pogaszone są światła i panuje symboliczna ciemność. Światło świec jest symbolem dobrej nowiny o zbliżającym się nadejściu Jezusa. Dawniej roraty odbywały się wyłącznie o świcie i drogę do kościoła także oświetlało się lampionem adwentowym.

Lampion na roraty może służyć również jako świąteczna dekoracja domu. Wprowadzi radosny i magiczny czas oczekiwania na święta. W ten sposób twój maluch na pewno poczuje nastrój świątecznych przygotowań. Światło lampionu to niezaprzeczalny dowód, że święta są już naprawdę tuż-tuż.

Lampiony adwentowe mogą mieć różne kształty i być wykonane z różnych materiałów:
 • tektury,
 • drewna,
 • plastiku,
 • metalu.

Lampiony mają zwykle wygodny uchwyt do noszenia na roraty. Do środka niektórych z nich można włożyć świeczkę, ale większość wyposażona jest w bezpieczne lampki LED.
 

Jak zrobić lampion adwentowy na roraty?

Wykonanie lampionu na roraty to superpomysł na kreatywne spędzenie grudniowego wieczoru. Aby zrobić lampion adwentowy, potrzebujesz:
 • karton, np. po butach,
 • bibułę w różnych kolorach,
 • kredki,
 • nożyczki,
 • linijkę,
 • ołówek,
 • klej.

Lampion na roraty DIY:

Lampion dobrze jest przygotować własnoręcznie, z kartonu. Ma on formę czworoboku, a jego ścianki są ozdobione symbolami chrześcijańskimi, świątecznymi lub scenami biblijnymi, np. szopki bożonarodzeniowej.​

1. Na kartce tektury rozrysuj szablon lampy, a następnie go wytnij. Dłuższa ściana powinna mieć wymiar 14 cm, a krótsza – 9 cm (możesz oczywiście je zmienić). Ponieważ ściany będą sklejane, musisz do nich dorysować zakładki.

2. Wytnij na dwóch ścianach lampionu okna, tak aby światło z jego środka przenikało na zewnątrz. Na dwóch pozostałych ścianach możesz wyciąć np. gwiazdę betlejemską lub aniołka.

4. Przyklej od wewnętrznej strony lampionu bibułę w różnych kolorach, tak aby od środka zakrywała ona wycięte okna i kształty – w ten sposób na zewnątrz będzie się wydobywało kolorowe, nastrojowe światło.

5. Przygotuj uchwyt na lampę – wytnij wąski pasek i zrób w górnej części po obu stronach lampionu odpowiedniej wielkości nacięcia, tak aby uchwyt wchodził w nie z oporem. Możesz także przygotować kawałek sznurka.

5. Sklej boki lampionu.

6. Wsuń uchwyt w nacięcia i przyklej go od środka na długości ok. 2 cm (albo zamocuj sznurek do ścianek lampionu)

Lampion adwentowy możesz ozdobić na różne sposoby. Musi mieć okna, tak aby jego światło pięknie rozchodziło się na zewnątrz, ale to, jak udekorujesz jego pozostałe ściany, zależy od ciebie. To dobry moment, aby twój maluch wykazał się wyobraźnią i np. pomalował lampion kredkami lub farbami według własnego pomysłu.

Dawniej do wnętrza lampionu wsadzało się woskową świeczkę. Obecnie o wiele bezpieczniej jest umieścić w środku świeczkę LED, która daje niepowtarzalny efekt, a nie stwarza żadnego zagrożenia dla dziecka.

Jak zrobić lampion adwentowy: przykładowe wzory do druku

Kliknij we wzory lampionów na roraty, aby je wydrukować.
lampion na roraty wzór
lampion adwentowy szablon do drukulampion adwentowy wzór do druku
Zobacz też:
Redakcja poleca: Jak zrobić kotylion z papieru: łatwa instrukcja DIY
Kotylion to obowiązkowa ozdoba na Święto Niepodległości. Aby zrobić kotylion, potrzebujesz jedynie kawałka papieru, papierowej papilotki do ciastka i wydrukowanego na kartce orzełka, którego szablon znajdziesz na naszej stronie. Taki kotylion narodowy to proste zadanie. Dzięki naszej instrukcji szykowanie ozdób na 11 listopada stanie się niezłą frajdą. Podpowiadamy, jak zrobić prosty i efektowny kotylion z papieru.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy