lampion adwentowy jak zrobić
fot. Adobe Stock

Lampion adwentowy: jak zrobić lampion na roraty? Instrukcja krok po kroku

Zastanawiasz się, jak zrobić lampion adwentowy? To proste: przygotuj karton, kolorowe bibuły i inne rzeczy, które masz w domu. Wystarczy 15-20 minut pracy, trochę zaangażowania i lampion na roraty będzie gotowy.
Agnieszka Majchrzak
lampion adwentowy jak zrobić
fot. Adobe Stock
Lampion adwentowy jest elementem tradycji oczekiwania na Boże Narodzenie. Tradycyjnie lampiony adwentowe nosi się na roraty, ale mogą też służyć jako dekoracja świąteczna. Lampion na roraty możesz bardzo łatwo zrobić z dzieckiem. Przygotowałyśmy dla ciebie jego prostą instrukcję.

Spis treści:

Lampion adwentowy – jak zrobić

Do wykonania lampionu potrzebujesz:
 • karton np. po butach,
 • bibułę w różnych kolorach,
 • kredki,
 • nożyczki,
 • linijkę,
 • ołówek,
 • klej.

Lampion na roraty – jak zrobić

Lampion dobrze jest przygotować własnoręcznie, z kartonu. Ma formę czworoboku, a jego ścianki są ozdobione symbolami chrześcijańskimi, świątecznymi lub scenami biblijnymi, np. szopki betlejemskiej.​

1. Na kartce tektury rozrysuj szablon lampy, a następnie go wytnij. Dłuższa ściana powinna mieć wymiar 14 cm, zaś krótsza – 9 cm (możesz oczywiście je zmienić). Ponieważ ściany będą sklejane, musisz do nich dorysować zakładki.

2. Wytnij na dwóch ścianach lampionu okna, tak aby światło z jego środka przenikało na zewnątrz. Na dwóch pozostałych ścianach możesz wyciąć np. gwiazdę betlejemską lub aniołka.

4. Przyklej od wewnętrznej strony lampionu bibułę w różnych kolorach, tak aby od środka zakrywała ona wycięte okna i kształty – w ten sposób na zewnątrz będzie się wydobywało kolorowe, nastrojowe światło.

5. Przygotuj uchwyt na lampę – wytnij wąski pasek i zrób w górnej części po obu stronach lampionu odpowiedniej wielkości nacięcia tak, aby uchwyt wchodził w nie z oporem. Możesz także przygotować kawałek sznurka.

5. Sklej boki lampionu.

6. Wsuń uchwyt w nacięcia i przyklej go od środka na długości około 2 cm (albo zamocuj sznurek do ścianek lampionu)

Lampion możesz ozdobić na różne sposoby. Musi mieć okna, tak aby jego światło pięknie rozchodziło się na zewnątrz, ale to, jak udekorujesz jego pozostałe ściany, zależy od ciebie. To dobry moment, aby twój maluch wykazał się wyobraźnią i np. pomalował lampion kredkami lub farbami według własnego pomysłu.

Dawniej do wnętrza lampionu wsadzało się woskową świeczkę. Obecnie o wiele bezpieczniej jest umieścić w jego środku świeczkę LED, które daje po zapaleniu niepowtarzalny efekt, a nie stwarza żadnego zagrożenia dla dziecka.
Redakcja poleca: Jak dekorować świąteczne pierniki - film
Dzieci ozdabiają świąteczne ciasteczka. Zobacz, który z pomysłów wykorzystasz do wspólnej zabawy ze swoim dzieckiem.

Lampiony adwentowe gotowe

Lampiony adwentowe mogą mieć różne kształty, mogą być wykonane z różnych materiałów:
 • tektury
 • drewna
 • plastiku
 • metalu.

Mają wygodny uchwyt do noszenia ich na roraty. Do środka niektórych z nich można włożyć świeczkę, ale większość wyposażona jest w bezpieczne lampki LED.
 

Lampion na roraty to symbol oczekiwania na święta

Zgodnie z tradycją lampiony adwentowe oświetlają pierwszą część mszy świętej roratnej, podczas której w kościele pogaszone są światła i panuje symboliczna ciemność. Światło świec jest symbolem dobrej nowiny o zbliżającym się nadejściu Jezusa. Dawniej roraty odbywały się wyłącznie o świcie i także drogę do kościoła oświetlało się takim lampionem.

Lampa może służyć również jako świąteczna dekoracja domu. Wprowadzi w nim radosny i magiczny czas oczekiwania na święta. W ten sposób twój maluch na pewno poczuje nastrój przygotowań do nich. Światło lampionu to niezaprzeczalny dowód, że święta są już naprawdę tuż, tuż. To także superpomysł na kreatywne spędzenie grudniowego wieczoru.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy