lanugo - kiedy zniknie z ciała dziecka
fot. Adobe Stock

Lanugo - dlaczego dziecko się z nim rodzi, jak się pozbyć, kiedy zniknie

Lanugo to u noworodka meszek płodowy i pozostałość po czasie, kiedy był w brzuchu mamy. Czasami ta pamiątka na dłużej pozostaje na skórze maleństwa.
Agnieszka Majchrzak
lanugo - kiedy zniknie z ciała dziecka
fot. Adobe Stock
Rzadko które dziecko po urodzeniu wygląda jak różowy bobasek z reklam. Z reguły maleństwo ma obrzękniętą twarz, opuchnięte oczka, a skórka jego ciałka jest mocno zaczerwieniona i pokryta specyficznym meszkiem włosów. To właśnie lanugo, które miało do spełnienia w brzuchu mamy określoną rolę, a my wyjaśniamy jego znaczenie. Na pewno nie jest to powód do obaw.

Spis treści:

Co to jest lanugo

Lanugo to malutkie i bardzo delikatne, bezbarwne włoski, które jako meszek płodowy pokrywają ciało płodu. Podlegają ciągłej wymianie - stare wpadają do płynu owodniowego, a w ich miejsce wyrastają nowe. Włoski pojawiają się na ciele dziecka w okolicach piątego miesiąca ciąży, zaś znikają pomiędzy siódmym a ósmym miesiącem ciąży. Lanugo zazwyczaj jest na plecach, ramionach i policzka. Czasem jednak jest obecne u noworodków.
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Dlaczego na skórze dziecka powstaje lanugo

Zadaniem meszka płodowego jest ochrona skóry dziecka przed wodami płodowymi. Dziecko przebywające w brzuchu mamy cały czas jest poddawane działaniu wody i jego skóra uległaby zbytniej maceracji. Meszek pokrywający jego ciało chroni je przed tym. W połączeniu z mazią płodową (łój oraz martwe komórki naskórka) tworzy naturalną barierę ochronną przed płynem owodniowym. Pokrywa całe ciało z wyjątkiem wewnętrznych powierzchni dłoni, powiek, warg, pępka i podeszwy stóp.

Kiedy zniknie lanugo?

Lanugo zaczyna zanikać jeszcze w życiu płodowym. Dziecko połyka go z płynem owodniowym. To właśnie z niego oraz ze złuszczonego naskórka powstaje smółka, pierwsza kupka dziecka, która jest wydalana krótko po urodzeniu. Wśród dzieci urodzonych w terminie niewiele rodzi się z lanugo.

O wiele częściej z lanugo rodzą się dzieci urodzone przed terminem, w tym wcześniaki. W takich przypadkach włoski pokrywające ich ciałko są grubsze i dłużej tez utrzymują się na nim po porodzie.

Z kolei dzieci urodzone po wyznaczonym terminie porodu często mają pomarszczoną skórę. To właśnie efekt działania wód płodowych na skórę dziecka, gdy nie jest ona chroniona lanugo.

Wycieranie się meszka płodowego

Ale zdarza się także tak, że noworodki rodzą się z meszkiem płodowym. Najczęściej zniknie on niedługo po porodzie w wyniku naturalnego wycierania się.

Pomaga w tym bardzo codzienna pielęgnacja skóry noworodka, np. kąpiele, masowanie i przekręcanie ciałka. Nie ma sensu tego procesu przyspieszać i na pewno nie można np. golić meszku. Wytrze się sam w ciągu kilku tygodni.

Lanugo - niepokojące objawy

Jeżeli meszek płodowy utrzymuje się znacznie dłużej, wymaga to konsultacji lekarskiej. W bardzo rzadkich przypadkach może to być objaw:
  • choroby wrodzonej - hipertrichoza meszkowa objawia się nadmiernym owłosieniem, wówczas lanugo nie zanika i może zamienić się w stałe włosy,
  • zaburzeń hormonalnych.

Zobacz też: 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Popularne tematy