Alergia krzyżowa - co jeszcze może cię uczulać?

Jeśli masz uczulenie na pyłki, możesz reagować alergicznie również na owoce, warzywa albo np. na lateks. Jak to jest możliwe? To skutek działania alergii krzyżowej. Chcesz sprawdzić, jak krzyżują się alergie? Wybierz alergen, który wywołuje u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
Balony
fot. Fotolia

Lateks

Jest naturalnym produktem otrzymywanym z roślin kauczukodajnych. Uczula poprzez dotyk i wdychanie. Objawy alergii mogą wywołać rękawiczki ochronne, materiały elastyczne, baloniki, płaszcze przeciwdeszczowe, prezerwatywy, do których produkcji użyto lateksu. Bardzo często występują alergie krzyżowe na lateks i owoce (patrz: tabelka niżej) - noszą one wspólną nazwę zespołu lateksowo-owocowego. Niemal połowa osób, u których występują objawy alergii na gumę lateksową, reaguje nadwrażliwością na ziemniaki (uczulenie pojawia się po kontakcie z surowymi ziemniakami, np. podczas ich obierania czy tarcia). Uczulenie na lateks może pojawić się również u osób reagujących alergią na pyłki niektórych roślin. 

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w marcu [WIDEO]
Alergia wziewna utrudnia cieszenie się z wiosny. Sprawdź, na jakie alergeny jest teraz narażone twoje dziecko i nie daj się zaskoczyć.