GRY
 
 

Alergia krzyżowa - co jeszcze może cię uczulać?

Jeśli masz uczulenie na pyłki, możesz reagować alergicznie również na owoce, warzywa albo np. na lateks. Jak to jest możliwe? To skutek działania alergii krzyżowej. Chcesz sprawdzić, jak krzyżują się alergie? Wybierz alergen, który wywołuje u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.

Balony
fot. Fotolia

Lateks

Jest naturalnym produktem otrzymywanym z roślin kauczukodajnych. Uczula poprzez dotyk i wdychanie. Objawy alergii mogą wywołać rękawiczki ochronne, materiały elastyczne, baloniki, płaszcze przeciwdeszczowe, prezerwatywy, do których produkcji użyto lateksu. Bardzo często występują alergie krzyżowe na lateks i owoce (patrz: tabelka niżej) - noszą one wspólną nazwę zespołu lateksowo-owocowego. Niemal połowa osób, u których występują objawy alergii na gumę lateksową, reaguje nadwrażliwością na ziemniaki (uczulenie pojawia się po kontakcie z surowymi ziemniakami, np. podczas ich obierania czy tarcia). Uczulenie na lateks może pojawić się również u osób reagujących alergią na pyłki niektórych roślin. 

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Dlaczego należy dzieciom podawać jak najwcześniej alergeny? [WIDEO]
Mamy podawajcie swoim dzieciom możliwie jak najwcześniej alergeny – podpowiada ekspert ds. dietetyki. Zobacz, dlaczego to takie ważne! Najnowsze wytyczne!