Alergia krzyżowa – objawy, tabela alergenów krzyżowych

Alergia krzyżowa polega na tym, że osoba z alergią, np. na pyłek brzozy, manifestuje objawy uczulenia także podczas kontaktu z innymi alergenami, np. owocami. Alergicy dla własnego bezpieczeństwa powinni znać tabelę alergenów krzyżowych, żeby wiedzieć, kiedy są narażeni na ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji krzyżowych. Prezentujemy interaktywną tabelę alergenów i powiązanych z nimi alergenów, które reagują krzyżowo. Wybierz alergen wywołujący u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
Balony
fot. Fotolia

Lateks

Jest naturalnym produktem otrzymywanym z roślin kauczukodajnych. Uczula poprzez dotyk i wdychanie. Objawy alergii mogą wywołać rękawiczki ochronne, materiały elastyczne, baloniki, płaszcze przeciwdeszczowe, prezerwatywy, do których produkcji użyto lateksu. Bardzo często występują alergie krzyżowe na lateks i owoce (patrz: tabelka niżej) - noszą one wspólną nazwę zespołu lateksowo-owocowego. Niemal połowa osób, u których występują objawy alergii na gumę lateksową, reaguje nadwrażliwością na ziemniaki (uczulenie pojawia się po kontakcie z surowymi ziemniakami, np. podczas ich obierania czy tarcia). Uczulenie na lateks może pojawić się również u osób reagujących alergią na pyłki niektórych roślin. 

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Popularne tematy