kobieta, ciąża, plaża, wakacje, morze

Jak przetrwać lato w ciąży bez kłopotliwych dolegliwości?

Gorące lato może przynieść sporo niespodzianek kobiecie w ciąży, nie tylko miłych. Ale nie żałuj, że masz duży brzuch akurat wtedy, gdy jest tak ciepło.
Małgorzata Wódz
kobieta, ciąża, plaża, wakacje, morze
Najlepsza rada dla kobiety w ciąży - zaszyć się w leśnej głuszy albo pojechać nad jezioro i tam przeczekać gorące dni. Ale nie każda przyszła mama może i chce skorzystać z takiego rozwiązania. Jeśli masz inne plany i spędzasz lato w mieście, sprawdź, jak poradzić sobie z letnimi dolegliwościami, gdy dopadnie cię wielki upał

W ciąży puchną nogi, co robić?

Wysoka temperatura powietrza sprzyja tworzeniu się obrzęków w ciąży. Przyszła mama może zaobserwować je nie tylko na nogach, ale również na dłoniach. Ich główną przyczyną są problemy z krążeniem, do których dochodzi, gdy powiększająca się macica uciska żyły. Wpływ na opuchnięte kostki, czy palce dłoni ma również gromadzenie się płynów w organizmie podczas ciąży. Co może przynieść ulgę?
 • Kąpiel w chłodnej wodzie z solą i smarowanie kończyn chłodzącym kremem, np. zawierającym mentol.
 • Chłodne okłady na łydki - możesz robić je w pracy, gdy nie możesz skorzystać z prysznica. 
 • Wygodne buty na półtoracentymetrowym obcasie - ułatwiają krążenie.
 • Trzymanie stóp powyżej serca, np. na oparciu kanapy, i nie zakładanie nogi na nogę – to ułatwi odpływ krwi.
 • Ograniczenie soli - jej nadmiar sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie.
Uwaga: Jeśli opuchlizna nie znika po nocy – może być objawem nadciśnienia wywołanego ciążą. Taki stan wymaga konsultacji z lekarzem.

Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Jak dużo pić podczas upału? 

Gdy jest gorąco, intensywnie się pocisz i szybciej niż zwykle tracisz wodę. A to nie pozostaje obojętne dla twojego organizmu i samopoczucia. Jeśli za mało pijesz, mocz staje się gęsty, co sprzyja zapaleniom układu moczowego, dochodzi również do powstania obrzęków, bolesnych skurczów łydek oraz drętwienia rąk. Gdy kobieta w ciąży pije za mało, gorzej pracują także więzadła, co może objawiać się bólami krzyża i bioder.
 • Nie wychodź z domu bez butelki niegazowanej wody w torebce.
 • W upalne dni pij co najmniej dwa litry płynów: niegazowaną, niskozmineralizowaną wodę, herbaty owocowe, soki (najlepiej rozcieńczone wodą). Unikaj napojów typu „light”.

Co jest przyczyną zasłabnięć w ciąży?

Tak może wpływać na organizm przyszłej mamy wysoka temperatura. Aby nie doszło do przegrzania w ciąży nie zaleca się przebywania w słońcu. Jeśli często zdarzają ci się zasłabnięcia, pojawia się ból głowy lub zawroty głowy – zmierz ciśnienie. Gdy jest niskie (poniżej 90/60), nie musisz się martwić (krążenie krwi pobudzisz, masując skórę pod prysznicem gąbką w kierunku od stóp do serca). Wysokie (od 140/90 w górę), może być niebezpieczne dla ciebie i dziecka, idź więc jak najszybciej do lekarza. Chroń głowę przed słońcem, np. nosząc kapelusz z rondem, który osłoni nie tylko głowę, ale i twarz. W ten sposób unikniesz przed plam ciążowych. Co robić jeśli:
 • Czujesz, że robi ci się słabo - spryskaj twarz wodą w spreju, gdy jest gorąco, warto ją nosić przy sobie. Usiądź w cieniu i opuść głowę jak najniżej – po chwili poczujesz się lepiej, bo krew dotleni mózg. Gdy to nie pomoże, ściśnij mocno płatki uszu, by poprawić dokrwienie mózgu. 
 • Masz zawroty głowy i mroczki przed oczami - jak najszybciej usiądź, aby nie upaść. 

Jak uniknąć obfitego pocenia się w ciąży?

Wzmożony obieg krwi powoduje podwyższenie temperatury ciała, stąd intensywne poty. Gdy czujesz, że się spociłaś, omijaj klimatyzowane sklepy - gwałtowna zmiana temperatury może się skutkować przeziębieniem. Twój problem rozwiąże:
 • Chłodny (nie zimny!) prysznic - a jeśli jesteś akurat poza domem, przetarcie spoconych części ciała chusteczkami nawilżanymi. 
 • Hipoalergiczny antyperspirant - staraj się nie używać mocno perfumowanych kosmetyków, które mogą podrażnić skórę. Najlepsze są w kulce i sztyfcie. Wysokie stężenie hormonów zmienia skład potu, który w połączeniu z perfumami może dać nieoczekiwaną zapach.
 • Jeśli pocą się stopy - stosuj talk (posypuj nim stopy i wnętrze butów). Gdy to nie wystarcza, włóż do butów wkładki przeciwpotne (do kupienia w drogeriach i sklepach obuwniczych) i często chodź boso.
   

Co robić, by uniknąć ciążowej ostudy?

Promienie słoneczne mogą wywołać lub zwiększyć problemy z przebarwieniem naskórka, mogą pojawić się plamy na twarzy, czyli tzw. ostuda – ciemnieje skóra wokół ust, nosa i oczu. Przyszłe mamy są też bardziej narażone na oparzenia słoneczne. Jak sobie z nimi radzić?
 • Unikaj opalania się i przebywania w słońcu w godzinach południowych. 
 • Przed wyjściem z domu smaruj odkryte części ciała kremem przeciwsłonecznym o faktorze 15-30 (najlepiej do skóry wrażliwej). 

Czytaj też: Opalanie w ciąży - co jest prawdą a co mitem?

Jak radzić sobie z zadyszką w ciąży? 

Jesteś teraz bardziej wrażliwa na zamiany temperatury i ciśnienia, a twój organizm pracuje „za dwoje”, więc łatwiej się męczysz. Powiększająca się macica uciska narządy wewnętrzne, a one przeponę. W czasie wdechu płuca nie mogą się wystarczająco wypełnić powietrzem, stąd zadyszka. Co pomoże?
 • Zwolnij tempo - powoli podnoś się z łóżka i od stołu, chodź wolniejszym krokiem, nie wbiegaj na schody, oszczędzisz sobie zmęczenia, duszności i uderzeń gorąca.
 • Rano i po południu znajdź chwilę na spacer ocienionymi, parkowymi alejkami.
 • W pracy rób krótkie przerwy, żeby wstać i się przejść. Na biurku postaw wiatraczek (jeśli pomieszczenie nie jest klimatyzowane), a pod biurkiem podnóżek. Miej też pod ręką wodę z cytryną. 
Czytaj też: Lepiej urodzić latem czy zimą?

Konsultacja: Prof. dr hab. Ewa Dmoch-Gajzlerska, ginekolog położnik. Kieruje Zakładem Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej AM w Warszawie.

Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy