GRY
 
 

Jak przetrwać lato w ciąży bez kłopotliwych dolegliwości?

Gorące lato może przynieść sporo niespodzianek kobiecie w ciąży, nie tylko miłych. Ale nie żałuj, że masz duży brzuch akurat wtedy, gdy jest tak ciepło.

kobieta, ciąża, plaża, wakacje, morze
Najlepsza rada dla kobiety w ciąży - zaszyć się w leśnej głuszy albo pojechać nad jezioro i tam przeczekać gorące dni. Ale nie każda przyszła mama może i chce skorzystać z takiego rozwiązania. Jeśli masz inne plany i spędzasz lato w mieście, sprawdź, jak poradzić sobie z letnimi dolegliwościami, gdy dopadnie cię wielki upał

W ciąży puchną nogi, co robić?

Wysoka temperatura powietrza sprzyja tworzeniu się obrzęków w ciąży. Przyszła mama może zaobserwować je nie tylko na nogach, ale również na dłoniach. Ich główną przyczyną są problemy z krążeniem, do których dochodzi, gdy powiększająca się macica uciska żyły. Wpływ na opuchnięte kostki, czy palce dłoni ma również gromadzenie się płynów w organizmie podczas ciąży. Co może przynieść ulgę?
  • Kąpiel w chłodnej wodzie z solą i smarowanie kończyn chłodzącym kremem, np. zawierającym mentol.
  • Chłodne okłady na łydki - możesz robić je w pracy, gdy nie możesz skorzystać z prysznica. 
  • Wygodne buty na półtoracentymetrowym obcasie - ułatwiają krążenie.
  • Trzymanie stóp powyżej serca, np. na oparciu kanapy, i nie zakładanie nogi na nogę – to ułatwi odpływ krwi.
  • Ograniczenie soli - jej nadmiar sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie.
Uwaga: Jeśli opuchlizna nie znika po nocy – może być objawem nadciśnienia wywołanego ciążą. Taki stan wymaga konsultacji z lekarzem.

Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Jak dużo pić podczas upału? 

Gdy jest gorąco, intensywnie się pocisz i szybciej niż zwykle tracisz wodę. A to nie pozostaje obojętne dla twojego organizmu i samopoczucia. Jeśli za mało pijesz, mocz staje się gęsty, co sprzyja zapaleniom układu moczowego, dochodzi również do powstania obrzęków, bolesnych skurczów łydek oraz drętwienia rąk. Gdy kobieta w ciąży pije za mało, gorzej pracują także więzadła, co może objawiać się bólami krzyża i bioder.
  • Nie wychodź z domu bez butelki niegazowanej wody w torebce.
  • W upalne dni pij co najmniej dwa litry płynów: niegazowaną, niskozmineralizowaną wodę, herbaty owocowe, soki (najlepiej rozcieńczone wodą). Unikaj napojów typu „light”.

Co jest przyczyną zasłabnięć w ciąży?

Tak może wpływać na organizm przyszłej mamy wysoka temperatura. Aby nie doszło do przegrzania w ciąży nie zaleca się przebywania w słońcu. Jeśli często zdarzają ci się zasłabnięcia, pojawia się ból głowy lub zawroty głowy – zmierz ciśnienie. Gdy jest niskie (poniżej 90/60), nie musisz się martwić (krążenie krwi pobudzisz, masując skórę pod prysznicem gąbką w kierunku od stóp do serca). Wysokie (od 140/90 w górę), może być niebezpieczne dla ciebie i dziecka, idź więc jak najszybciej do lekarza. Chroń głowę przed słońcem, np. nosząc kapelusz z rondem, który osłoni nie tylko głowę, ale i twarz. W ten sposób unikniesz przed plam ciążowych. Co robić jeśli:
  • Czujesz, że robi ci się słabo - spryskaj twarz wodą w spreju, gdy jest gorąco, warto ją nosić przy sobie. Usiądź w cieniu i opuść głowę jak najniżej – po chwili poczujesz się lepiej, bo krew dotleni mózg. Gdy to nie pomoże, ściśnij mocno płatki uszu, by poprawić dokrwienie mózgu. 
  • Masz zawroty głowy i mroczki przed oczami - jak najszybciej usiądź, aby nie upaść. 

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj