mama, niemowlę, basen, całus

Lato z chorobami

Dzieci chorują niezależnie od pory roku. Nawet wtedy gdy pogoda sprzyja zdrowiu, bo jest ciepło i nie ma dużych wahań temperatury. Przeczytaj nasz poradnik, a infekcje nie będą wam straszne.
mama, niemowlę, basen, całus
ANGINA
Jest nie tylko uciążliwa, bo utrudnia maluchowi przełykanie. Bakterie wywołujące tę chorobę mogą prowadzić do powikłań. Nie obejdzie się więc bez lekarza.
- Objawy. Najpierw pojawia się ból i obrzęk gardła, co dokucza przy przełykaniu. Maluch nie ma apetytu. Powiększają się migdałki i węzły chłonne – można je wyczuć pod brodą i na szyi podczas anginy u dzieci. Towarzyszą temu wysoka gorączka i bóle mięśni oraz białe ropne naloty w gardle. Czasami dziecko wymiotuje i skarży się na ból głowy.
- Leczenie. Zwykle malec dostaje antybiotyk. Kuracja trwa około 10 dni – nie wolno przerywać podawania leku, nawet jeśli wydaje ci się, że dziecko czuje się już dobrze. Gorączkę trzeba obniżać.
- Powikłania. Źle leczona angina może być niebezpieczna – bywa, że bakterie atakują stawy, nerki, a nawet serce. W przypadku częstego występowania angin być może maluch będzie musiał poddać się zabiegowi usunięcia migdałków.
- Jak pomóc dziecku? Zadbaj, by dużo piło. Zaproponuj lekkostrawne, letnie dania o papkowatej konsystencji: budyń, rosołek do picia, zmiksowaną zupę.

BIEGUNKA
To częsta dolegliwość podczas letnich wyjazdów. Źle leczona lub nieleczona może prowadzić do odwodnienia!
- Objawy. W pieluszkach pojawiają się wodniste kupki, często mają kwaśny zapach. Może w nich występować śluz albo nawet nitki krwi. Maluch brudzi więcej pieluszek niż zwykle, jest przy tym apatyczny albo płaczliwy. Biegunce często towarzyszą wymioty, brak apetytu, lekka gorączka.
- Przyczyny. Najczęściej winowajcami są wirusy (rotawirusy, adenowirus), ale także bakterie, grzyby. Powodem może być też zmiana diety albo wody na wakacyjnym wyjeździe.
- Co możesz zrobić? Podawaj maluszkowi dużo napojów. Należy poić często, w małych ilościach, napojami o temperaturze pokojowej, a nawet lekko schłodzonymi. Najlepsza jest niegazowana woda mineralna lub rozpuszczone w wodzie płyny z elektrolitami. Pomocne są też herbatki, np. z mięty, kopru włoskiego, rumianku lub z suszonych jagód (dostępne w aptece). Gdy maluch nie chce pić większych porcji, często podawaj mu jedną lub dwie łyżeczki płynu. Niech dziecko je lekkostrawne posiłki, podaj np. płatki ryżowe, banana, pieczone jabłko, marchwiankę. Jeśli maluch dostaje już stałe posiłki, ogranicz ilość mleka.
- Kiedy do lekarza? Gdy maluch gorączkuje, wymiotuje, robi wodniste kupki i nie chce pić. Zawsze w przypadku noworodka. Choremu malcowi nie podawaj soków, słodkich napojów, bo cukier nasila biegunkę.


ZAPALENIE UCHA
Latem sprzyjają mu klimatyzacja, kąpiele w morzu, a także… przeciągi. Najczęściej chorują dzieci między 6. a 18. miesiącem życia.
- Objawy. Często pojawiają się wieczorem lub nocą. Malec marudzi, nie chce jeść (ssanie sprawia mu ból), szarpie uszko. Chorobie towarzyszy zwykle gorączka, ale może przebiegać ze stanem podgorączkowym, często po długo utrzymującym się katarze.
- Leczenie. Rozpoczyna je pediatra opiekujący się dzieckiem – najczęściej przepisuje antybiotyk. Kontrolę zawsze powinien przeprowadzić laryngolog. Gdy boli ucho, podaj dziecku lek przeciwbólowy.
- Zapobieganie. Podczas kataru dobrze czyść nosek – zapalenie ucha bywa skutkiem niewyleczonej infekcji.

PRZEZIĘBIENIE
Jego objawami są katar, kaszel i ból gardła. Przeziębienie u małego dziecka przebiega burzliwiej niż u dorosłego. Na początku malec ma wodnisty katar, gorączkę, która po 2–3 dniach obniża się, a wydzielina z nosa staje się gęstsza. Wszystko może trwać około siedmiu dni.
- Objawy. Katar zaczyna się od sapki – to znak, że śluzówka nosa jest w stanie zapalnym. Maluchowi trudno jest przez zatkany nosek oddychać i ssać, więc jest marudny i rozdrażniony. Kaszel zaś to reakcja obronna wynikająca z podrażnienia dróg oddechowych przez wirus lub spływającą po gardle wydzielinę. Najpierw jest to suche pokasływanie, po kilku dniach kaszel staje się wilgotny. Jeśli gorączka wzrośnie powyżej 38,5°C, trzeba ją obniżać.
- Jak możesz pomóc? Układaj malca na brzuszku, gdy nie śpi. Wydzielina z nosa będzie wydostawała się na zewnątrz i dziecku łatwiej będzie oddychać. Kładź je na boku lub noś pionowo, w łóżeczku ułóż tak, by miało wyżej główkę. Do noska zakraplaj sól fizjologiczną lub roztwór wody morskiej, by rozrzedzić wydzielinę. Zastosuj krople do nosa, jeśli katar jest silny, np. Nasivin 0,01%, który nawilża i udrożnia nosek – stosuj go najwyżej 2–3 dni. Podawaj dużo picia – częściej przystawiaj do piersi, dopajaj wodą. Kaszlącemu dziecku oklepuj plecki, by ułatwić mu odkrztuszanie. Niemowlętom nie należy podawać syropów przeciwkaszlowych, a jedynie ułatwiające odkrztuszanie.
- Kiedy do lekarza? Choć przeziębienie wydaje się banalną chorobą, również po nim może dojść do powikłań (zapalenia ucha środkowego, krtani lub oskrzeli). Wizyta u pediatry jest konieczna, gdy:
- wystąpi gorączka powyżej 38°C u dziecka do trzeciego miesiąca życia i powyżej 39°C – w wieku 4–12 miesięcy;
- wysoka temperatura pojawi się nagle, po dwóch i więcej dobach choroby;
- malec ma kłopoty z oddychaniem w czasie karmienia, jest apatyczny lub bardzo niespokojny;
- pojawią się wymioty, a dziecko ma trudności z połykaniem, co może świadczyć o zapaleniu gardła;
- maluch jest zmęczony silnymi napadami kaszlu;
- kaszel stanie się bardzo suchy, krtaniowy, szczekający.


Konsultacja: dr n. med. Alicja Karney, pediatra, kieruje Oddziałem Pediatrycznym Hospitalizacji Jednego Dnia w IMiD.

 
td_dopisek.gif

 
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy