GRY
 
 

Lato z chorobami

Dzieci chorują niezależnie od pory roku. Nawet wtedy gdy pogoda sprzyja zdrowiu, bo jest ciepło i nie ma dużych wahań temperatury. Przeczytaj nasz poradnik, a infekcje nie będą wam straszne.

mama, niemowlę, basen, całus
ANGINA
Jest nie tylko uciążliwa, bo utrudnia maluchowi przełykanie. Bakterie wywołujące tę chorobę mogą prowadzić do powikłań. Nie obejdzie się więc bez lekarza.
- Objawy. Najpierw pojawia się ból i obrzęk gardła, co dokucza przy przełykaniu. Maluch nie ma apetytu. Powiększają się migdałki i węzły chłonne – można je wyczuć pod brodą i na szyi podczas anginy u dzieci. Towarzyszą temu wysoka gorączka i bóle mięśni oraz białe ropne naloty w gardle. Czasami dziecko wymiotuje i skarży się na ból głowy.
- Leczenie. Zwykle malec dostaje antybiotyk. Kuracja trwa około 10 dni – nie wolno przerywać podawania leku, nawet jeśli wydaje ci się, że dziecko czuje się już dobrze. Gorączkę trzeba obniżać.
- Powikłania. Źle leczona angina może być niebezpieczna – bywa, że bakterie atakują stawy, nerki, a nawet serce. W przypadku częstego występowania angin być może maluch będzie musiał poddać się zabiegowi usunięcia migdałków.
- Jak pomóc dziecku? Zadbaj, by dużo piło. Zaproponuj lekkostrawne, letnie dania o papkowatej konsystencji: budyń, rosołek do picia, zmiksowaną zupę.

BIEGUNKA
To częsta dolegliwość podczas letnich wyjazdów. Źle leczona lub nieleczona może prowadzić do odwodnienia!
- Objawy. W pieluszkach pojawiają się wodniste kupki, często mają kwaśny zapach. Może w nich występować śluz albo nawet nitki krwi. Maluch brudzi więcej pieluszek niż zwykle, jest przy tym apatyczny albo płaczliwy. Biegunce często towarzyszą wymioty, brak apetytu, lekka gorączka.
- Przyczyny. Najczęściej winowajcami są wirusy (rotawirusy, adenowirus), ale także bakterie, grzyby. Powodem może być też zmiana diety albo wody na wakacyjnym wyjeździe.
- Co możesz zrobić? Podawaj maluszkowi dużo napojów. Należy poić często, w małych ilościach, napojami o temperaturze pokojowej, a nawet lekko schłodzonymi. Najlepsza jest niegazowana woda mineralna lub rozpuszczone w wodzie płyny z elektrolitami. Pomocne są też herbatki, np. z mięty, kopru włoskiego, rumianku lub z suszonych jagód (dostępne w aptece). Gdy maluch nie chce pić większych porcji, często podawaj mu jedną lub dwie łyżeczki płynu. Niech dziecko je lekkostrawne posiłki, podaj np. płatki ryżowe, banana, pieczone jabłko, marchwiankę. Jeśli maluch dostaje już stałe posiłki, ogranicz ilość mleka.
- Kiedy do lekarza? Gdy maluch gorączkuje, wymiotuje, robi wodniste kupki i nie chce pić. Zawsze w przypadku noworodka. Choremu malcowi nie podawaj soków, słodkich napojów, bo cukier nasila biegunkę.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.
Doładuj
Przeładuj