Encyklopedia płodności

Łechtaczka

nieparzysty, zewnętrzny narząd płciowy żeński, który odgrywa dużą rolę w pobudzaniu seksualnym. Łechtaczka umiejscowiona jest blisko połączenia warg sromowych mniejszych - widoczna część znajduje się powyżej pochwy.

Jak jest zbudowana łechtaczka?

Łechtaczka jest najbardziej unerwionym miejscem na ciele kobiety, o wiele wrażliwszym niż usta czy opuszki palców. Składa się z dwucentymetrowego trzonu zakończonego żołędzią o średnicy 5 mm, która jest częściowo przysłonięta przez napletek. Podobnie jak u mężczyzny, napletek ten daje się odsuwać. Główka łechtaczki jest zbudowana z tkanki zdolnej do erekcji. U podnieconej kobiety powiększa się ona i staje bardzo wrażliwa na bodźce. Znajduje się w niej tyle samo zakończeń włókien nerwowych, ile w główce penisa, mimo że jest ona od niego znacznie mniejsza!
Poznaj 5 zalet czułości w łóżku

Pozycje seksualne, które ułatwiają stymulację łechtaczki

Z raportu dotyczącego seksualności (Durex 2002 r.) wynika, że 69 % kobiet, by przeżyć orgazm, potrzebuje pieszczot łechtaczki. Najpopularniejsze techniki to pocieranie, delikatne skręcanie, poklepywanie, muskanie oraz miłość francuska.
Oto pozycje, w których łechtaczka jest pobudzana:
  • klasyczna - kobieta leży na plecach, a mężczyzna na niej
  • przodem na krześle - mężczyzna siada na krześle, a kobieta okrakiem siada mu na kolanach (twarzą do mężczyzny)
  • z opartą nogą - kobieta leży na plecach i opiera jedną nogę na ramieniu partnera, który kładzie się na niej
  • na jeźdźca - mężczyzna leży na plecach, a kobieta siada na nim (twarzą do mężczyzny)